Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Geçtiğimiz ay Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli vatandaşlara bayram luğu yaşatmıştı. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1.000’er lira ikramiye verileceğini duyurulmuş ve ikramiyelerin bayram öncesinde hesaplara yatırılacağını da eklemişti. Ek olarak bayram öncesi maaşların erken yatması mevzusu da gündemdeydi. İyileştirme adı altında verilecek ikramiyelerin 7143 sayılı kanuna gore her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ikişer kez verilmesi umut ediliyor.

1000 TL Emekli İkramiyesi Nisan’ da

Koronavirüsle savaşım kapsamında hayata geçirilecek tedbirler emekli ikramiyelerinin ödeme tarihlerini de etkiledi. En düşü emekli aylığı 1500 Tl’ ye yükseltildi, promosyon ödeme taahhüt şartı kaldırıldı, emekli ikramiyelerinin ödeme zamanı öne alındı. Emekli ikramiyelerinin tutarı belli oldu.

Emekli ikramiyeleri hakkında Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart sonuna gelmeden, en geç Nisan ayının başlangıcında 1000 TL ikramiyelerin emeklilerimize ulaştırılacağını bildirdi.

Emekli İkramiyeleri Ne Süre Ödenecek? 2020

Geçen yıllarda her bayramda çokça gündeme gelen mevzu geçtiğimiz yıl itibari ile gerçeklik kazanmıştır. 12 milyon emeklinin beklediği ikramiye haberinden sonrasında kimlere ikramiye verileceği tartışılmaktaydı. SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı Emeklileri, şehit yakınları ve gaziler, geçici köy korucuları, şampiyon olan ulusal sporcular, terör mağdurları ve bunların aileleri, Kurtuluş Savaşı ve Kore Savaşı gazileri ikramiye alabilecek. Acaba ikramiyeler hangi tarihlerde ve hangi kıstasa gore yatacak? Bankalar derhal ödeme halletmeye başlamış olacak mı? Cevabı haberimizde…

emekli-ve-memura-bayram-ikramiyesi

Emekli ikramiyeleri her yıl verilecek.

İkramiyeler Maaşlara Gore Mi Yatırılacak?

Dört gözle beklenen konulardan biri de ikramiyelerin alınan maaş miktarına gore hesaplanıp hesaplanmayacağıydı. Meydana getirilen açıklamaya gore SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri maaşları kaç TL olursa olsun standart olarak 1000’er lira ikramiye alacak. Doğrusu emeklinin senelik kazancı Ramazan Bayramı’nda 1000 TL, Kurban bayramında 1000 TL olmak suretiyle toplamda 2000 TL artmış olacak. Vatanımızda 12 milyon emekli olduğu kabul edilirse, ikramiye olarak verilen 1000 TL hatırı sayılır bir miktar ifade etmektedir. Aylık ise 166,7 oranında maaşa ek bir ödenek haline gelmektedir.

Maaşlar Erken Yatacak Mı?

İkramiye müjdesinin arkasından emekli aylıkları erken yatacak mı ? Sadece maaş ödemelerinizde tahsis numarasına dikkat etmenizde yarar var. Tahsis numarasının son hanesine gore ödeme değişik tarihlerde yapılacak. Bu yüzden tahsis numaranızın son hanesine dikkat ederek hesabınıza bakmanızda yarar var. Zira tahsis numaranızın son hanesi 6-4-2-0 ise gittiğinizde hesabınıza maaşınızın yatmamış bulunduğunu görmüş olacaksınız. Aslına bakarsak maaşınız bayram öncesinde hesabınızda olacak.

Halkbankası Bayram İkramiyesi Vermeye Başladı Mı?

Öteki bankalar benzer biçimde Halk Bankası da ikramiye ve maaşların verileceği tarihleri deklare etti. Ödeme türüne gore tablo aşağıda verilmiştir. Buna gore Halk Bankası SSK’lıların ikramiye ödemelerini Nisan ayında hesaplara aktarılacak. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’luların ikramiye ödemelerini de Nisan 2020 tarihinde yapacağını duyurdu. Emekli ikramiyesi almak için maaş ödemeleri için tahsis numarasının son hanesine bakmanız gerekmektedir. Ziraat Bankasından maaş alan emeklilerimiz Ziraat Bankası Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri adlı içinde ne olduğu inceleyerek ödemelerin yapılacağı zamanı inceleyebilirler.

Kanunda “…emekli, adi malûllük yada vazife malûllüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme meydana getirilen; asker, sivil tüm iştirakçilere…” yılda iki kere bayram ikramiyesi verilecektir.” şeklinde ifade yer ediniyor. Son 1 ay içinde 100 bin şahıs emekli edildi. Emekliliğe son 1 ay içinde hak kazanıp emekli olanlar da bayram ikramiyesinden faydalanabilecek. Ödemede kesinti yapılamayacak ve haczedilmesi mümkün olmayacak. İkramiyenizi hangi bankadan maaş alıyorsanız o bankadan çekebileceksiniz. Ramazan bayramından ilkin emekli olanlar iki ikramiyeden de faydalanırken Kurban bayramı öncesi emekli olanlar tek ikramiye alacak. İkramiyeler dul ve yetimlere de ödenecek. Mesela dul ya da yetim maaşın %75’ini alıyorsa alacağı ikramiye tutarı 750 TL olacak. İş kazası geçirip iş görememezlik raporu alanlar ise raporlarının oranına gore ikramiyeden faydalanabilecek.

Geçen yıl olduğu benzer biçimde 2020 senesinde da emeklilere hükumet tarafınca ikramiye verilmeye devam edecek. İlk Bayram İkramiyesi 1000 TL Nisan 2020 de yapılacak.


About admin

Check Also

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>