İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması

Avukatlık Olanlara Müjde!

Bankalar kredi başvurusu meydana getiren tüketicilerin devamlı kredi notuna bakarak değerlendirmektedir.  İcralık Olanlara Kredi Sicil Affı Kanunu ile Tekrardan Yapılandırma imkanı doğmadan ilkin durum bu şekilde idi. Şuan itibariyle, sicil affı kanundan yararlananlar, icra listelerinden çıkarılıyor ve tekrardan refinansman imkanı sağlanarak kredi çekebiliyorlar.

Sicil affından yararlanamayanlar içinse müracaat değerlendirme kriterleri içinde en dikkat edilen kredi notu, kişinin geçmiş dönem kredi/ kredi kartı borcu ödemelerinin zamanlarına tutarlarına dikkat edip etmediği, aksatıp aksatmadığı görülmektedir. Daha öncesinden alınan kredilerin ödemelerinde yaşanmış olan aksaklıklar yada gecikmeler sebebiyle notu düşük olan kara listedeki tüketicilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Kredi notunun düşmesinin bir öteki sebebi de geçmiş dönem kredi ödemelerinde icralık olmaktır. Geçmişte bankaların icra takip edeni başlatmış olduğu tüketicilerin bundan dolayı notları düşürülmekte ve daha öncesinden icralık olanların güvensiz satın alan olarak adlandırılmaları ve yeniden aynı duruma düşmelerinin ihtimali olması sebebiyle icralık olanlara kredi verilmemektedir.

 Tüm dünyada pandemi duyuru edilen koronavirüs salgını sürecinde ekonomiye negatif yansımaların önlenmesi amacıyla geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlığında Çankaya köşkünde meydana gelen korona virüs toplantısında Iktisat İstikrar Paketi kapsamında 19 maddelik alınacak tüm tedbirleri açıklamıştı. Ekonomik tedbirlerin yasalaştırılması için hazırlıkların sonuna gelindi. Meclise sunulan ve bu hafta açıklanması beklenen poşet yasaya sicil affı ve karşılıksız çeklerde eklendi. Meclisten bu hafta geçecek ekonomik önlemler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da ilave edildikten sonra karşılıksız çek bedelinin 10/1′ i peşin kalan kısmı 12 ay taksitte ödenecek.

25 Mart 2020 tarihinden ilkin ana para ve taksit ödemeleri olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerin anapara ödemelerini aksatanlar  ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve öteki kredi borçlarına ilişkin TBB Risk Merkezi nezdinden tutulan kayıtları, borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık 2020 evveliyatına kadar tamamının ödenmesi yada tekrardan yapılandırılması halinde bu kişilerle meydana getirilen finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansman kuruluşlar tarafınca dikkate alınmayacağı açıklandı.

icralık-olanlara-müjde

sicil affı kanunundan faydalananlar icra listesinden çıkarılıyor.

İcralık olanlar bankalardan kredi alabilir mi?

Peki icralık olanlar asla mi kredi kullanmaz bunun yanıtını şöyleki verebiliriz. Ilk olarak icralık olma sebebi niçin icraya düşürülmüş olduğu  bilinmelidir. Bankaların kredi kartı borcu yada kredi ödemelerinde icra takip edeni başlatılması durumunda bankalardan kredi almak imkansızdır. Telefon borcu benzer biçimde öteki borç kalemleri sebebiyle icra takip edeni başlatıldıysa telefon borcunun ve öteki borçların kapatılmasıyla kredi almak daha kolay olacaktır. Bankalar güvensiz satın alan olarak kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde icra takibine düşenlere kredi vermezken öteki küçük borçlar için kredi verebilmektedir.

İcra takibinde kredi borcu olan tüketiciler temerrüte düşen borçlarının tekrardan yapılandırılması yoluna giderek bankalardan kredi alabilir. İcra takibinin borç yapılandırma  işleminden sonrasında kalkması halinde bankalardan kredi çıkacaktır. Bankaların hukuki işlemler başlatmış olduğu ve icra takibindeki müşterilerine borçlarının tamamının kapatılmasından sonrasında kredi vermektedir. Borçları yapılandırma yöntemiyle ya da borç kapatma kredileri ile icra borcunuzu kapatabilirsiniz.  Bankalardan gereksinim kredisi alarak da borçlarınızı kapatabilirsiniz.

İcralık olanlara kredi veren bankalar içinde en kolay kredi veren QNB Finansbank’dan kredi almak kolay olacaktır. Kredi başvurularını kısa süre içinde ve genel anlamda pozitif yönde cevaplandıran bankadan  gereksinim kredisi  kapsamında masrafsız ve düşük faiz oranları ile verilen kredilerden icralık olanlarda yararlanabilirler. Kredi notu düşük kişiler dahi kolay kredi veren QNB Finansbank’ın gereksinim kredisine buradan bakabilirsiniz.

Bankaların yasal işlem başlatmadığı direk banka le bağlantısı olmayan icralık durumlarında bankaların bu durumdan haberleri olmadığından gereksinim kredisi ürünlerine müracaat yaparak icralık olan borcunuzu bankaların kredileri ile kapatabilirsiniz.

icra

İcralık olanlar bankalardan kredi alabilir mi?

İcra borcunu kapatmak isteyenlere sicil affı

Borç kapatma kredisi adı altında öteki bankalardan alacağınız krediler mevcut borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ya da aynı bankaya borcunun yapılandırılması için talepte bulunmanız gerekecektir. Bu durumda bankaya olan borcunuz yapılandırılarak icra takip edeni kaldırılıp belirlenen taksitlerde geri ödeme yapılarak mevcut borç kapatılmalıdır. Düşen kredi notu bu şekilde yükseltilebilir. Borç yapılandırma başvurusunu banka kabul etmezse ipotek yada kefil getirmenizi isteyecektir. İpotek karşılığında kredi vermeyi kabul edecektir. Öteki bankalar da aynı şekilde  uzun solukta borçlarınızı taksitlendirip ödemenize destek olacak borç kapatma kredileri ile size finansman desteği verebilir. Geçen yıl yürürlüğe giren kredi sicil affı ile bu borçlar 6 ay içinde yapılandırılabilir yada tüm borç bakiyesi kapatılarak kara listeden çıkabilir.

Gene de tüketiciler borcu borçla kapatma mevzusunda imtina etmelidirler. İcra borçları kredi notuna yansıyacağı ve KBB den öteki banka ile olan çalışmalarınızı kredi alacağınız öteki bankalar gördükleri ve bankaların öteki bankayla çalışan müşterilerinin kredi notlarına bakarak kredi verdiklerinden borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödeyerek icra takibine düşmekten kaçınmaları önemlidir. Borçlarını kapatmak için yurttaşlarımız borç yapılandırma kredilerine müracaat yapabilir. Ek olarak borç kapatma mevzusunda kredi veremeyeceğini iddia eden bankaları bir dilekçe yardımı ile yakınma edebilirsiniz. Kara listede olanların bankalar tarafınca verilen öteki bankacılık ürünlerine başvurmaları için bu işlemi yapmaları gerekmektedir. Sadece sicilin temizlenmesi 5 yıl sürmektedir. 


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>