İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet KOLAY YOL)

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimleri öncesinde bayındır barışı başvurularının E-devlet web sitesi üstünden yapılabileceğini deklare etti. Bu düzenleme iskan affı olarak adlandırılırken, kaçak evlere tapu verilmesi benzer biçimde bir uygulama değildir. Devletimizde 13 milyondan fazla konutun iskan problemini çözecek olan bayındır barışı isminde olan proje geçtiğimiz günlerde 6 Haziran 2018 ÇARŞAMBA gün ve 30443 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu proje sonucunda müracaat icra eden vatandaşın konutlarına Yapı Kayıt Belgesi verilmesi hedefleniyor. Peki müracaat şartları neler, nereye müracaat yapılacak, hangi evraklar gerekiyor, detaylar finansdestegi.com ‘da sizlerle..

BENZER HABER: İmar Affı Yasası

Kaçak Yapılara Af Başvurusu E-Devlet Sitesinden Iyi mi Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen bayındır barışına ilişkin ayrıntılar Resmi Gazete’de yayımlandı. Başvurular e-devlet sitesi üstünden alınıyor. Resmi Gazetede piyasaya çıkan projenin adı ise “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” Tebliğnamesi olarak yayımlandı.

İmar barışı tebliğnamesi 3194 sayılı kanun gereğince binalara Yapı Kayıt Belgesinin iyi mi verileceğini ve lüzumlu usul ve müracaatları, hesaplama ve ödemeleri, gömü taşınmazlarının satılmasını, Yapı Kayıt Belgesi verilmeyecek olan binaları kapsıyor.

Yurttaş iskan izni olmayan kaçak binalar için 15 Haziran geçmişine kadar müracaat yapacaklar ve bu müracaat sonucunda Devlet ödemesi ihtiyaç duyulan bedeli hesaplayacak. Bu hesaplama sonrasında yurttaş gene yıl sonuna kadar belge bedelini ödeyecek. Kaçak yapılara iskan izninin karşılık ödeme işlemlerinin tamamlanmasından sonrasında 2020 senesinde verileceğini değerlendiriliyor.

 1. Yapı Kayıt belgesi geçtiğimiz yıl sonundan daha ilkin ki bir tarihte yapılmış olan binalar için verilmesi planlandı. Belirlenen yıl şartından ilkin meydana getirilen binalar ise yapı kayıt belgesi almaya uygun görülmemektedir.
 2. Başvurular E-devlet üstünden yapılacak ve belge bedelleri belirtilen tarihe kadar ödenmelidir.
 3. Bakanlar kurulu bu tarihlerin 1 yıl süre daha uzatılmasına ilişkin karar alabilecek.
 4. İmar barışı başvurusu e-devlet web sitesinden yapılacak ve siteye giren yurttaş Yapı Kayıt Belgesi Formunu sanal ortamda doldurmasıyla yapabilecek.
 5. E-devlet sisteminden başvurmayan vatandaşlar müracaat formunu doldurarak kamu kuruluşlarına da müracaat yapabilecekler.
 6. Müracaat E-devletten yapılır ise, tüm belgeler doldurulduğundan E-devlet sisteminden Yapı Kayıt Belgesi düzenlenip çıktı alınabilecek.
 7. Eğer müracaat şahsen kamu kurumlarına yapılır ise bu kez formlar fiziki olarak doldurulacak. Başvuruyu kabul eden kurum yapı kayıt belgesi formunu online sistem üstünden Müdürlük makamına onaylamak suretiyle gönderecek ve Müdürlük onayladığında bir suretini müracaat sahibine teslim edecek.
 8. Yapı başına bir tane kayıt belgesi verilebilecek.
iskan başvurusu nereye yapılacak

iskan başvurusu nereye yapılacak

İskan Affı Başvurularında Yapı Kayıt Belgesi Ücretlendirmesi

Müracaat meydana getirilen bina emlak vergisi kanunu kapsamında belirlenmiş olan vergi kıymeti binanın ortalama olarak maliyet bedelinden belirleniyor. Kaçak konutlarda bu kıymet %3 iken ticari kaçak yapılarada ise %5 olarak belirleniyor. Bu kapsamda yapı kayıt evrakının bedelinin tespiti yapılırken;

