Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Başvuru Şartları

Esnaflarımızın bankalar tarafınca verilen krediler ile yüzleri gülüyor. Halkbank tarafınca bazen esnaflarımıza faizsiz krediler veriliyor. Geçmiş yıllarda esnaflarımıza faizsiz kredi müjdesi verilmişti. Kredi limiti ise 30 bin TL olarak belirlenmişti. Esnaflarımız 2020 senesinde da bu faizsiz kredilerin verilip verilmeyeceğini merak ederken izahat Halkbank’ tan geldi. Meydana getirilen son dakika açıklamasına bakılırsa esnaf ve sanatkarlarımıza başvurdukları ilk 3 ay itibari ile destek verileceği açıklandı. Resmi Gazete’ de gösterilen Cumhurbaşkanı kararnamesi ile esnaf ve sanatkarlarımızın sıfır faizli kredi kullanmalarının önü açıldı. 31 Aralık 2020 geçmişine kadar kredi başvurusu yapılabilecek.

Halkbank 3 Değişik Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor!

Halkbank’ ı çoğumuz esnaf bankası olarak biliriz. Bu bir yanılgı değildir. Zira esnaflara verilecek krediler mevzusunda genel anlamda Halkbank ile protokol imzalanır. Mesela TESKOMB tarafınca esnaf kefalet kredileri Halkbank tarafınca sağlanmaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın 2019 senesinde da gene Halkbank tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde yüzleri güldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti grup toplantısında bazı açıklamalarda bulunmuş oldu. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa 2019 senesinde 350 bin esnafımız derin bir nefes alacak. Geçtiğimiz yıl ise;

 • Kredi Ocak, Şubat ve Mart aylarında , 10 MİLYAR TL Yıl genelinde ise toplamda 22 MİLYAR TL olarak kullandırılmıştı.
 • Esnafımıza banka tarafınca 2020 yılı içinde tekrardan kredi kullandırılacak.
Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafınca tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde TESKOMB’ a bağlı olarak etkinlik gösteren sanatkarlara ve bu kooperatiflerin bulunmadıkları yerlerde banka tarafınca herhangi bir aracıya gerek duyulmadan kredi kullandırılacaktır. Bu amaçla tüm esnaflar ulaşılacak. Halkbank şubelerinde lüzumlu emek harcamalar tamamlanmış durumdadır. Esnaf ve sanatkarlarımız kredi imkanından yararlanmak için bankaya kredi başvurusunda bulunmak amacı ile gidebilir. Ek olarak Halkbank’ ın faizsiz kredilerine ek olarak Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca da 2020 senesinde da faiz desteği verileceği açıklandı. Esnaf kefalet kredilerinin ise mevcut faiz oranları 1 yıla kadar olan vadelerde yüzde 4 olurken, bir yılı aşan vadelerde ise yüzde 5 olmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi adlı içeriğimizden de detaylı data alabilirsiniz.

Halkbank’tan Esnafa Sıfır Faizli Krediler

Halkbank 2020 senesinde esnaflara yönelik kredi kampanyalarına devam ediyor. Esnaf ve sanatkarların gereksinim duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 350 bin tane esnafa ulaşılacağı açıklandı. Banka bu desteği bir de kurum politikaları çerçevesinde vermektedir. Daha evvel de esnaflara finansman elde eden banka ESNAF KREDİ PROGRAMI ile verilen destekleri artırdığını duyurmuştur.

Esnaf ve sanatkarların verilen kredilerde işletme ve yatırım dönemlerine ilişkin olan gereksinimleri karşılanacaktır. 2002 senesinde banka esnaflara 154 milyon TL destek vermekteydi. Geçtiğimiz yıl bu destek 202 kat arttı ve esnaflarımız toplamda 51.1 milyar TL ile desteklendi. 2002 senesinde işletme kredisi olarak verilen kredilerin tutarları 5 bin TL olurken bu gün itibari ile 200 bin TL’ ye terfi etmiştir. İşyeri ve taşıt alımları için verilen kredilerin tutarları ise 500 bin TL olmuştur.

Meydana getirilen izahat neticesinde esnaf ve sanatkarlarımıza işletme için gerek duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 5 yıl vadeli olarak işletme kredileri verilmektedir. 7 yıl vadeli taşıt kredilerinin yanı sıra 10 yıl vadeli olarak yeni işyeri alımları için de krediler verilmektedir. İşte 2020 senesinde gene Halkbank esnafımızın yanında olmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl toplamda 22 Milyar tutarında kullandırılan videonun görüntüsünü aşağıdan seyredebilirsiniz.

Kredi Desteği Verilecek Sektörler Hangileri?

Halkbank tarafınca 2020 senesinde verilecek olan faizsiz esnaf kredilerinden 3 başlık altında söz etmek mümkündür;

 • Geleneksel meslek dallarında etkinlik gösteren esnafımız (Çinicilik, el dokuması, lüle taşı, keçecilik, yorgancılık, ahşap oyma vb.)
 • Genç girişimciler 
 • Ustalık belgesine haiz olan esnaflar

Bu amaçla etkinlik gösteren esnaflarımız kredi desteğinden yararlanacak. Banka geri ödeme dönemlerini ve likidite durumunu göz önünde bulundurarak  Ocak, Şubat ve Mart aylarında esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz kredi imkanı sunacak. Bu sektörler haricinde etkinlik gösteren esnafımız 2020 senesinde da kredilerden yararlandırılacak. Sektör haricinde etkinlik gösterecek olan esnafımıza vadesi 1 yıla kadar olan krediler için verilecek olan kredinin faiz oranı yüzde 4 olurken, kredinin 1 yıldan 5 yıla kadar vadeli olması durumunda ise uygulanacak olan faiz oranı yüzde 5 olacak.

