Hibe Destekli Hayvancılık 2020 Yılında Çiftçiye Müjde!

Devlet tarafınca ziraat ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı yetiştiriciliğinde bağışlama destekleri verilmektedir. Bu destek sunar programlar dahilinde devam etmekte olup, lüzumlu şartları taşıyan ve zamanında müracaat icra eden çiftçilerimiz bağışlama alabilirler. Köye göç edip sıfırdan iş kuracak vatandaşlar için ciddi oranlarda destekleme verilmektedir.

Hayvan Hibesi Niçin Veriliyor?

Kırsal kesimlerin, köye dönüş yapanların, köyde hayvancılığa devam edenlerin desteklenmesi amaçlanıyor. GAP, DAP, DOKAP, KOP projelerinde yer edinen illerimizde hayvan varlığının arttırılması ve vatandaşların iş sahibi olarak dışa bağımlılığın azaltılması amaçlar içinde belirtiliyor.

Hibeden Yararlanmak İçin Ana Şartlar Nedir?

  1. Ziraat ve Orman Bakanlığının sistemine kayıtlı olarak minimum 1 senedir tarımsal faaliyeti sürdürüyor olmak, (yeni adım atmak isteyenler alamıyor. genç ziraatçi vb. benzer biçimde projelere başvurabilirler.)
  2. Büyükbaş minimum 10 – en fazla 50 baş anaç hayvan kapasiteli
  3. Koyun ve keçi olarak minimum 100- en oldukca 200  hayvan kapasiteli

Sıfırdan ahır yapımı, mevcud ahırın tadilatı,

Teke-koç yada damızlık boğa alımı,

Bu işler için lüzumlu makinelerin alımı için

bağışlama desteği sağlanmaktadır.

Şu demek oluyor ki diyor ki dostlar, bahsedilen illerde 1 senedir bu işi yapıyor olacaksın, 100 yada 200 küçükbaş için dam hayata geçirmeye niyet edeceksin yada 10-50 içinde büyükbaş için dam, ağıl hayata geçirmeye kalkacaksın ve bu amaçla gidip bağışlama başvurusu yapabilirsin. Ayrıntıyı Müdürlükten öğrenebilirsiniz.

DİPNOT: (ANAÇ NEDİR? Yavru yetiştirebilecek durumdaki hayvanlar)

Yüzde Kaç Bağışlama Veriliyor? Tüm Harcaması Devlet Bağışlama mi Ediyor?

Devlet ilkin parayı versin, biz sonrasında damı yaparız benzer biçimde bir mantığınız var ise işiniz zor. Şundan dolayı Ziraat Müdürlüğünün verdiği para bu işin bir tek YARISINI kapsıyor. Hayvan alacaksan, sıfır kilometre ahır yada ağıl yapacaksan alacağın bağışlama bir tek yüzde elli oranında oluyor. Şu demek oluyor ki ahırın 100.000 TL. tutarsa, 50 Bin lirasını sen ödemek zorundasın. Geri kalan 50 bini de, devlet ödüyor. Ben bir tek bağışlama kısmını alsam olmaz mı benzer biçimde bir düşüncen var ise, unut gitsin 🙂

Bağışlama Başvurusu Iyi mi Nereye Kime Yapılacak?

Bir proje hazırlayıp Ziraat ve Orman Müdürlüklerine müracaat yapacaksınız. Projeniz Müdürlük tarafınca meydana getirilen lüzumlu incelemeden sonrasında onaylanacak. Sonrasında Müdürlük size bir süre verecek. Mesela 1 ay içinde yatırımını yap, malzemelerini al ve hibeni ödeyelim diyecekler. İşte bu süreç içinde, istenileni yaparsan ödeme alabilirsin. Doğal olarak her ile ve her projeye nazaran Ziraat ve Orman Bakanlığı şartları değiştirebiliyor.

Bağışlama Parasından Kesinti Yapılıyor mu?

Bakanlığın finans işlerini Ziraat Bankası üstlendiği için ödemeler gene Ziraat Bankası üstünden yapılıyor. Banka bu işlemlerde %0,2 oranında komisyon alıyor. Mesela 100.000 TL. bağışlama alırsanız bu paradan 200 Tl. civarında komisyon kesiliyor.

Sicili Bozuk Olanlar Hayvan Hibesi Alabilir mi?

Başvurular Ziraat Müdürlüklerine yapıldığı için, bankalarla yada KKB ile bir ilişkisinin bulunmadığını tahmin ediyoruz. Şundan dolayı bu geri ödemeli bir hayvan kredisi değil. Yinede Ziraat Bankasına yada Müdürlüklere müracaat yaparak detaylı informasyon alabilirsiniz. Sizleri bir tek Resmî Gazete‘den öğrendiğimiz kadarıyla bilgilendirme çalışmaktayız.

Bağışlama Müracaat Tarihleri Ne Süre?

Proje, (önceki yıllarda da vardı) 2023 yılına kadar devam edecek. Bu sebeple çiftçilerimiz 2020, 2021, 2022 ve 2023 senelerinde de müracaat yapabilmektedir. Genel itibariyle başvurular Ocak ayının 1. günü ile Mart ayının son günü içinde yapılıyor. Eğer başvuracaksanız bu zamanı geçirmemenizi tavsiye ederiz. Doğal olarak bazı durumlarda Bakanlık bu süreyi değiştirebiliyor.

Genç Ziraatçi 2020 Senesinde Devam Edecek mi?

Yukarı da anlattığımız bağışlama haricinde Müdürlük bir de, her yıl 30 bin civarında köye dönüş desteği veriyor. 2020 senesinde projenin açıklanması tahmin edilse de, hemen hemen net bir izahat yok. Bu mevzu güncel olarak takip etmekteyiz. 2020 Genç Çiftçi Başvuruları isminde mevzuda bu hususa yer verdik. Isterseniz takip edip informasyon alabilirsiniz.

hayvan-hibesi-nasıl-alınır

Devletin Başka Bağışlama Projesi Yok mu?

Yeni bir işe başlangıç yapmak isteyenlere ilgili oldukları alanlarda Devlet’in bir oldukca yardımı mevcut. Doğal olarak esas olan lüzumlu şartları taşıyıp zamanında müracaat yapmaktır. Mesela KOSGEB eskiden 50 bin bağışlama 100 bin faizsiz kredi vermekte idi. Sadece şuan 60.000 TL. ile 370.000 TL. içinde destek veriyor. Bilhassa imalat endüstri de destek almak oldukça kolay diyorlar. Birde kamuoyunda ipar diye malum T K D K mevcut. Bu kurumda hazırladığı projeler kapsamında işletme sahiplerine birçok destek sunuyor. Siz yeter ki bismillah diyip, başvurunuzu yapın!


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>