Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

Geçen yıl da gösterilen yönetmelik gereğince hayvan hibeleri verilmeye devam ediyor. Ülkemiz de 5 yıl ödemesiz hayvan kredisi veren bankalarla beraber, küçükbaş ve büyükbaş hayvan hibeleri verilmeye devam etmektedir. Devlet tarafınca ÇKS’ ye kayıtlı olan çiftçilere verilecek olan Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu yürürlüğe giren yönetmelik maddelerine bakılırsa işlem yapılmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayanların istihdamın sağlanarak gelirlerinin artırılması damızlık koyu keçi teke manda düve hindi kaz ördek ipek böceği yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunacak çağdaş tesislerin kurulması amacıyla Resmi Gazete’ de yer kabul eden hayvancılık hibeleri koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında % 100 bağışlama ve % 60 oranlarında değişen oranlar ile hibeler verilecektir.

hibe

Hayvancılık hibeleri

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen hayvancılık hibeleri ile ilgili daha çok data almak için tıklayınız.

Hayvan Hibesi Projesi Nedir?

Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca oluşturulan ve yürürlüğe giren hayvan hibesi projesi; koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında devlet bağışlama destekleri ile ÇKS’ye kaydı bulunan çiftçilere bağışlama desteği verecek. Müracaat yapılmadan ilkin alınacak olan hayvan hibesinin şartlarını yerine getirmek ve ne olursa olsun ÇKS’ye doğrusu Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gerekiyor arkasından ne olursa olsun istenen şartlar yerine getirilmesi gerekiyor.

ÇKS’de kaydı bulunan her ziraatçi tarımsal ve hayvansal yatırımlarında ve hayvan alımlarında hibelerden yararlanabilmek için ne olursa olsun müracaat tarihleri içinde başvurularını Ziraat ve Orman  Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine yapmaları gereklidir.

Hayvan hibesi projesi kapsamında hayvan alımı ve yatırımlarında hibeden yararlanmak isteyen çiftçilere Koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında yapılacak yatırıma ilişkin proje ile Ziraat ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat yapmaları gereklidir.

Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca hayvan alımı ve yatırımı projesi kapsamında çiftçilere ödenecek olan bağışlama destekleri Ziraat Bankası tarafınca ödenecek. 2020 yılları için verilecek % 50 ila % 100 oranında verilecek bağışlama destekleri ise şöyleki;

Hayvan Hibesi Projesi Kapsamında Verilecek Bağışlama Destekleri

2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı

Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

Ziraat Bakanlığı tarafınca ÇKS’ ye kayıtlı ve yatırım projesi ile müracaat icra eden çiftçilere verilecek olan bağışlama destekleri ise;

Kaz ve hindi yetiştiriciliğine %75 oranında Yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımı için bağışlama desteği verilecek.
Arı yetiştiriciliğine boş kovan alımı ve alet ve ekipman için %60 oranında  bağışlama desteği verilecek.
İpekböceği yetiştirenlere Dut bahçesi tesisi alet ve ekipman alımı ve besleme evi yapımı için %100 oranında bağışlama desteği verilecek.
Damızlık Koç, Teke ve Manda Düve alımı için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında bağışlama verilecek.

Bağışlama destekleri 2020 yılları içinde geçerli olacak şekilde Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca projesi onaylanan çiftçilere verilir gene hibeler proje süresinde proje yapımını tamamlayan çiftçilere verilecektir.

Hayvan Hibesi Projesi Şartları Nedir?

Kanatlı sektöründe kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliğinde Bakanlık tarafınca istenen şartlar ise; Kaz yetiştirmek isteyenlerin 500 tane kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise minimum 1000 hayvan ile işe başlama şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Arı yetiştiriciliğine Bakanlık tarafınca istenen şartlar ise; ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin minimum 30 arılı kovan ile sektöre başlama şartı aranıyor.

İpek böceği yetiştiriciliği için besleme evi,  dut bahçesi tesisi benzer biçimde yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının % ‘ de 100’ ü devlet tarafınca desteklenecektir. % 100 bağışlama verilen tek sektör olan İpekböceği yetiştirenlerin de ne olursa olsun 2020 yılı için geçerli olan % 100 bağışlama desteğinden yararlanması için yatırımlarını yapmaları umut ediliyor.

Damızlık Koç, Teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise, sayıyı 500’e çıkarmaları şartları aranıyor.

Hayvan kredisi veren bankalar bağışlama desteğinden yararlanmak isteyenlere alternatif teşkil edebilir.

Damızlık Manda Düve yetiştiriciliğinde Bakanlık tarafınca istenen şartlar ise ÇKS’ ye kayıtlı projesi ile Ziraat Bakanlığına il Müdürlüklerine başvuruda bulunan çiftçilerimizin minimum 150 baş hayvanının olması yada kapasitesini 150 başın üstüne çıkarması gerekiyor.

Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı ve yürürlüğe girdi Buna bakılırsa sizde 2020 yılları için geçerli olacak ve Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca Hayvan bağışlama projesi kapsamında verilecek olan bağışlama desteklerinden yararlanmak için müracaat yapabilir, koyun keçi, teke, düve manda, arı ipekböceği yatırımlarınızı bağışlama destekleri ile daha azca maliyetler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ek olarak 2020 senesinde geçerli olmak suretiyle 2020 yılının sonun kadar Ziraat Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi adına küçükbaş, küçükbaş, su ürünleri, arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği vb. mevzularda kredi vereceğini duyurmuştur. Bu kredilere ek olarak faiz indirimleri de yapılacaktır. Yatırım kredilerinin 100 bin TL’ ye kadar olan kısımlarına faiz uygulanmayacaktır. Tebliği incelemek için tıklayınız.

Bu desteklerden yararlanabilmek için Ziraat Bankası tarımsal krediler için lüzumlu olan evrakları tamamlayarak bankaya şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Tebliğde işletmelerin haiz olmaları ihtiyaç duyulan hayvan baş ve adetleri belirtilmiştir. Hakkında detaylı data olmayan alanlar ise yaygın hayvancılık destekleri kapsamında değerlendirilecektir.

TKK Ziraat Bankası kredileri hakkında detaylı data almak için bağlantıya tıklayınız. Hayvancılık destekleri alınabilecek öteki bir kurum TİGEM’ dir. TİGEM, 300 koyun projesi kapsamında çiftçilere destek olmaya devam etmektedir. Pozitif sonuçlanan proje başvuruları asgari 300 baş koyuna kadar destekleme alabilecektir. Müracaat yapanlar ve projesi onaylananlar TİGEM web sayfasından yapılacak olan duyuruları takip etmelidir. Açıklanan evraklar ile birlikte destekleme ödemesi talep başvuruları yapılacaktır. Sadece 2019 yılı itibari ile TİGEM tarafınca verilen 300 koyun projesi sonlanmıştır.

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri 2020 senesinde da faiz indirimli kredi vermeye devam ediyor. Başvurular banka şubeleri aracılığı ile kabul ediliyor.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>