İmar Barışı Hesaplama Robotu (GÜNCEL)

İlgili bakanlık tarafınca bayındır barışı programı başlatılmış ve vatandaşlara oturma izni verilmesi planlanmıştı. Bakanlık tarafınca imar barışı hesaplama aracı geliştirildi. Örnek hesaplama tabloları yardımıyla siz de daire başına kaç lira ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Hesaplama belirli formüller dahilinde yapılmaktadır. Müracaat için süre ise uzatıldı. İmar barışından yararlanmak isteyen daire sahipleri ilk olarak başvurularına meydana getirecek. Sonrasında ise hesaplanan tutarı ödeyerek yapı izin belgelerine kavuşmuş olacak. Hesaplamanın iyi mi yapılacağını bir kaç örnek ile ifade etmeye çalışacağız.

İmar Barışı Başvuruları

İmar Barışı başvuruları 31 Ekim’ de bitirilecekti. Sadece Resmi Gazete’ de gösterilen karar ile beraber müracaat tarihinin uzatılmasına karar verildi ve son müracaat zamanı uzatıldı.Yapı Kayıt Belgesi’ ne kavuşmak isteyenlerin yıl sonuna kadar müracaat yapmaları gerekiyor. Bu kararın dayanağı İmar Kanunu’ nun 16. maddesidir.

İlgili Bakanlık tarafınca vatandaşların ikamet ettikleri konutlardaki şaibenin ortadan kaldırılması, ruhsatsız ya da imara aykırı olarak yapılmış olanların kayıt altına alınması için başlatılan uygulama halen devam ediyor. Başvurular belediyeler tarafınca kurulan birimlerde gerçekleştirilmektedir. Ek olarak E- devlet üzerinden İmar Barışı hesaplama ve başvuru yapabilirsiniz.

İmar Barışı Müracaat süresi uzatıldı.  🏠

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca meydana getirilen duyurular sonrasında hemen hemen müracaat yapmamış sadece sürenin uzatılmasını isteyen oldukça sayıda vatandaşımız bulunmaktaydı. İmar barışına dahil olan konutlar için yalnızca kentte değil, kırsal alanda ruhsata ya da eklerine aykırı olarak yapılmış konut sahipleri de müracaat yapabilecek. Başvuru adımları hakkında data alarak başvurunuzu kolay yoldan yapabilirsiniz.

İmar Barışı Müracaat Evrakları Nedir?

E-devlet üstünden müracaat meydana getirecek olan yurttaşlarımız ilk olarak T.C. kimlik numaraları ve PTT’ den alacakları gizyazı ile beraber sisteme giriş yapmalıdır. Hemen sonra arama çubuğuna bayındır barışı yazılmalı ve oluşturulan penceredeki yeni müracaat butonuna tıklanmalıdır. Belediyelere kişisel olarak müracaat meydana getirecek olan vatandaşların ise aşağıda yer edinen bilgiler ile ilgili birimlere başvurmaları gerekmektedir.

imar-barışı-başvuru

İmar barışı müracaat

Burada yer edinen alanları doğru bir halde doldurduğunuzdan  güvenilir olunuz. Eğer bilgiler yanlış olursa ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ da yanlış hesaplanacaktır. Detayları yanlış girdiğinizi düşünüyorsanız sistem üstünden güncelleme de yapabilirsiniz. Hemen sonra başvur butonuna tıklayınız.

 • Yapıya ilişik bir fotoğraf
 • Cep telefon numarası
 • Yapıya ilişik adres
 • E-posta adresi
 • Aykırılığın tarifi
 • Yapının sınıfı
 • Ada ve parsel detayları
 • Toplam alanlar metrekare cinsinden
 • Arsanın alanı
 • Konutların birim sayısı
 • Emlak vergisi birim kıymeti bilgilerinin yer alması gerekiyor.

Arsa kıymeti ile yapı maliyeti bedelleri hesaplanarak konutlar için %3, ticarette %5 oranı baz alınacaktır. İstanbul zamanı yarım ada bu kanun kapsamında değerlendirilmeyecek sadece bu bölge haricinde tüm illerde ruhsata uygun olmayan yapılarak için hatta gömü arazilerinde bulunanlar için de yapı kullanım izni verilecektir.

İmar Barışı Hesaplama Robotu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca vatandaşların yapacakları ödeme tutarlarını hesaplayabilmeleri için bir hesaplama aracı geliştirilmiştir. Oluşturulan sayfada birçok seçenek bulunuyor. İlk olarak bu seçeneklere göz atalım. Aşağıdaki linkten hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

#İMAR BARIŞI HESAPLAMA ARACI #

imar-barışı-hesaplama-aracı

Hesaplama aracı

Hesaplamalar bu seçenekler doğrultusunda yapılacağı için hesaplamanın doğu olabilmesi için doğru tercih yapılmalıdır. Ticari faaliyette bulunmayan ve tamamı konuttan müteşekkil binalar ilk seçeneği tercih edecek. 2. seçenekte yalnız ticari etkinlik gösterilen binalar yer ediniyor. 3. başlıkta hem konut hem de ticarethane bulunan binalar yer ediniyor. .4. ve 5. seçenekler daire sahiplerinin bireysel başvurularını ifade ediyor. 6 ve 7. başlıklar karma yapılar için tercih edilebilir. Enerji üretim tesisleri için 8. başlık, liman, iskele ve tersane yapıları için 9. başlık, bina niteliği taşımayan yapılar için ise 10. başlık tercih edilmelidir.

tamamı-konuttan-oluşan-yapılar

Tamamı konuttan oluşan yapılar

Bu seçeneklerden herhangi birini tercih ettiğinizde sizden toplam arsa alanı, yapı sınıfı, arsanın metrekare cinsinden yüz ölçüm, arsanın birim bedeli ve bağımsız bölüm sayısı detayları istenecektir. Bu alanları doldurarak hesapla butonunu tıkladığınızda ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ otomatikman hesaplanacaktır. Ödemeler ise peşin gerçekleşecektir. 

