Hurda Araç ÖTV İndirim Teşviki Resmi Gazete Yasası

Eskiyen araçlarınızı 2020’da yenilemenin en mantıklı yolu asla kuşkusuz Resmi gazetede sizlere tanınan hak ile ÖTV indirimi kapsamında sıfırlamaktır. Hele ki Renault ve ona bağlı Dacia benzer biçimde firmaların başlatmış olduğu dev kampanyalar ile güzel bir otomobil sahibi olma fırsatları asla kaçacak benzer biçimde durmuyor. 16 yaşı aşmamış araçlarınız için 31 ARALIK 2019 evveliyatına kadar çıkan yasa kapsamında minimum 8 bin ile 10.000 TL den süregelen modele gore indirim fırsatlarını yakalamak için şu şartlara otomobillerin uygun olması yeterlidir.

Hurda Vasıta Teşvik Uygulaması Uzatıldı!

Hurda pozisyonunda görünen araçların trafikten çıkarılması amacı ile başlatılan teşvik uygulaması resmi gazete yapılan değişiklik ile 2021 evveliyatına kadar uzatıldı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen bir oldukca şirket devlet tarafınca başlatılan hurda teşviki için 8.000 TL ile 10.000 TL den süregelen nakit indirimler sunmaya devam etmektedir. Renault ile Dacia en başta olmak suretiyle firmaların sunmuş olduğu bu imkanlardan istifade etmeniz için aşağıdaki müracaat dilekçesi ile taşıt teslim tutanaklarını İl/İlçe Güvenlik Müdürlüklerine vermeniz gerekmektedir.

Müracaat işlemlerinizi isterseniz Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu kontakt kurabilir yada Hurda Müdürlükleri yada Büyük Kent Belediyelerine de yapabilirsiniz.

Hurda Teşvikinden Hangi Araçlar Yararlanacak?

2019 Senesinin sonuna kadar sürecek olan hurda vasıta teşviki için herhangi bir model gözetilmeyecektir. Lakin indirimli olarak vasıta alacaklar için firmalar kendi marka ve modellerine birazcık daha çok indirim imkanı uygulayabilmektedir. Yapmış olduğumuz araştırmalar da bu oran 1.000 TL ile 3.000 TL içinde değişim göstermektedir. Hurda vasıta ÖTV indirimi için aracınızın 16 yaşlarında yada üstünde olması yeterlidir. 2002 model ve öncesi herhangi bir sınıfta binek, otobüs yada kamyon yada panelvan türü bir araca haiz olmanız bu yasadan yararlanmanız için yeterlidir. Resmi gazetede en fazla ÖTV indirimi miktarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Yalnız daha öncede dediğimiz benzer biçimde firmanın inisiyatifi doğrultusunda bu miktar 13.000 TL kadar çıkmaktadır.  Bu niçin ile sizlere tavsiyemiz ilk olarak hurdaya çıkaracağınız aracın modeline gore sıfır vasıta almak için ilgili firmaya başvuruda bulunmanız olacaktır.

ÖTV İndirimi İle Sıfır Vasıta Alacaklar Neye Dikkat Etmelidir?

Hurda vasıta indiriminden yararlanıp herhangi bir firmadan sıfır vasıta almak isteyenler ne olursa olsun resmi gazeteye gore en fazla 1600 motor hacmine haiz vasıta alma tercihinde bulunmalıdırlar. 1600 motor hacminin üstünde 1800 yada 2000 yada daha çok motora haiz sıfır vasıta teşvik kapsamında sağlanmayacaktır. Arzu eden yurttaşlarımız 1600 motor altında 1400 yada 1200 yada daha altında motorlara haiz herhangi firmadan sıfır vasıta alımı için başvuruda bulunabilirler. ÖTV indiriminden yararlanabilmeniz için müracaat sonrasında elinizde ” KESİN İMHA ” belgesinin de olması gerekmektedir.

Hurda Vasıta Üstünde Borcunuz mu Var, Üzülmeyin!

Hurda araçlarının bir çoğunun üstünde neredeyse indirim miktarı kadar trafik ve vergi cezası bulunmaktadır. Şuan için indirim teşvikinden yararlanacak olan araçların tüm vergi ve trafik borçlarının vergi dairelerine yatırılması gerekmektedir. Yalnız büyük olasılık ile 2018 seçim sonrasında hurdaya ayrılacak olan araçlardaki vergi ve trafik borçları için af çıkması beklenilmektedir. Eğer aracınızın üstünden oldukca fazla bir halde borç gözüküyorsa bizim önerimiz teşvik için son tarih olan 2019 yılının sonuna kadar sabırlı olup beklemeniz olacaktır.

ÖTV İndirim Miktarları Alacağınız Sıfır Araca Nazaran Belirlenmektedir

İkinci el 16 yaşından büyük aracını hurdaya ayırıp sıfır vasıta kampanyalarından ÖTV indirimi almak isteyenler için uygulanacak olan KDV indirimi alınacak olan aracın VERGİSİZ bedeline gore belirlenmektedir. Buna gore belirlenen bu limit aralıkları şu şekildedir.

  • Sıfır aracın vergisiz bedeli eğer 46.000 TL kadar ise size uygulanacak olan indirim oranı 10 bin TL olacaktır.
  • 46.000 TL ile 80.000 TL içinde ise 8.000 TL ÖTV indirimi uygulanır.
  • 80 bin TL üzerindeyse 3.000 TL ÖTV indirimi sağlanmaktadır.

Bu oran için kamyon, minibüs yada kamyonet ile panelvan cinsli araçlar da sıfır fiyatı her ne olursa olsun 10.000 TL indirim yapılacaktır.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>