 1. Kaçak yapının arsasının emlak vergi kıymeti Belediyenin belirlediği metre kare hesabına nazaran hesaplanıyor.
 2. Kaçak binanın fiyatı belirlenirken ise aşağıdaki oranlar esas alınıyor;
  1. Ziraat amacıyla kullanılan bir bina ise metre kare x 200 lira,
  2. 1 yada 2 kattan oluşan kaçak bina ise metre karesi 600 lira,
  3. 3 ile 7 kat içinde bir bina ise metre karesi 1.000 lira,
  4. 8 ve daha çok kattan oluşan kaçak yapılar için ise metre karesi 1.600 TL.’den hesaplanıyor.
  5. Yapı lüks bir villa ise 2.000 TL.

üstünden hesaplama yapılıyor. Endüstri yapıları, avmleri, oteller, hastaneler ve benzeri yapılar için Kaçak Yapılara İmar Affı Resmi Gazete Metni yazısını okuyabilirsiniz

Bu hesaplamalar sonrasında kaçak yapının yapı kayıt belgesi tutarı arsa ile binanın maliyeti dikkate alınır ve konutlarda %3 oranı üstünden ticari kaçak yapılarda ise %5 ile çarpılarak hesaplanır.

Örnek Yapı Kayıt Bedeli Hesaplama;

İstanbul Kadıköy Poyraz sokağında bulunan 300 metre kare üstüne inşa edilen bir kaçak yapı düşünün. Binanın 150 metre kare hususi bir yapıdan ibaret bulunduğunu ortaya koyalım.

Binanın rayiç bedelini belediye 250 TL. olarak belirlediğini varsayalım.

Kaçak yapının averaj maliyeti şu şekilde bulunur. 150 x 1.000 : 150.000 TL.

Toplam yapı kayıt bedeli ise : 150.000 TL. + 50.000 TL. = 200.000 TL. olarak bulunur.

Vatandaşın bu hesaba nazaran ödeyeceği para ise; 200.000 TL. x 0.05 = 10.000 TL. olarak hesaplanır.

Kaçak Evlere Tapu Verilecek Mi?

Arsa mülkiyetine haiz olmamasına karşın bina inşa eden yurttaşlarımıza tapu verilmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Kamu arazilerine meydana getirilen binalar Resmi Gazetede piyasaya çıkan bayındır affı kapsamına alınmamaktadır. Bu konutlar için kamu arsalarının satış usullerine nazaran bir düzenleme yapılırsa Belediye Başkanlıklarına  müracaatta bulunulabilecektir.

E-DEVLET İMAR AFFI BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN E-DEVLET SİTESİNE GİDİN!

E-Devlet Sitesinden İmar Affı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

İmar Barışı Kayıt Başvurusu yapmanız halinde, başvurunuz 24 saat içinde işleme alınır. Bu sayfada yalnız işleme alınan başvurularınız görüntülenir. Ek olarak başvurunuz işleme alındıktan sonrasında ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir yada bir defaya mahsus olmak suretiyle güncelleyebilirsiniz. İmar barışı hakkında detaylı data almak için http://imarbarisi.csb.gov.tr/ internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • Müracaat esnasında, yapıya ilişkin cepheden yada yapıdaki imara aykırılığı gösterecek şekilde çekilmiş minimum bir, en fazla iki tane fotoğraf eklemeniz gerekecektir. Ekleyeceğiniz fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg yada .png olmalıdır.
 • Başvurunuz tamamlandıktan sonrasında 24 saat içinde işleme alınacaktır. Başvurunuz işleme alındığında Yapı Kayıt Belgesi bedeli için gerçekleşme oluşturulacaktır. Ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ başvurularım sayfasında görüntülenecektir.
 • Başvurunuz işleme alındıktan sonrasında ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir yada bir defaya mahsus olmak suretiyle güncelleyebilirsiniz.
 • Yapı Kayıt Belgesi bedeli, işbu müracaat formu esas alınmak suretiyle belirlenecektir.

