Hangi Suçlar Aftan Yararlanacak Mart 2020 (CEZA İNDİRİMİ)

Yeni infaz düzenlemesi emekleri devam ederken gündemde olan corono virüs ile af yasası düzenlemesi değişik bir boyuta geldi. Hangi suçları kapsayacak, tahliyeler olacak mı, mahkumları ilgilendiren bu gelişme hakkında yine büyük bir merakla gündeme geldi. Af çıkacak mı, mahkumlara müjde var mı, son dakika tahliyeler olacak mı, kapsam genişletilecek mi derken Milliyetçi Hareket partisi tarafınca Türkiye Büyük Millet Meclisine bir af yasa tasarısı sunuldu. Bu tasarı neticesinde 160 binden fazla mahkumun ceza infaz kurumlarından tahliye edilmesi gündemde. 23.03.2020 tarihinde 3. yargı paketini bilgileri görüşülecek, görüşmeden çıkacak kararlar bugün itibariyle netleşecek.

AFTAN YARARLANAMAYACAK OLAN SUÇLAR

 1. Cinsel Suçlar
 2. Kasten Adam Öldürme
 3. Terör Suçları
 4. Teşkilat Suçları
 5. Mükerrer Suçlar
Bu suçlar yeni af düzenlemesinde kapsam dışı tutulan suçlardır. Kanunun amacı belli kapsam haricinde kalanlar da devlete karşı işlenen suçların genel adıyla devlete karşı işlenen suçları kanun kapsamı dışındadır. Devlete karşı işlenen suçlardan yararlanacak olanlar terör örgütleridir. Bundan önceki yargı paketinde uyuşturucu ticareti suçu kapsam haricinde tutulurken 3. yargı paketi ise kapsam içine alındı.
Bu düzenleme ile kapsam dışı duracak suçların haricinde cezaların infazı yarıya düşürülecek. Bu düzenlenme ortalama 100 bin aşkın mahkumum tahliyesi sonucu ile sonuçlanabilecektir. Corona sebebiyle cezaevlerindeki kapsam dışı kalan mahkumların tahliyesi söz mevzusu değildir.

Tutuklularda Yararlanacak mı?

Kapsam dışındaki suçluların aftan yararlanması söz mevzusu değilken, tutukluların aftan yararlanması söz mevzusu olacak.

Şüpheli yada sanık vatandaşın şüphelilik durumuna bakılırsa ise;

Geçtiğimiz yıl KHK ile;

 • Asliye cezanın kapsamında giren cezalarda 1 yıl
 • Ağır ceza kapsamına giren suçlar da 2 yıl
 • Terör suçlarında ise 5 yıl olarak uygulanıyordu.

Yeni af yargı paketinde bu suçların tutukluluk süreleri standarta bağlanarak uzun tutukluluk süreleri sona erdirilmesi planlamaktadır.

3. Yargı Paketi Ceza Hesaplaması (YÜZDE 50)

23.03.2020 tarihinde Korona virüsü tedbirleri kapsamında cezaevlerinin infaz düzenlemesi hızlandırılarak 3. yargı paketi gündeme geldi. 3. yargı paketinde 01.03.2020 tarihinde ilkin işlenen suçlar yarı yarıya indirilmesi planlanıyor. 3. yargı paketinde ceza hesaplamaları üçte iki oranında indirim yapılarak yüzde 50 oranında hükümlüye indirim hakkı tanındı. Geçtiğimiz yıl ise bu oran % 66 olarak uygulanıyordu. Denetimlik serbestlikte hükümlüye 3 yıl olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Denetimde Olan Hükümlüler Ne Olacak?

Cezasının belirli bir bölümünü infaz edip, koşullu salıverme geçmişine kalan süre itibariyle Denetimli serbestlik şube müdürlüklerine sevk edilen ve cezalarının geri kalan bölümünü Denetimde infaz eden hükümlülerin de yasadan yararlanarak şartla tahliye edilmeleri gündeme gelecek.

Denetimli serbestlik  ile ilgili olarak Bakanlık Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un “Denetimli Serbestlik” başlığı altındaki 105 ve 107. maddelerinde düzenlemeye gelecek. Kapsam haricinde kalanlar, eğer cezalarının yarısını infaz kurumlarında geçirdiyse şartlı tahliyeden yararlanacak. Denetimli serbestlik uygulamasından terör ve adam öldürme suçlarını işleyenler yararlanamayacak.

Şartlı Tahliye Geliyor

Kapsam dışı kalan suçlar olan  (cinsel suçlar,  kasten adam öldürme, terör suçları, örgüt suçları ve  mükerrer suçlar) haricinde mahkumlar aldıkları cezaların yarısını cezaevlerinde geçirdiyse şartlı tahliyeden yararlanabilecektir. Geçen yıllarda Bakanlık tarafınca geçici olarak gelen bu düzenleneme bu kez kanun ile kalıcı hale getirilmesi gündeme geldi.

Hem Hükümlü Olan Hemde Kesinleşmemiş Dosyası Olanlar Ne Olacak?

Bu dosyalardan da toplamda 1 defaya mahsus 5 yıl ceza indirimi yapılabileceğini düşünmekteyiz sadece, hemen hemen kesinleşmemiş bir yasa tasarısı hakkında kati yargı vermek doğru olmaz. Bu hususu, tasarıya bakılırsa hukukçularımızın değerlendirmesi uygun olacaktır. Eğer tasarı kabul edilirse 160 BİNDEN fazla hükümlü ve tutuklunun tahliye edileceğinden bahsediliyor.

Adli Suçlar Faydalanacak mı?

Hırsızlık, uyuşturucu, dolandırıcılık, yaralama benzer biçimde adli suçlardan ceza infaz kurumlarında binlerce hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Kamuoyunu meşgul eden af yasasından bu suçların faydalanıp faydalanamayacağı tartışılıyor. Devlet’e karşı işlenen suçlar haricinde, öteki suçların faydalanması gündeme geliyor. Netice itibariyle 162 bin hükümlü ve tutuklu bu düzenlemeden faydalanabiliyor. Uyuşturucuda indirim olması beklenirken mükerrer suçlar kapsam haricinde değerlendirilmesi planlanıyor.

Evde İnfaz Süresi Iyi mi Hesaplanacak?

 • 65 yaş ve üstünde olanlar 1 yıl,
 • 70 yaş ve üstünde olanlar 2 yıl,
 • 75 yaş ve üstünde olanlar 4 yıl,
 • Hamile olanlar için 4 yıl kalan ceza evde infaz edilecek. Evde infaz edilecek suçlar için elektronik kelepçe takılacak.

TBMM’ de görüşülmeye başlandı ve halen devam eden 3. Yargı paketi için Af Yasası 3. Yargı Paketi Yüzde 50 Ceza İndirimi isminde mevzuyu okuyabilirsiniz. Paket içinde ne olduğu hemen hemen açıklanmasa da yukarıdaki düzenlemelerin gerçekleşeceği değerlendiriliyor.


About admin

Check Also

Varlık Barışında Süre Uzatıldı

Varlık Barışında Süre 6 Ay Uzatıldı Yurtdışında bulunan para, altın, döviz ve hisselerin Türkiye’ ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>