Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Gerekli Evraklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Grup Toplantısında meydana getirilen son güncel izahat neticesinde Halkbank tarafınca 2020 yılı içinde esnafımıza verileceği açıklandı. Esnafımız kredinin ne vakit verileceğini, kredi şartlarını ve lüzumlu evrakları merak ediyor. Esnafımız finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile krediye ne vakit ulaşabileceğini merak ediyor. Resmi Gazete’ de gösterilen Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihleri içinde esnafımıza 0 faizli olarak kredi verileceği resmiyet kazanmıştır. Kredi müracaat şartlarını, lüzumlu evrakları ve müracaat detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020

Halkbank tarafınca esnafımız 2020 senesinde da desteklenmeye devam edecek. 2020 yılı içinde destek verilecek olan ve bu kapsamda başlatılan yeni kredi programı ile yıl içinde toplamda binlerce esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ek olarak 2020 yılı sonunda kadar binlerce esnafa yüksek tutarlarda kredi desteği verilecektir.

Halkbank’ ın esnaf kredisinden yararlanmak için esnaflarımızda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Halkbank kurum misyonu gereği esnafa devamlı olarak uygun faiz oranı ile kredi veren bankaların başlangıcında gelmektedir. TESKOMB‘ a kredi talebinde bulunan esnafımız başvuruları kabul edildikten sonrasında Halkbank’ a yönlendirilmektedir. Esnaflara kefalet yolu ile kullandırılan işletme, işyeri edindirme, taşıt alımları vb. mevzularda verilen kredilerin üst limitleri devamlı olarak artış göstermektedir. Bu krediler genel olarak 5 yıl vadeli olup faiz oranları %5 olarak belirlenmiştir. Sadece vadenin 1 yıl olarak seçilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı ise %4 olacaktır. Halkbank faizsiz esnaf kredisi ne vakit verilecek diye merak edenler hazırlamış olduğumuz içerikten detaylı data alabilirler.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2019

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilecek?

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa 2020 yılı esnaflarımız için ümit dolu bir yıl olacak. TESKOMB’ a bağlı olarak etkinlik gösteren ve ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri) kefaleti yolu ile esnaflarımıza faizsiz olarak kredi kullandırılacaktır. Kooperatiflerin olmaması durumunda ise esnafımız bireysel olarak banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilecektir.

Faizsiz kredi almak için genel şartlar şu şekilde olsa da faizsiz kredilerden yararlanmak için sektörel olarak bir ayrıma gidilmiştir.

Genel olarak şartları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Esnaf ve sanatkar olarak etkinlik göstermek
 • Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak 
 • Etkinlik gösterdiği bölgede bulunan kooperatife üye olmak 
 • Sicil kaydına haiz olmak gerekiyor.

Kredi her esnafımıza verilse de şu noktada meydana gelen yanlış algıyı düzeltmekte yarar var. Halkbank tarafınca verilecek olan kredinin faizsiz olabilmesi için esnafımızın aşağıdaki hususi şartlara haiz olması gerekiyor;

✩ Ustalık Belgesi Sahibi Olan Esnaf: Esnaflarımızın faizsiz kredilerden yararlanması için ustalık belgesi gerektiren alanlarda etkinlik göstermesi gerekiyor. Esnafımız 3 senelik esnaf belgesine haiz olmalıdır. Ek olarak oluşturulan işletmelerin 1 senedir aralıksız olarak etkinlik gösteriyor olması gerekmektedir. Kosgeb haricinde herhangi bir kurumdan bağışlama ya da faiz desteği almamış olmak da temel şartlar içinde yer verilmiştir.

✩ Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları:Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları mevzusunda detaylı izahat yapılmıştır. Çarıkçılık, oyacılık, yorgancılık, kaşıkçılık, yemenicilik, yazmacılık, sedef kakma, semercilik, bakır işletmeciliği, bastonculuk, çini çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, oltu ve lüle taşı şeklinde meslek dallarında etkinlik gösteren esnafımız da faizsiz olarak kredi kullanabilecektir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları

✩ Genç Girişimciler: Genç girişimciler faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu grubun KOSGEB tarafınca verilen eğitimlerde başarı göstermesi, daha evvel KOSGEB haricinde herhangi bir kurumdan bağışlama almaması gerekmektedir. Aranan yaş aralığı şartı ise 18 ile 30 arasındadır.