İşleme alınan başvurunuz bulunmamaktadır. Eğer İmar Barışı Kayıt Başvurusu yaptıysanız başvurunuz 24 saat içinde işleme alınacaktır.

Başvurunun 1. Bölümünde Kimlik Detayları Seçili Gelmektedir.

Bu bölümde yalnız Aykırılığın Kapsamını seçmeniz gerekiyor. Bu bölümde ki seçenekler ise şunlardan ibaret;

 • Bağımsız Bölüm
 • Yapının Tamamı
 • Güneş Enerjisi Santralleri (GES)

Seçiminizi yaptıktan sonrasında Yapının Tamamının Kullanım Amacı seçmeniz gerekiyor. Burada ise seçenekler şu şekilde;

 • Konut
 • Ticari
 • Karma (Konut + Ticari)

Aykırılığın kapsamı bağımsız bölüm olsa bile, bu alanda yapının tamamının kullanım amacını seçmelisiniz. Hemen sonra ise imar affı başvuru sayfası e-devlet butonuna basmalısınız.

Binanın bulunmuş olduğu il :

İlçesi Seçiniz:
 
Mahalle / Köy Seçiniz: 
 
Cadde / Sokak Seçiniz: 
 
Bina Numarası Seçiniz:

Eğer bina numarasını sistemde kayıtlı olarak bulamaz iseniz “Yapıya ilişkin Cadde / Sokak ile Bina Numarasını yukarıdaki listelerde bulamadıysanız kendiniz girmek için tıklayınız.”  butonuna tıklayıp numarayı sizin yazmanız gerekiyor. Bu işlem bittikten sonrasında bayındır affı e-devlet müracaat formunu doldurmaya aşağıdan devam ediyoruz.

Konutun bulunmuş olduğu yerin ada Numarası;

Parsel Numarası;

Toplam Yapı Alanı (metrekare);  (Mesela 12,23)

Toplam Bağımsız Bölüm Sayısı;

Arsa Birim Kıymeti (TL / metrekare); Arsa birim kıymetini konutun bulunmuş olduğu yerin belediyesi tarafınca belirlenen emlak vergi değerine esas arsa birim kıymetini giriniz. Arsa birim kıymetini ilgili belediyenin internet adresinden yada belediyeye müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Arsa Yüzölçümü (metrekare);  Bu alana, yapıya ilişkin arsanın tamamının yüzölçümünü giriniz.
Yapı Sınıfı (Yapı Birim Maliyet Bedeli) bu alanda aşağıdaki seçeneklerden birini seçiniz.

1-2 kattan oluşan binalar ve rahat endüstri yapıları (600 TL / metrekare)

3-7 kattan oluşan binalar ve entegre endüstri yapıları (1.000 TL / metrekare)

8 ve daha yüksek kattan oluşan binalar (1.600 TL / metrekare)

Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane vb. yapılar (2.000 TL / metrekare)

Aykırılığın Niteliği; Bu alanda, yapının bayındır kurallarına aykırılığını tanım ediniz.

Yapıya Ilişik Fotoğraflar

imar affı 2018 edevlet başvurusu

Fotoğraf Yükleme Penceresi

Bu bölüme binanıza ilişkin fotoğraflarınızı yüklemeniz gerekiyor. Bu alanda; yapıya ilişkin cepheden yada yapıdaki imara aykırılığı gösterecek şekilde çekilmiş minimum bir, en fazla iki tane fotoğraf eklemeniz gerekmektedir. Ekleyeceğiniz fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg yada .png olmalıdır. imar affı fotoğraf yükleme Butonuna tıklayarak bilgisayarınızda açılacak GÖZAT penceresinden eve ilişkin resimlerinizi yükleyebilirsiniz.

E-Devlet İmar Affı Başvuru Kılavuzu bağlantısında adım adım yapmanız gerekenler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>