HGS İptali PTT ‘den Nasıl Yapılır? Transfer İade İşlemleri

Aracınızı sattığınız süre kesinlikle cezai işleme uğramamak için mevcud HGS (Süratli Geçit Sistemi) kartlarınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktir de satışını vermiş olduğunuz kişi sizin HGS kartınızı oldukca rahatlık ile kullanabilir. Ek olarak kullanmak ile kalmayıp – bakiye dahi sokarak size cezai işleme uğratabilmektedir. PTT şubelerinden iptal yada nakil işlemini yalnız 2 adımda rahatlık ile şu şekilde ihtiyaç duyulan evraklar ile hallede bilirsiniz.

HGS Kartını Niçin İptal Ettirmelisiniz?

Kişisel yada herhangi bir ticari aracınız için almış olduğunuz HGS kartlarınızı kesinlikle vasıta satılmasında kapatmanız gerekmektedir. Ya da yeni bir vasıta aldı iseniz mutlak suret ile daha ilkin plakanıza tanımlanmış olan HGS kartınızı aktarmanız gerekir. Bunun tek bir sebebi vardır, bu da sizin T.C bilginize kayılı olan HGS ‘nin satmış olduğunuz vasıta sahibi tarafınca kullanılmamasıdır. Ek olarak bu durumdan dolayı bırakın satmış olduğunuz vasıta sahibi tarafınca HGS kartınızın kullanılmasını eksi bakiye geçilmiş olduğu taktirde adınıza vergi cezaları dahi gelmektedir. Bu 2 duruma düşmemek için kesinlikle size tanımlanmış olan HGS kartınızı ya kapattırmanız yada yeni almış olduğunuz aracın plakasına tanımlatmanız gerekir. Peki bu işlemler iyi mi yapılır ?

PTT’ den HGS İptali Iyi mi Yapılır?

HGS kartınızın iptalini yapmak istiyorsanız kesinlikle size en yakın bir PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Burada yapacağınız ilk işlem resimde olduğu benzer biçimde bir HGS iptal formu alıp doldurmaktır. Formu doldurmanız 1 dakikadan daha azca bir süre ile halledilecek bir iştir. Formda sizden istenilen detayları eksiksiz bir halde doldurduktan sonrasında formu gene bir PTT ‘den sıra alarak gişe memuruna teslim etmeniz gerekir. Formu teslim etme işleminde ise kesinlikle yanınızda ya,

  • Kimlik kartınız
  • Yada sürücü belgenizin

olması gerekmektedir. Onun haricinde herhangi bir belgeye gerek kalmamıştır. HGS iptal işleminde ise yalnız aracınızın plakasını bilmeniz kafi olacaktır. Ek olarak HGS geçirme işlemleri de aynı forum kullanılmaktadır. Bir tek biçim da trasnfer işlemini en altta olan yerde belirtmeniz kafi olacaktır.

HGS İptali Sonrasında Neler Oluyor?

HGS iptal işlemini gerçekleştirmek için formunuzu ilgili PTT memuruna teslim ettikten sonrasında kartın içinde alacağınız parayı 30 iş günü içinde adınıza aktarılmaktadır. Adınıza aktarılan parayı yalnız PTT şubelerinden kimlik kartınız ile alabilmekte siniz. Ek olarak, kartınızın içinde ne kadar bakiye kaldığını gene isterseniz PTT de görevli gişe memuruna sormanız halinde kolaylık ile öğrene bilirsiniz. HGS geçirme işlemleri ise yeni plakaya nerede ise anında geçmektedir. Eğer PTT şubelerinin sistemlerinde herhangi bir mesele yok ise HGS aktarımınız an için de gerçekleşir. Bu tarz şeyleri nereden biliyosunuz diye soruyorsanız bugün kedime ilişkin aracım olan 11 DG 663 plakalı aracımı sattığım için HGS iptalini gerçekleştirdiğim için öğrendim. Ek olarak HGS ile soracağınız herhangi bir suali da cevaplayacak bir alan kişi hizmetleri numarasını sizler için ulaştım.

  • HGS destek hattı telefon numarası: 0-850-460-60-60

HGS İptal Yada Transferi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HGS iptalinden sonrasında bazı yasal koşulların altına da imza atmış olmuş olursunuz. Bunlar HGS iptal formunda maddeler halinde yer verilmiştir. Ben kayıta kıymet olanları sizler için sıraladım.

  • HGS iptali sonrasında vasıta sahibi tüm uygulanacak olan HGS den doğan yasal geçiş cezalarını kabul etmiş olur.
  • İptal işleminden kesinlik ile HGS ürün bedeli geri iade edilmeyecek. (Burada kart kesintisi ima edilmektedir.)
  • İptal işlemi esnasında eğer eksi bakiyeniz de yer edinen geçişleri karşılamazsanız daha ilkin eksi bakiyeniz ile yaptığınız geçişler kaçak geçiş olarak göz önünde bulundurulacaktır.
  • HGS iptali ve transferi kart sahibi tarafınca sağlana bilmektedir.
HGS kart iptal ve transfer işlemleri nasıl yapılır

HGS kart iptal ve geçirme işlemleri iyi mi yapılır

Ben HGS iptal formunda yer edinen bu maddeleri siz değerli üyelerimizin de anlayacağınız şekilde düzenleyerek yer verdik.

About admin

Check Also

Kaldıraçlı işlem nasıl yapılmaktadır? Önemli 3 başlık

Forexe yatırım yapmak isteyen kişileri en oldukca cazip eden özellik olan kaldıraç, yatırımınıza 1:10, 1:100, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>