Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Maaşları ve Şartları 2020

Son zamanların en popüler mesleklerinden bir tanesi Hasta Kabul Sekreterliği olmuştur. Bu kişiler devlet hastanelerinde çalışabilecekleri benzer biçimde hususi hastanelerde de çalışabilirler. Üniversitede çeşitli bölümleri olmakla beraber sertifika alınarak da bu meslek icra edilebilmektedir. Merak edenler için, sertifikanın iyi mi alınacağını, maaşları, emek harcama saatlerini anlatarak meslek tanıtımı yapacağız. İçeriğimizde mevzu ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Hasta Kabul Sekreterliği

Hasta kabul sekreterleri bir nevi eski uygulama şekli ile tıbbi yazman görevi görürler. Hastaların kimlik bilgilerini edinerek muayene olmak istedikleri bölümlere sistem üstünden giriş yaparlar. Sadece görevleri bununla sınırı olan değildir. Son zamanlarda toplumsal medyada bile hasta kabul sekreteri olmak ister misiniz şeklinde ilanlara rastlamışsınızdır. Üniversitelerin 2 senelik tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, hasta kabul programlarından mezun olanların istihdam edilmiş olduğu alanlarda artık mezuniyet şartı aranmıyor. Üniversite onaylı sertifikalar ile de sektöre girmek mümkün oluyor. Hususi ve devlet kurumlarından alınan sertifikalar da geçerli olmaktadır. Ek olarak uzaktan eğitim veren pek oldukça şirket da sertifika verebilmektedir.

hasta-kabul-sekreterliği

Hem tıbbi terimlere hakim olmalı hem de sekreterlik mesleğinin görevlerini bilmelisiniz.

Meslek Tanımı ve Görevler

Hususi ya da devlet herhangi bir hastaneye gittiğimizde randevumuz olsa dahi giriş yaptırmamız icap ettiğini tamamımız biliyoruz. İşte bu girişleri yapanlar hasta kabul sekreterleridir. Artık her birimin değil her doktorun ayrı sekreteri bulunmaktadır. O doktora bağlı olan hastalar ile ilgili tüm işlemler bu personeller tarafınca yapılmaktadır. Görevleri;

 • Bu mesleği barkod vermek olarak tanımlayanlar vardır. Sadece hasta kabul sekreterlerinin tek görevi hasta girişlerini yapmak değildir. Tüm evrak ve doküman işleri kendilerine aittir.
 • Biçim doldurmak, kayıt yapmak ve evrakları ilgili oldukları birimlere göndermek
 • Lüzumlu malzemeleri temin etmek
 • Hastanede yatmakta olan hasta sayısını bildirmek
 • Hasta yakınlarını ve refakatçileri kurallar hakkında bilgilendirmek
 • İşi biten dosyaları arşiv birimine göndermek
 • Hasta çıkışlarını yaparak lüzumlu evrakları teslim etmek
 • Hasta kabul birimindeki yazışmaları yapmak
 • Doğum raporu ve ölüm belgelerini hazırlayarak ilgili birimlere göndermek
 • Yatışı verilen hastanın dosyasını düzenlemek
 • Hasta kabul için kullanılacak olan malzemeleri lüzumlu yazışmalar yolu ile ilgili birimden talep etmek
 • Bölümde bulunan demirbaş eşyalar ile ilgili yazışmaları yapmak
 • Hastanın girişi, çıkışı ile ilgili kayıtlar yapmak
 • Sosyo- ekonomik yönden yetersiz olan hastaları ilgili birimi göndermek benzer biçimde görevleri bulunmaktadır.

Sıhhat Meslek Lisesi mezunu musunuz? Hangi mesleği seçeceğinize karar veremiyorsanız bu linke tıklayarak meslekler hakkında data alabilirsiniz.

