Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil)

Bankalardan çiftçilerimizin tarımsal yada hayvansal kredi alabilmeleri için bazı evrakları tanzim etmeleri gerekmektedir. Ziraat bankası başta olmak suretiyle bir oldukça hususi sermayeli bankalar için bu evraklar eğer olmazsa ne yazık ki talep etmiş olduğunuz kredi başvurusu onay görse de hesabınıza işlemeyecektir. Dolayısı ile lüzumlu bu belgeleri hayvan kredisi için müracaat yapmadan ilkin hazır halle getirmeniz size ciddi bir vakit kazandıracaktır. Kefiller den istenilen lüzumlu evrak ve belgeler güncel olarak şu şekildedir.

Hayvan Kredisi Almak İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Devletimizinde FAİZ DESTEĞİ ile şuan için en iyi canlı hayvan alımı için kredi olanağını elde eden banka Ziraat bankası hayvancılık kredisi olmaktadır. Her ne kadarda bahse mevzu olan banka devlet faiz destekleri ile çiftçilerimize hayvansal ve tarımsal yatırımlar için kredi olanağını 2020 yılı için 12.500.000 liraya kadar sağlasa da sizden mutlak suret ile bazı belgeleri isterler. Bu belgeleri sırayla listeler isek eğer karşımıza şu şekilde bir tablo çıkacaktır.

 • Yeni tarihindeki çiftçilik belgesi – ÇKS belgesi ( Bağlı olduğunuz il / ilçe Ziraat İlçe Müdürlüğünden alınacak )
 • İşletme tescil belgesi numara ( Bağlı olunan Ziraat İlçe Müdürlüğünden alınacak )
 • İşletmeye ilişkin tapu
 • T.C. Nüfus Cüzdan fotokopileri (Kefiller dahil olmak suretiyle)
 • Ziraat Kredi Kooperatifine borcunuz olup olmadı sorgusu için Ziraat bankasından alınan formun Birleşke tarafınca borcu yoktur tasdikli yapılması
 • 3 tane kefil istenilmektedir, kefillerin gelir belgeleri de talep edilmektedir. Maaşlı çalışansa bordrosu, esnaf ise gelir levhası belgesi, kira gelirlilerden kira kontratı. Ek olarak söz düzenlemeye bakılırsa kefillerin eşlerinin de onayları gerekmektedir.
 • Hayvancılığı köyde yerleşik olarak meydana getiren çiftçilerimiz için köy muhtarlarından köy de hayvancılık yaptığına dahil iki aza imzalı dilekçe
 • Yatırım amaçlı kredi kullanmak isteyenler için hazırladıkları iş planı projesi
 • Yatırım kredilerinden satın almaya mevzu varlığın tevkifine ilişkin satmaca
 • Son dönem ödenmiş herhangi bir satmaca
 • ( Sıfırdan hayvancılık yapmak isteyenlerden ipotek kıymeti olan taşınmazların tapu, hayvancılık yapanlardan ise hayvan küpe numaraları )
 • Devlete vergi borcunuzun olmadığı gösteren vergi dairelerince verilen yazı.

Hayvan kredisi almak için belgeler tanzim edilmiş olduğu vakit aşağıdaki dilekçe örneği ile Ziraat bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır

Yukarıda yer edinen belgeler tanzim edildikten sonrasında Ziraat bankasına zirai işler kısmına başvura da bulunarak hayvan kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Müracaat esnasında sizlere bu resimdeki şeklinde bir dilekçe verilecektir. Dilekçede kefillerin adları, vatandaşlık ve telefon numaraları yer verilmiştir. Derhal yanlarında imza alanı bulunmaktadır. Tüm kefiller burayı imza atmaları gerekmekte ve tüm detayları kendi el yazıları ile doldurması gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında gene kefillerin Zirai işler Ziraat bankası şubesine kefillerin gidip ilgili işgören tarafınca hazır taslak halindeki formlara imza atılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu düzenlenen bankacılık kanuna bakılırsa kefil olan kişinin eşinin de imza atmasıdır. Bu niçin ile kefil olmadan ilkin eşinizin de gönlünü almanızı tavsiye ederiz.

Bu işlemler tamamlandıktan sonrasında ilgili işgören ilk olarak sizin KKB notunuzu sorgulatır. Bu sorgulamada eğer sistem kredinize ONAY verirse derhal gösterine ipoteklerin gerçekliğini denetlemek için anlaşmalı yada bankada görevli ekspertiz memuru görevlendir. Meydana getirilen kontroller sonrasında göstermiş olduğunuz rehinin gerçeklik oranı var ise başvurunuz onay alarak sözleşme metinin imzalanması ile son bulur.

Her İki Kredi İmkanında’da KKB Notunuz Fazlaca Mühim!

Ihmal etmeyin ki hayvan sektöründeki yatırımlar için de kullanacağınız krediler de KKB notunuz oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Tüm kredi için istenilen belgeleri sağlasanız bile eğer geçmişe yönelik meydana getirilen haber alma sorgulamasında sicilinizde sistem problem algılar ise başvurunuz onay almayabilir! Bu şekilde durumlarda bizim size tavsiyemiz süratli bir halde bu değerin yükseltilmesi için ciddi adımlar atmanızdır.

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçimiz ile yaptığımız röportaj


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>