Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Gömü aramak için devletten izin alınması gerekiyor. Emek harcamalar gömü arama yönetmeliğine gore yapılıyor. Resmi kazı ücretlerini ödeyenler  gömü arama işlemlerine başlıyor. Ruhsatsız meydana getirilen kazılar için devlet tarafınca meydana getirilen incelemeler sonucu cezalar veriliyor. Bu sebeple ruhsatsız kazı emek harcaması yapmanın kabahat bulunduğunu belirtelim.

Devlet İzinli Gömü Arama Iyi mi Yapılır?

Devlet destekli olarak gömü, gömü ve zamanı yapıt kazısı yapma işlemleri ve devletin hangi kazı işlemlerini destekleyerek gömü çıkarma isteyen kişiler yardım ettiğini Devlet izinli gömü arama iyi mi yapılır? mevzuları ile ilgili detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet gömü çıkarmak isteyenlerden resmi prosedürleri yerine getirmeleri şartı ile destek olmaktadır. Kaçak olarak yapılacak herhangi bir kazı işleminin yasal olmadığını ve cezai işlemler uygulandığını hepimiz bilir. Bundan dolayı gömü aramaları, kazı emek harcamaları ve sonrasında yapılması ihtiyaç duyulan resmi işlemler hakkında detaylı data arayanlar için  yazımızda her türlü detaya yer verdik.

define2

Gömü aramalarında devlet desteği

Devlet Gömü Aramalarında Devlet Desteği

Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın yürüttüğü ve teftişini yapmış olduğu tüm kazı emek harcamaları ve aramalar için ne olursa olsun gömü arama yönetmeliğine uygun olarak  kazı emek harcamaları yapılması lazımdır. Gömü arama yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz. Ilk olarak gömü arama ruhsatının alınması gereklidir. Bu eserlerin bir yerden başka bir yere taşınması için ruhsat alınması şarttır. Gömü arayacak kişiden istenecek belgeler ve müracaatlarının nereye ve iyi mi yapılması icap ettiğinin bilgileri yukarıdaki bağlantıda verilmiştir.

Gömü Arama İzni Maliyeti

Gene de özetlemek gerekirse başvurular ve gömü aramaları ve devletin ne kadar ödeme yaptığını öğrenmek istiyorsanız özetlemek gerekirse data verelim. Gömü arayacak olan şahıs ilk olarak gömü aramasını yapacakların yerin bağlı olduğu mülki amirine bölge tespitini yapmış olup ön çalışmalarını yaptıktan sonrasında müracaat bulunarak gömü araması yapacağının müracaatında bulunmalıdır. Kanunlar hepimiz için geçerlidir ve hepimiz istediği takdirde lüzumlu izinleri ve ruhsatı alarak arama yapabilir.

Müracaat meydana getirecek olan şahıs  definenin nerede arama yapılacağının maksadının ne bulunduğunun ve gömü aranacak sahanın il, ilçe, mahalle, sokak, köy, nahiye ev numarası ve ne amaçla gömü aramasının yapıldığı tüm ayrıntılar dilekçede belirtilerek müracaat yapılması lazımdır. Kültür ve Gezim Bakanlığının izni alınarak yapılması ihtiyaç duyulan gömü aramalarının yapılacağı saha 100 m2 yi geçemez ve harita ve krokisinin Bayındırlık il müdürlüğü tarafınca onaylanan sahada  ve çizili alanda yapılması şarttır. Müzece verilen gömü araması ruhsatı bir yıl geçerliliğini korumaktadır ve aramaların başladığı süre ve tarihten itibaren 1 ay içinde bitirilmesi gereklidir.

define-arama-izni

Harcamalar gömü arayıcısına aittir.

Tüm harcamalar gömü arayıcısına aittir ve gömü araması yapılırken doğan harcamaları gömü arayıcısı karşılar ve sahanın gene eski haline getirilmesi gereklidir.

Gömü aramaları arama yapılacak yere bağlı bulunan müzeden görevlendirilecek yetkili başkanlığında, Tecim ve İçişleri Bakanlıklarının birer temsilcisi nezaretinde yapılır.

Gömü aramalarında bulunan herhangi bir zamanı yapıt, kültür ve doğa varlığı tespitinde arama durdurularak Bakanlığa devredilen aramalarda gömü arayıcıları zamanı eserler hakkında herhangi bir hak iddia edememektedir.

Gömü aramalarında herhangi bir kültür ve doğa varlığının bulunması halinde incemeler sonunda zamanı eserler bağlı bulunan müzeye verilir, gömü bulunmuş olduğu takdirde ise Tecim Bakanlığına defineler teslim edilmektedir. En iyi alıcı müzelerdir ve eserleri müzeler almaktadır.

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Devlet destekli gömü arama iyi mi yapılır

Gömü Bulunca Devlet Ne Kadar Veriyor?

Devletten izin alınarak yetkililer ile meydana getirilen gömü aramalarında çıkarılan definelerin gerçek değerleri tespit edilir. Tecim Bakanlığı geçer akçe değerinde tespit edilen gerçek değerlerin üstünden gömü arayıcısına ilişkin hakkı verir.

Gömü arayıcıların devlet desteğinden yararlanarak yapacakları aramalarda çıkarılan definelerin akçe değerlerinin üstünden hak iddia etmeleri aramalarda gömü çıkarılmasına ve hangi arazide arama yapıldığına bağlıdır. Eğer hazineye ilişkin bir arazide gömü araması yapılmış ve gömü bulunmuşsa definenin gerçek değerinin % 50’si arayıcıya verilir. Hususi ve mülki tüzel arazilerde bulunan defineler de % 40 arayıcıya % 10′ mülk sahibine verilir..

Define bulunca devlet yüzde kaç veriyor? Tıklayınız.

Gömü aramalarında üstünde hiçbir iz bulunmayan ve bu yüzden zamanı kıymeti olmayan ve kıymeti tespit edilemeyen altınlar Kültür ve Doğa varlıklarını koruma kanunu kapsamına girmemektedir. Mülk sahibi kendi arazisinde bulmuş olduğu eserin gene Bakanlığa bildirerek değerinin anlaşılması ve hakkını alması için lüzumlu resmi işlemleri yapması gereklidir ve devlet kendi mülkü içinde yapıt bulanlara eserin kıymetini ödeyerek satın almaktadır.. Gerçek sahibi bulunduğunu iddia edenler ise lüzumlu kanun işlemlerini öğrenmek için avukata danışarak data alabilirler. Yalnız devlet definelerin nerede bulunursa bulunsun Bakanlığa bildirildiği takdirde yarısına ortak olmaktadır.

Gömü Aramak Kabahat mu?

Kaçak olarak gömü aramaları icra eden kişiler eğer herhangi bir zamanı yapıt bulursa kaçak olarak alıp satma işlemleri riskli olduğundan herhangi bir suç duyurusu yapıldığında hepsinin elinden alınma ihtimaline karşı lüzumlu izinleri alarak arama yapmaları daha mantıklıdır. İhbar edenlerde varlık değerinin  % 7,5 ini aldıklarından ihbarlarda oldukça fazladır. Özgür piyasa zamanı eserleri satmamak gereklidir bulunan eserler müzelere getirilerek teslim edildiğinde esasen devlet eserleri satın almak için ödeme yapmaktadır.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>