İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Açılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğe gereksinim duyan yurttaşlarımız için çeşitli alanlarda yardımlar sunmaktadır. Hanım ve Aile Hizmetleri ile Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’nün ortak katkıları ile sağlanan yardımlar 2020 yılı itibari ile hız kesmeden devam etmektedir. Toplumsal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği’ne gore bu birimlerin sonucu ile gerekseme sahibi vatandaşların beslenme, barınma, giyinme vb. temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Toplumsal Yardım Kart hizmeti verilmektedir. Vatandaşların onur ve vakarını göz ardı etmeyerek, gizlilik ilkesi doğrultusunda ve belediyenin imkânları dahilinde, toplumsal yardım faaliyetlerinin işlerliğinin devam etmesi açısından toplumsal yardım kartı uygulaması başlatılmıştır. Bu karta başvurunuzun peşinden belediye görevlileri tarafınca meydana getirilen araştırmalar neticesinde kartı almaya uygun şartlar taşımanızın tespiti halinde bu hizmetten faydalanabileceksiniz. Bu hizmetler 2006 yılı itibari ile koli dağıtımı şeklinde yürütülüyordu. 2014 yılı itibari ile de kart sistemine geçilmiştir. Kartlar her senenin aralık ayında düzenlenmektedir. Denetim sürecinde ise kartlar kullanıma kapatılmaktadır. İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’nün yazışma bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

market-yardımı

İBB, toplumsal yardım alanında gerekseme sahiplerine ulaşmaya devam ediyor.

İBB Kart Başvurusu Iyi mi Yapılmaktadır?

İBB Toplumsal yardım kart başvurusu iki şekilde yapılmaktadır;

 1. Telefonla müracaat:  0(212) 444-00-93 numarasını arayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına müracaatta bulunabilir, mağduriyetinizi ifade edebilirsiniz. Numaranın yoğunluktan dolayı meşgul olması durumunda başvurularınızı ALO 153 beyaz masaya da yapabilirsiniz.
 2. Bireysel Müracaat: Hanım ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Hanım Koordinasyon Merkezi’ne müracaat yapabileceğiniz şeklinde, muhtarlıklar, STK’lar ve araştırma merkezlerine de kişisel olarak müracaat yapabilir ve kart talebinizi ifade edebilirsiniz.
ibb-sosyal-yardım-beyaz-masa

Numaranın yoğunluğu halinde başvurularınızı ALO 153’ten yapabilirsiniz.

Toplumsal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

 1. Eşi vefat etmiş bulunan bayanlara
 2. Herhangi bir maaş geliri olmayanlara
 3. Şu an itibari ile çalışmakta olup aile nüfusunun fazla olması sebebi ile geçimini sağlayamıyor olanlara
 4. Yaşamış olduğu sıhhat sorunları sebebi ile desteğe muhtaç olanlara kart desteği sunulmaktadır.
 5. Başvurduğunuz süre itibari ile üzerinize herhangi bir göç eder ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Toplumsal yardım kartı başvurusu yaptıktan sonrasında başvurunuzun onay merci Belediye Başkanlığı’dır. Meydana getirilen araştırma sonucu eğer mağduriyetiniz anlaşılırsa kart talebiniz pozitif yanıtlanır. Yanlış ve aslı astarı olmayan başvurular dikkate alınmamaktadır. Sadece başvuruların neticelenmesi 6-7 ay sürmektedir. Durumun bu şekilde olmasının sebebi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yapılmış olan aslı astarı olmayan başvurulardır. Doğru ailenin bulunması için meydana getirilen emekler da bu yüzden gecikebilmektedir.

ibb-yardım-kartı

Kartınız adresinize teslim edilecek ve alışveriş hayata geçirmeye başlayabileceksiniz.

Yardım Kartınızı Iyi mi Teslim Alabilirsiniz?