İmar Barışı Hesaplama Tablosu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ nın yanı sıra birçok emlak ve danışmanlık şirketi bayındır barışı ödemeleri için hesaplama tabloları geliştirmiştir. Bu tablolarda ilgili alanların doldurulması için arsa ve bina üstünde ölçümler yapılmaktadır.

Yapı kayıt belgesi almanın vatandaşlara sağlamış olduğu pek oldukça avantaj bulunmaktadır; 👍

 • Yapı kayıt belgesine haiz sadece daha evvel yıkım sonucu verilmiş olan binalar için verilmiş olan yönetimsel para cezalarının da iptaline karar verilmiştir.
 • Binaları tapu kayıtlarında arsa olarak görülen ve herhangi bir abonelik verilmemiş vatandaşların da cezaları iptal olacak.
 • Binalar için doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri yapılabilecek.
 • Arsasında herhangi bir sorun olmayan vatandaşlar kolayca yapı kayıt belgelerini alacak.
 • Yurttaş ile devlet arasındaki husumet son bulacak.
 • Ek olarak bu yapıların tapuları olmadığı için kredi çekilemiyor ve ipotek edilemiyordu. Yeni düzenlemeler ile beraber artık kredi çekilebilecek.
imar-barışı-hesaplama-tablosu

bayındır barışı

İmar Barışı Örnek Hesaplamaları

1-) Tamamı Konuttan Oluşan Yapılar

Toplam yapı alanı: 600 metrekare

Yapı sınıfı: 1- 2 kattan oluşan binalar

Arsa yüz ölçümü: 200 metrekare

Arsa birim bedeli: 500 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 2

Bu bilgiler dikkate alınarak hesaplama robotu tarafınca hesaplama yapıldığında; konut başına 6.900,00 TL ödeme yapılması gerekiyor. İki daire olduğundan dolayı Yapı Kayıt Belgesi almak için toplamda  13.800,00 TL ödenmelidir.

2-) Tamamı Ticariden Oluşan Yapılar

Toplam yapı alanı: 1000 metrekare

Yapı sınıfı: 3-7 kattan oluşan

Arsa yüz ölçümü: 300 metrekare

Arsa birim bedeli: 1000 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 1

Yapı kayıt belgesi almak için 65.000,00 TL ödenmesi gerekiyor.

3-) Konut + Ticari Yapılar

Toplam konut alanı: 400 metrekare

Toplam ticari alan: 900 metrekare

Yapı sınıfı: Tarımsal amaçlı rahat yapılar

Arsa yüz ölçümü: 300 metrekare

Arsa birim bedeli: 600 TL

Bağımsız konut sayısı: 2

Ticari bağımsız bölüm sayısı: 1

Hesaplama aracı üstünden meydana getirilen hesaplama neticesinde konut başına 2.030,77 TL, işyeri başına ise 15.230,77 TL ödenmesi gerekmektedir. Yapı Kayıt Belgesi 19.292,31 TL’ ye mal olacaktır.

4-) Bağımsız Birim (Tamamı Konut)

Toplam yapı alanı: 700 metrekare

Yapı sınıfı: 1- 2 kattan oluşan binalar

Arsa yüz ölçümü: 300 metrekare

Arsa birim bedeli: 500 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 1

Yapı kayıt belgesi 24,43 TL ‘ ye mal olacaktır.

yapı-kayıt-belgesi

Yapı kayıt belgesi

5-) Tamamı Ticariden Oluşan Yapılar

Toplam yapı alanı: 1000 metrekare

Yapı sınıfı: 8 ve daha yüksek kattan oluşan yapılar

Arsa yüz ölçümü: 500 metrekare

Arsa birim bedeli: 600 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 1

Yapı kayıt belgesi 95,00 TL’ ye mal olacaktır.

6-) Tamamı Ticariden Oluşan Yapılar

Toplam konut alanı: 800 metrekare

Ticari alan: 100 metrekare

Yapı sınıfı: 3- 7 kattan oluşan binalar

Arsa alanı 300 metrekare

Arsa birim kıymeti: 1000

Konut bağımsız: 8

Ticari Bağımsız: 2

Hesaplama robotuna nazaran iş yeri başına 4, 934,21 TL, konut başına ise 3 ,947,37 TL ödeme yapılacaktır. Toplamda yapı kayıt belgesi 41. 447,37 TL’ ye mal olacaktır.

İmar affı başvuru şartlarını biliyor musunuz?

Bu hesaplamalar bilgilerin hesaplama robotunun ilgili alanlara yazılması ile otomatikman hesaplanmıştır. Esasen e-devlet sistemi üstünden müracaat yaptığınızda ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ belirtilecektir. Sadece doğrulama amaçlı hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>