Bu şartlara haiz olanlar Halkbank’ a giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Sadece bu sektörler haricinde etkinlik gösteren esnafımız için faizsiz kredi kampanyası bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra geçmiş yıllarda bilinmiş olduğu şeklinde Halkbank tarafınca kredilerin faiz indirimli olduğu biliniyor. 2020 senesinde makine, ekipman vb. alımlarında bu kredilerin verilmeye devam edeceği biliniyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Faizsiz esnaf kredisi kullanmak için bağlı bulunulan kooperatife yazılı olarak müracaat yapılması gerekmektedir. Yapacağınız müracaat birleşke tarafınca incelenecek olup kredi şartlarını taşıdığınız kanaatine varılır ise Halkbank şubelerine yönlendirileceksiniz. Müracaat için aşağıdaki belgeler gerekmektedir;

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Vergi levhasının fotokopisi
 3. Esnaf sicil gazetesi
 4. Oda kayıt belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile beraber bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Birleşke ortağı olunmaması durumunda da gene aynı evraklar ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Birleşke ortağı olanlara birleşke tarafınca kefalet sağlanırken bireysel olarak kredi talebinde bulunacak olan esnafımızdan banka tarafınca ek belge ya da kefil talep edilmesi mümkün olmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Faizsiz Kredi Iyi mi Alınır?

Kredi başvurusunu kooperatifler kanalı ile yapacaklara aşağıdaki adımlar dahilinde kredi verilecektir;

 • Lüzumlu evraklar ile beraber kooperatiflere giderek kredi talebinizi iletiniz.
 • Ilk olarak kredi başvurusunda bulunan ortağın mali durumu ile ilgili bir araştırma yapılacaktır.
 • Müracaat kurul tarafınca 15 gün süre ile incelenecek olup ortağa kredi sonucu 15 gün içinde pozitif ya da negatif olarak ulaştırılacaktır.
 • Eğer müracaat pozitif olarak sonuçlanırsa ortak Halkbank’ a yönledirilir.
 • Halkbank esnafın sicili ile ilgili bir araştırma yapar.
 • Meydana getirilen araştırma sonrası kredi kullanımı önünde herhangi bir engelin bulunmaması durumunda faizsiz kredi esnafa teslim edilir.

Bu aşamada aklımıza esnafın birleşke ortağı olmaması durumunda ne yapacağı gelebilir. Sadece belirtmek gerekiyor ki krediden esnaf ve kefalet kooperatifi bulunmayan yerlerde etkinlik gösteren esnaflarımız da yararlanabilecektir. Bu aşamada yapmaları ihtiyaç duyulan tek şey lüzumlu olan kredi evrakları ile beraber kendilerine en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi başvurularını yapabileceklerdir. Faizsiz Esnaf Kredisi veren 5 banka şubesi hakkında detaylı data alabilirsiniz.

Kredi başvurusu yaparken sizden kefil ya da ipotek göstermeniz talep edilebilir. Eğer ipotek gösterilebilecek bir mal varlığına haiz değilseniz 2 tane kefil ile kredi başvurusu yapmanız gerekiyor. Doğal olarak kefillik için aranan şartlar da var. Gene bu kefillerin esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olarak etkinlik göstermeleri de aranan şartlar arasındadır.

Öteki esnaflarımıza verilecek kredisi ise kesinlikle faizsiz değildir. Esnaflarımızın bu aşamada dikkatli olması gerekmektedir. TESKOMB kanalı ile kullandırılan kredilerin faizlerinin kesinlikle öteki bankalara bakılırsa daha düşük bulunduğunu söylemek mümkündür. 2020 senesinde bankaların gerekseme kredisi faiz oranlarının %1,05 seviyelerinde ilerlediği şu dönemde bu kredilerin senelik faiz oranları yüzde 5′ tir. Şu demek oluyor ki aylık olarak 0,083′ e karşılık etmektedir. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca faiz desteklerinin de verilmeye devam edileceği bildirilmiştir.

Lüzumlu evraklar ile kredi başvurularınızı birleşke ortağı iseniz bağlı bulunduğunuz kooperatiflere, değilseniz Halkbank şubelerine yapabilirsiniz. Ek olarak daha evvel bankalardan kredi kullanmış olup bakiyeleri 2020 yılına devredenlerin kredilerine de yüzde 50 indirim uygulanacaktır. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için bir de güvence gösterilmesi gerekmektedir. Teminatın kredi tutarı için yetersiz görülmesi durumunda da 2 tane kefil talep edilmektedir.
Halkbank esnaf kredisi ve kredinin müracaat şartları ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>