Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve 2020 Kampanyaları

Vatanımızda hayvancılık yapanlar yada hayvancılık yapmak isteyenlerin ekonomik anlamda destekçisi olan bankalar bu işi yapmak isteyen yada işini büyütmek isteyen hayvan yetiştiricilerine değişik türden Hayvan kredisi benzer biçimde krediler vermektedirler. Hayvan finansmanlarının bazıları beslemek istediğiniz hayvanların alımında bazıları ise öteki işletme giderleri karşılamak için verilmektedir. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 30 bin TL genç ziraatçi hibesi verilmektedir. Bu yıl 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hibesi olanlar projenin haricinde bırakılmıştır. İlave olarak tavuk, ördek, kaz, hindi, sığır, koyun, keçi yetiştiriciliğine manda yetiştiriciliği hibesi de eklenmiş olup, bu bağışlama ile başvuranlar belirli illerde destek alabilmektedir.

Vatanımızda başta Ziraat bankası olmak suretiyle bir oldukça banka değişik türden kredi vererek hayvan üreticilerine destek olmaktadırlar. Hayvancılık denildiği süre insanların ilk aklına gelen büyük baş hayvan ve ufak baş koyun gelmektedir. Aslen bunu birazcık daha geniş düşünmek gerekmektedir. İnek ve koyunun haricinde kanatlı hayvancılık, arıcılık ve su ürünleri yetiştiriciliği adı altında etkinlik gösterilmektedir. Sizde bu saydığımız hayvancılık türlerinden birini yapmak istiyorsanız yada işinizi büyütmek istiyorsanız hayvan kredisi veren bankalardan değişik türden alacağınız krediler yardımıyla ister hayvan sayısını arttırabilir isterseniz işletmenizi büyütebilirsiniz. Bu yazımızda hangi bankaların hayvan kredisi verdiğini ve şartlarının ne olduğu hakkında sizlere destek olacağız.

hayvan-kredisi

Hayvan kredisi veren kurum ve kuruluşlar

Ziraat Bankası

Vatanımızda hayvancılık icra eden insanların en oldukça kredi imkanından yararlandığı banka olan Ziraat bankası Hayvan kredisi çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Bu tarz şeyleri sıralamak gerekirse;

 • Damızlık süt sığırcılığı,
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Damızlık düve yetiştiriciliği,
 • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş besicilik,
 • Küçükbaş hayvancılık,
 • Arıcılık kredisi

Büyük baş hayvancılık yapmak isteyenlerde çekmek istedikleri kredi türüne gore minimum 10 tane ile 50 tane içinde hayvan alınması gerekmektedir. Ek olarak barınak yapımı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, süt sağım ünitesi. elektrik gereksinimlerini karşılamak için yapacakları güneş enerjisi harcamaları olmak suretiyle bir oldukça alanda bu kredilerden yararlanılabilmektedir.

Ziraat Küçükbaş; koyun yetiştiriciliğinde minimum 50 tane, keçi yetiştiriciliğinde 25 tane hayvan kapasiteli yeni işletme oluşturmak şartı ile yada mevcut hayvan sayılarının bu sayılara ulaştırmak için küçükbaş hayvan kredilerinden faydalanabilirsiniz. Barınak yapım ve tadilatı, süt sağım ünitesi, yem hazırlama ünitesi ve öteki işletme giderleri finansmanında bu kredi kullanılmaktadır.

Kanatlı sektörü; Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 tane, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500 tane, kaz, ördek ve bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 tane, deve kuşu yetiştiriciliğinde 50 tane ve üstü üretim icra eden ve yapmak isteyenler yararlanabilirler.

Arıcılık ; Bu destekten yararlanmak isteyenlerde aranan şartlar; arıcılık kayıt sistemine kayıtlı 50 tane arılı kovanı olan yada sayısını 50 tane arılı kovana çıkartmak isteyen arıcılar yararlanabilmektedir. Arıcılık kredisi kapsamında verilen kredi ile kovan alımı, elektrikli çit sistemi alımı, bal süzme makinesi alımı ve öteki arıcılık malzemeleri alımı yapılabilmektedir. Sizde yukarıda saymış olduğumuz hayvancılık türlerinden birisini yapıyorsanız yada yapmak istiyorsanız Ziraat bankasının hayvan kredilerinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Şekerbank

Çağıl hayvancılığı büyük destek veren ”Şekerbank süt sığırcılığı ve besicilik” adı altında hayvan üreticilerine kredi imkanı vermektedirler. Besi ve süt hayvancılığı için ihtiyacınız olan üretim giderlerini karşılamakta destek olan banka uzun vade ve öğrenim zamanı nakit akışına gore ayarlamaktadır.