Meslek İçin Aranan Şartlar

Kurslar mesleki data elde etmek isteyen, kendilerine iş istihdamı arayan, bu alanda çalışmak isteyen ya da değişik bir sektörde emek harcayarak bu alana yönelmek isteyenlerin başvurabilmelerine olanak tanımaktadır. Aslına bakarsak meslek için iki alanda da data olarak yetkin olmak gerekmektedir. Tıbbi terimlere aşina olmak ve kuramsal bilginin yanı sıra sekreterlik mesleğinin gerektirdiği data birikimi ve beceriye de haiz olmak gerekir. Gelişimleri yakından kovuşturmak ve kendinizi devamlı olarak güncel tutmanızı gerektiren bir meslek kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi dokümanlar ayakta ya da yatarak tedavi şekillerinin hepsinde kullanılmaktadır. Ek olarak tıp sektöründe çalışan her insanın tıbbi terimleri bilmesi gerekmektedir. Bu yüzden kurslar bu bilgilerin alt yapısının oluşturulmasını sağlamaktadır. Tercih sebebi olması birazcık da herhangi bir şarta bağlı kılınmaması sebebiyledir. Belirtmek gerekiyor ki hasta kabul sekreterliği için herhangi bir mezuniyet durumu gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında ikamet eden hepimiz bu kurslara katılabilir, sertifika alabilir ve mesleğe başlayabilir. Ihtiyaç duyulan eğitim düzeyi minimum ilk öğretimdir. Şu demek oluyor ki tahsilli olmak yeterlidir.

meslek-için-aranan-şartlar

Sertifika almak için yalnız tahsilli olmak yeterlidir.

Sadece gene de temel olarak şu şartların belirtilmesinde yarar var;

 • Kapalı ortamda çalışabileceğiniz için bu emek harcama ortamını göze almanız gerekiyor.
 • Tüm gün hastalar ile diyalog kuracağınız için sabırlı olmanız gerekiyor.
 • Görme ve işitme organları, el ve parmaklarınızın sağlam olması gerekiyor.
 • Evrak vb. işler yapılacağı için tertipli olmanız gerekiyor. Ek olarak bir doktora bağlı olarak çalışacağınız için anlama kabiliyetinizin olması gerekiyor. Aslına bakarsanız kuramsal data tam da burada devreye giriyor. Sigortasız mısınız? Devlet hastanesinde ne kadara muayene olacağınızı biliyor musunuz? Güncel muayene ücretleri için tıklayınız.


Hasta Kabul Sekreteri Iyi mi Olunur?

Çalışmak isteyeceğiniz yer her neresi olursa olsun aranan tek koşul Hasta Kabul Sekreteri sertifikasına haiz olmanızdır. Bu sertifikayı aşağıda belirttiğimiz şekillerde edinebilirsiniz;

Üniversite onaylı sertifikalar almak; Türkiye genelinde bir çok üniversitenin UZEM şu demek oluyor ki uzaktan eğitim merkezleri tarafınca kurslar verilmekte ve kurs sonrası kafi görülen öğrencilere sertifikaları taktim edilmektedir. Sadece bu eğitim programları genel olarak ücretli olacaktır. Örnek olarak Sakarya Üniversitesi’ nin kursu 1 aylıktır ve 350 TL’ dir. Aslına bakarsanız kurslar genel olarak kısa süreli olacağından ücret oldukça normaldir. Uzaktan eğitim sistemine tüm ders dokümanları yüklenmiştir. Ilk olarak sisteme kayıt olmanız gerekiyor. Sisteme gün içinde istediğiniz saatte giriş yapabilir ders notlarını inceleyebilir ve mevzu anlatımı videolarına ulaşabilirsiniz.

Hususi eğitim kurumlarından sertifika almak; İnternet üstünden sertifika programı açan tüm kurslara müracaat yapabilirsiniz. Doğal olarak bir karşılık karşılığında. Genel olarak hususi kursların süresi de 1 ay olmaktadır. Ek olarak kurslara kati kayıt yaptırmadan ilkin size eğitim verecek kişiler hakkında data almanız gerekiyor. Bundan dolayı bu kişiler genel olarak doktorlardan oluşuyor. Eğer kurs hocanız bir tabip olmayacaksa o kursa boşuna kayıt yaptırmayın. Ek olarak hususi kurumlardan alacağınız sertifikaların yurt haricinde da geçerliliğinin olması size avantaj elde edecektir. Hususi eğitim kurumlarında fiziki eğitim verildiği benzer biçimde uzaktan eğitim imkanı da sağlanmaktadır. Bu sebeple evinizden de istediğiniz saatte sisteme giriş yaparak ders dinleyebilir ve mevzu çalışabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri’nden sertifika almak; Halk Eğitim Merkezleri‘nden alınacak olan bu sertifika üniversitelerin ilgili bölümlerinden alınacak mezuniyet belgesi ile eş kıymet değildir. Bu kurslarda lüzumlu kuramsal bilgiler kazandırılır. Tıp terimleri, doküman ve sekreterlik mevzusunda lüzumlu bilgiler, hastanelerde kullanılan otomasyon programları ile ilgili bilgiler verilir. Bu kurumdan alınacak olan sertifikalar Ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı olmaktadır. Doğal olarak her kursiyer sertifika alamaz. Verilen eğitimler sonrasında bir sınava doğal olarak tutulursunuz. Bu imtihan sonrasında başarı gösteren hepimiz sertifika almaya hak kazanır. Sertifikanın yurt dışı geçerliliği bulunmaktadır. Ek olarak hususi sektörde ve kamuda çalışmak isteyenlerin kullanabileceği düzeydedir. Bir tek kurs gördüğünüz ilde değil ülke genelinde geçerlidir.