Ustalık Belgesine Haiz Esnafın Kredi Müracaat Şartları

Ustalık belgesine haiz olan esnafımızın faizsiz kredi imkanından yararlanması için aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir;

 • 3 senedir ustalık belgesine haiz olmak
 • İşyerinin minimum 1 senedir etkinlik gösteriyor olması
 • İşyeri faaliyetlerinin son 1 senelik süre zarfında kesintisiz olarak devam etmesi
 • 5 yıl içinde faiz desteği ya da bağışlama almamış olmak gerekiyor. Bu şartlara haiz olmayan esnafımız 2019 senesinde verilecek olan kredilere müracaat yapamayacaktır.
Kredi Desteği Verilecek Sektörler

Kredi Desteği Verilecek Sektörler

Genç Girişimci Kredi Müracaat Şartları

2020 senesinde başlatılan kampanya ile genç girişimciler de desteklenmeye devam edecektir. Genç girişimcilerin faizsiz kredi desteğinden yararlanmaları için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • 18 ile 30 yaş içinde olmak,
 • Kosgeb’ in verdiği eğitimleri başarı ile tamamlamış olmak,
 • Son 5 yıl içinde Kosgeb haricinde herhangi bir kurumdan bağışlama ve faiz desteği almamış olmaktır.

Geleneksel Meslek Dallarında Etkinlik Gösteren Esnafın Kredi Müracaat Şartları

Bu kapsamda kredi almak isteyen esnafımızın haiz olması ihtiyaç duyulan şartlar da belirlenmiştir.

 • Bakır işletmeciliği, el dokuması, sedef kakma, kaşıkçılık, semercilik, yazmacılık, oltu ve lüle taşı, yorgancılık, oyacılık vb. sektörlerde etkinlik gösteriyor olmak
 • Vergi muafiyet belgesi sahibi olmak
 • Herhangi bir kurumdan faiz desteği ya da bağışlama almamış olmak gerekiyor.

Yukarıda sektörlerde etkinlik gösteren esnafımız 5 yıla kadar vadeli kredilerini kullanmak için Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirler.

Esnafa 2020 Senesinde Faiz İndirimli Kredi Verilebilecek!

Yeni yılda esnaf ve sanatkarların finansmana sıkışmalarına gerek kalmıyor. Ülkemizin kalkınma seviyesinin, iş gücü ve istihdam seviyelerinin artırılması amacı ile Halkbank tarafınca destek verilmeye devam etmektedir. Esnaf Kredi Programı ile beraber 2020 senesinde zor durumda olan esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ek olarak bir tek esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlara değil, bireysel olarak bankaya müracaat eden esnaflara da kredi verilecektir.

350 Bin Esnafa Ulaşılacak

350 Bin Esnafa Ulaşılacak

Banka tarafınca esnaflara verilecek olan bu kredi OCAK, ŞUBAT VE MART aylarında olarak kullandırılacaktır.

2020 Senesinde Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Geçmiş yıllarda esnaflarımıza finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin TL kredi verilmekteydi. Makine ve teçhizat alımı, döner ana para, ham madde alımları şeklinde mevzularda verilecek olan krediden yararlanmak için Halkbank şubelerine gidebilirsiniz.

Kredi Başvurumu Iyi mi Yapacağım?

Kredi başvurusu konusunu iki şekilde ele almak gerekiyor. Bir esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olanların aşağıdaki evraklar ile kredi başvurusu yapmaları mümkündür.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnafın odaya kayıt bulunduğunu gösteren belge gerekmektedir.
Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi Başvurumu Iyi mi Yapacağım?

Birleşke üyesi olmayanların ise gene T.C. kimlik belgeleri, işletme faaliyetlerini ve cirolarını gösteren belge ve vergi levhaları ile kendilerine en yakın Halkbank şubelerini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Krediden yararlanmak için ESKKK üyesi olmak gerekmiyor. Esnaflarımız banka şubelerine giderek de kredi başvurularını rahatça yapabilirler. Sadece yukarıda da belirttiğimiz şeklinde burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta esnafımızın yukarıda yer edinen sektörlerde etkinlik göstermesidir. Eğer bu sektörler haricinde etkinlik gösteriliyor ise her yıl verilmekte olan TESKOMB düşük faizli kredilerden de yararlanılabilir.

Kredi başvuruları web şubesi, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı şeklinde kanallardan yapılmıyor. Birleşke üyesi olan esnafımız bağlı oldukları kooperatiflerden, öteki esnaflarımız ise banka şubelerinden mevzu ile ilgili detaylı data alabilirler. Başvurular yıl sonuna kadar devam edecektir. Ek olarak geçmiş yıllarda kredi alan ve borç kalanları 2020′ a devredenler için de yüzde 50 indirim uygulanacaktır.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>