Meydana getirilen araştırma sonucu yardım kartına gerçek manada ihtiyacınız olduğu anlaşılır ise kartınız adresinize ve tarafınıza teslim edilecektir. Kartın teslim süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Teslim süresi kart başvurunuzun onayından sonrasında adresinize teslim edilmek suretiyle postaya verildiği an itibari ile başlamaktadır. Şahsen evde  bulunmadığınız durumda kartınız evde olan başka bir yakınınıza teslim edilecektir. Her ay tertipli olarak ciddi anlamda paraya ihtiyacınız var ise İBB haricinde Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar da ek olarak müracaat yapabilirsiniz.

Toplumsal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Kartınızı kullanabilmeniz için İBB ile mağazalar içinde bir antak kalma yapılmış olması gerekmektedir. Bundan dolayı kartı her mağazada kullanmak mümkün olmamaktadır. Mağazada belediyeden aldığınız kartı okuyabilecek bir POS aleti var ise alışverişinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Belediyenin anlaşmalı olduğu mağazalar;

 1. Şok
 2. Kim
 3. Davet
 4. Ucz
 5. Migros
 6. Carrefour
 7. Onur Market
 8. Rammer
 9. Happy Center mağazalarıdır. Buralardan kartınız yardımıyla limitli olmak koşulu ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kartın Limiti Ne Kadardır?

Kart limiti kişiden kişiye gore değişim göstermektedir. Limit ise 3 kategoriden oluşmaktadır. Düşük, orta ve üst düzey limitler mevcuttur. Limitiniz yetkililer tarafınca belirtilmektedir. Limitinizi araştırma için göreve getirilmiş olan Belediye görevlileri belirlemektedir. Araştırma sonucunda mağduriyet derecenize gore bu 3 kategoriden faydalanarak ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabileceksiniz. Evde bakmakla yükümlü olduğunuz kaç şahıs var ise, şahıs başına düşen gelir durumu iyi mi ise kart limitiniz de bu kıstaslara gore değişebilecektir. Limitler standart olup 3 kategoriye gore 50 TL, 100 TL ve 150 TL olarak belirlenmiştir. Başvurular devamlı olarak alınmakta ve gerekseme sahibi ailelere gene usulüne uygun olmak şartı ile verilmektedir. İlk yüklemede ise hesabınızda 200 TL olmaktadır.

Kartlar Şu An Kullanıma Ne Süre Açılacak?

Kartların düzenlemesinin Aralık ayında yapıldığını ve gene Aralık ayı itibari ile denetim maksadıyla kapatıldığını söylemiştik. Kartların denetiminin tamamlanması 2,5-3 aylık bir süreyi aldı. Kartlar bu sürede alışverişe kapalı durumdaydı. Yetkililer denetim sonucunu cep telefonu numaranız aracılığı ile tarafınıza iletmektedir. Eğer numaranızı değiştirdeyseniz bu şekilde bir kısa ileti alamayacak ve tarafınıza bildirim yapılamamış olacaktır. Bundan dolayı cep telefonu numaranızı değiştirdiyseniz ilgili birime giderek numara güncellemesi yapmanızda yarar görmekteyiz.  Kartlar 15-20 Mart tarihleri içinde kullanıma açıldı. Kartınızı kullanamadığınız 2,5-3 aylık ücret ise kartınıza yatırılacak ve alışveriş hayata geçirmeye devam edebileceksiniz. Ek olarak belirtmek gerekir ki kartınızın etken olması ve alışveriş yapabilmeniz için size verildikten 24 saat sonrasında mümkün olmaktadır.

2020 senesinde da belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafınca verilen bu yardım kartları ile yurttaşlarımızın gereksinimleri karşılanmış olacaktır. İBB toplumsal yardım kartlarından yararlanmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü‘ ne müracaat yapabilir ve buradan detaylı data alabilirsiniz.


About admin

Check Also

2020 Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Çeşitli kamu kuruluşları ve hususi kuruluşlar tarafınca desteğe muhtaç kişilere ayni ve nakdi yardımların yapıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>