hasta-kabul-sekreteri-nasıl-olunur

Sertifika almak için kurslara başvurmanız gerekiyor.

Bu sertifikaları temin ederek aşağıdaki kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz;

 • Hastanelerde
 • Polikliniklerde
 • Tıp merkezlerinde
 • Eczanelerde
 • Tıbbi laboratuvarlarda
 • Medikallerde
 • Tüp bebek merkezlerinde
 • Kalp merkezinde
 • Diyaliz merkezibde
 • Fizik tedavi merkezinde
 • Geriatri merkezinde
 • Teşhis amaçlı çalışan tıbbi laboratuvarda
 • Aile hekimlerinin yanlarında
 • Evde bakım merkezlerinde
 • Doktorların hususi muayenehanelerinde
 • Diş hekimlerinin muayenehanelerinde
 • Öteki sıhhat çalışanlarının hususi muayenehanelerinde çalışabilirler.

Görüldüğü suretiyle bu kişilerin emek harcama alanları yalnız hastaneler ile sınırı olan değildir. Bundan dolayı tüm sıhhat kurum ve müesseselerinde, hatta hususi muayenehanelerde bile kendilerinin yapacağı pek oldukça iş vardır. Bu sebeple ilgili merkezlere sertifikanız ile başvuruda bulunabilir ve kabul edilmeniz durumunda işe başlayabilirsiniz. Hususi hastanelerin güncel muayene ücretleri sıralaması için tıklayınız.

hasta-kabul-maaşları

Ek ödenekler ile maaşlar 3 bin TL yi bulmaktadır.

Hasta Kabul Sekreteri Maaşları

Hasta kabul sekreterli devlet sıhhat kurumlarında ya da hususi hastanelerde çalışabiliyorlar. Emek verme şartları tamamen bulunduğunuz sektöre nazaran değişiyor. Devlet kurumlarında günde 8, hastada 40 saat çalışabiliyorsunuz. Sadece hususi kuruluşlar daha uzun emek harcama saatlerini bununla beraber getirebiliyor. Devlet kurumlarında çalışmanız için KPSS sınavına kendi alanınızdan girmeniz gerekiyor. 75-80 arası bir puan  göreve adım atmak için kafi oluyor.

Sadece sertifika ile girecekler için Sağlık Bakanlığı tarafınca gösterilen personel alım ilanlarını kovuşturmak gerekiyor. Devlet hastanelerinde çalışan personellerin maaşları 2 bin 300 TL ile 2 bin 600 TL içinde değişiyor. Doğal olarak ek ödemeler ile 3 bin TL’ yi de bulabiliyor. Hususi kuruluşlarda çalışanlar 2 Bin 400 ile 2 bin 800 TL içinde maaş alabilmektedir. Ek ödenekler ile maaşları daha da artabilmektedir.

Bu mesleği tercih etmek isteyenlerin ilk yapacakları şey kendilerine bir kurs araştırarak sertifika almak olacaktır. Herhangi bir tahsil şartı olmadan bu kurslara katılmaları gerekiyor. Bundan dolayı başvurular için muhakkak sertifika isteniyor.


About admin

Check Also

Milli Emlak Uzmanı Nasıl Olunur?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca 11 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazete‘de yürürlüğe giren Ulusal Emlak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>