Süt hayvancılığı; hayvan alımı, barınak yapımı, yem hazırlama ünitesi, süt sağım üniteleri, depolama ve soğutma tankı benzer biçimde hususi yatırım kalemlerinin satmaca bedelinin % 75 ‘ine kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Besi hayvancılığı; barınak yapımı, yem hazırlama ünitesi, yem deposu ve gübre çukurlarının yapılması benzer biçimde yatırımlar için harcanan paranın satmaca tutarının %75 ‘ine kadar kredi tahsis etmektedir. Şeker bank verdiği hayvan kredisinden yaralanmak isteyenlerden talepleri;

 • 60 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkanı sağlar.
 • Besi hayvancılığı kredisinde hayvan alımlarının kredilen dirmesinde 18 ay vade imkanı
 • Kredi ile temin edilecek hayvanların Türkvet Kayıt sistemine kayıtlı, damızlık belgesine haiz olması gerekmektedir.
 • Süt hayvancılığında minimum 5 ve üstü, besicilikte minimum 10 ve üstü hayvana haiz olan yada kredilerimiz ile kapasitesini minimum bu seviyeye çıkartacak işletmelere kullandırılır.

QNB Finansbank

Büyükbaş yapanların harcamalarına destek olmak amacıyla geliştirdiği süt hayvancılığı kredi ile üreticilere destek olan finans bank ek olarak besi hayvancılığı icra eden üreticilerine de kredi imkanı sunmaktadır.

hayvancılık-kredileri-veren-bankalar

QNB Finansbank

Süt hayvancılığı; işletme maliyetinin %85’ini karşılamakta, 24 aya kadar vade imkanı sunmakta ve 1/3/6 ayda bir ödeme imkanı vermektedir. Banka süt hayvancılığı kredi kullanmak isteyenlerden şu evrakları istemektedir:

 • Çiftçilik belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Damızlık birliği / süt üreticileri birliği üyelik belgesi
 • Hayvan varlığı sıralaması
 • İşletme izin belgesi

Besicilik yatırımı; hayvan alımlarının yanında, yemleme ünitesi, yem karıştırma makinesi ve öteki inşaat giderlerini karşılayabilirsiniz. İpotek teminatlı krediyi 120 aya kadar vade ile kullanabilir 6 / 12 ayda bir ödeme imkanı ile geri ödeyebilirsiniz. Bu krediyi kullanmak için bankanın istediği evraklar ise;

 • Çiftçilik belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İşletme tescil belgesi ve hayvan alımı var ise hayvan pasaportları
 • Yer seçim raporu / Kurum izni / Emek harcama izni

Vakıfbank

Ufak ve büyük baş hayvancılığından kümes hayvancılığına kadar işletme ve yatırım giderlerinin karşılanmasında kredi imkanı sağlamaktadır. Etkinlik türüne gore değişik ödeme imkanlarının sunulmuş olduğu kredi ile hayvan alımlarını yapabileceğiniz benzer biçimde işletme malzemeleri ve giderleri için de bu krediyi kullanabilirsiniz. Vakıfbank hayvan kredisi ile üreticilere uzun vadeli kredi imkanı sunmaktadır. Banka hayvan kredisi kullanmak isteyen üreticilerden ise şu evrakları talep etmektedir.

 • Etkinlik türüne gore kayıt belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah senedi
 • Tapu fotokopileri
 • Arazi kira ise kira sözleşmesi

5 Yıl Geri ÖdemesizZiraat Bankasınca büyükbaş ve küçükbaş alanında 7 yıl ödemeli düşük faizli kredi verilmektedir. Bu kredinin senelik faiz oranı %5’tir. Müracaat banka şubelerinden şahsen yapılabilmektedir. İnternetten müracaat kabul edilmez. 5 yıl geri ödemesiz kredi olanakları ile ilgili yazdığımız yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Başlatılan 300 koyun projesi ve 250 bin dana projesinde Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatiflerinin kefalet ve finansal yardımıyla 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli 100 Bin Liraya kadar sıfır faizli kredi çekmek mümkündür.

 • Çiftçinin bankaya şahsen başvurması gerekiyor.
 • KKB  notu yerinde olmalı,
 • Lüzumlu evrak ve belgeleri hazırlamalı, (ipotek vs.)
 • Satın almak istediği hayvanlara bakabilecek dam, ağıl yada ahırı olmalı.

Tarımsal faaliyetiniz için ilkin Devlet Kurum ve Kuruluşlarına hemen sonra Hususi Bankalara, son olarak hususi finansçı ve bankalara başvurmanızı tavsiye ederiz.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>