İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

Hakkaniyet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bağlı İKM. Iyi mi Olunur?

Cezaevinde kilitli kapılar ardında gardiyan diye tabir edilen İnfaz ve Koruma Memuru olmak ister misiniz? Inanırım hayaliniz büyüdüğünüzde infaz koruma olmak değildi. Sadece Devlet işi, sağlam kapı diye bu mesleği seçtiniz. Bundan dolayı dışarıda piyasa oldukca fena. İşçi maaşları günden güne düşüyor. {Özel sektör} de şartlar her geçen gün zorlaşıyor. Devlet memurluğu ise oldukca değişik bir sektör. Salla başı al maaşı.. Peki İnfaz Koruma Memuru Gardiyan olmak, kariyeriniz için kafi mi? Başmemur, İdare Memuru, Cezaevi Öğretmeni, Kurum Müdürü olmak ister miydiniz? İşte detaylar..

Bu yazımızda, ceza infaz kurumlarında Gardiyan olmak isteyen kişilerin, iyi mi olabilecekleri, başvuruların iyi mi yapıldığı, alımları kimler yapmış olduğu hakkında bilgilere yer vereceğiz. İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) iyi mi olunur? olabilmek için lüzumlu şartlar ile beraber, Gardiyan arkadaşların ceza infaz kurumlarında ne iş yaptıklarını, kaç para maaş aldıklarını da belirteceğiz.

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir?

İnfaz ve Koruma Memurları Ceza İnfaz Kurumlarında vazife yapmakta olan, halk içinde gardiyan diye malum memurlardır. Cumhuriyet Başsavcılıklarında bulunan Adli Yargı İlk Aşama Mahkemesi Hakkaniyet Komisyonu Başkanlıklarına bağlı olarak vazife yapmakta olan, 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı olan memurlardır. Yazımız içinde İKM. diye bahsedeceğimiz tabir (İnfaz ve Koruma Memurudur.) Bu memurlar ceza infaz kurumlarında, denetimli serbestlik şube müdürlüklerinde ve istisnai olarak adliyelerde vazife yaparlar. Cezaevileri yönetimsel olarak, Hakkaniyet Bakanlığı bünyesinde bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Dolayısıyla İKM.’ler hem Cumhuriyet Başsavcılığına hemde cezaevi aracılığı ile Bakanlığa bağlı olarak vazife yaparlar.

İnfaz ve Koruma Memuru Alımı Iyi mi Yapılır?

İKM.’ nın alımları Hakkaniyet Bakanlığınca yapılmaktadır. Bakanlığın işgören alım işlemleri  “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği” kapsamında yapılmaktadır.  Bu mevzuatta belirtildiği suretiyle KPSS şartı aranmaktadır. Minimum 70 puan alan adaylar, sözleşmeli yada kadrolu işgören kadrolarına müracaat sonrasında katılacakları bir mülakat imtihanı ile alınırlar.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724)Bu kadrolara ilk kez atanacaklar merkezi sınava girip minimum yetmiş puan alanlar arasından, hakkaniyet komisyonlarınca sözlü yada gerektiğinde uygulamalı ve sözlü imtihan sonucuna gore seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, hakkaniyet meslek yüksek okulu, yüksekokulların hakkaniyet programı ile hakkaniyet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

İnfaz ve Koruma  Memuru alımlarında Bakanlık tarafınca işgören alımları web sitesinde duyuru edilir.  Alımları Bakanlık Personel Genel Müdürlüğünün sitesinden (http://www.pgm.adalet.gov.tr/) takip edebilirsiniz.  Personel alımı ilanlarında başvuruda bulunabilecek personel için genel ve hususi şartlar, lüzumlu evraklar, müracaat tarihleri, başvuruların nerelere yapılacağı hakkında genel bilgiler yer almıştır. Genel itibariyle İKM talebe alımı haricinde, alımlar şu şekilde yapılmaktadır.

  • Başvurular adliyelerde bulunan komisyonlara yapılır.
  • Komisyon belirli bir tarihte memurları çağırarak mülakat sınavına doğal olarak meblağ. (sınavda komsiyon üyelerince genel kültür soruları sorulur)
  • Mülakat imtihanını başarı ile geçen kişiler duyuru edilir ve bu kişiler komisyonca boy kilo ölçümüne doğal olarak tutulurlar.
  • Boy kilo ölçümünü tamamlayan işgören adaylarına Cumhuriyet Başsavcılığınca yazı gönderilerek vazife başlamaları bildiri edilir.
  • Bu sistem İKM. talebe alımından hariçtir.
  • Eğer askerliği seviyor iseniz, Astsubay olmak sizin için alternatif olabilir.


İnfaz Koruma Memurları Cezaevlerinde Ne İş Yapar?

Gardiyan diye tabir ettiğimiz memurlar ceza infaz kurumlarında iç güvenlik hizmetlerinde vazife alırlar. Bazı memurlar hükümlü ve tutukluların bulundukları bölümde vazife yaparken, yönetim diye tabir edilen bölümde görevli olan memurlar mevcuttur. İnfaz ve koruma memurları cezaevinin her biriminde vazife yapabilirler. Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde dış güvenlik hizmetlerinin de İKM.na verileceği yasa tasarısı haline gelmiş sadece hemen hemen kabul edilmediğinden uygulamaya geçilmemiştir.

Uygulamada infaz ve koruma memurları, ani müdahale, vardiya yada bürolarda vazife yaparlar. Müdahale de çalışan memurlar gündüz 8-17 çalışırlar ve Cumartesi pazar günleri dinlence yaparlar. Vardiya çalışanların ise, emek verme saatleri aşağıda gösterilmiştir. Hem vardiyada hemde ani müdahalede çalışan infaz koruma memurları mahkumlarla birebir görüşürler. Bu sebeple bazı yerlerde bürolarda çalışmak daha oldukca tercih edilmektedir.

Emek verme Saatleri ve Maaşları

Türkiye genelinde ki cezaevlerinde farklılık göstermekle emek verme saatleri aşağıda belirtilmiştir.

  • 08:00 – 17:00 arası iş, Cumartesi, Pazar dinlence,
  • Pazartesi 08:00- 20:00 – Salı : 20:00 08:00  – Çarşamba ve Perşembe dinlence – Cuma 08:00 – 20:00 (bu şekilde devam eder.)

İnfaz ve Koruma Memurları averaj 4.000 Tl. civarında maaş alırlar. Bu maaş memurların evli olup olmamalarına, aşama ve kademelerine gore değişim gösterir.

İnfaz ve Koruma Memurunun Belirleme Durumu

Memurlar göreve başladıkları Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı bulunan ceza infaz kurumlarında devamlı olarak vazife yaparlar ve kendi istekleri ile istemedikçe belirleme edilmezler. 2016 senesinde İnfaz ve Koruma Başmemurları için mecburi belirleme hizmeti getirilmiş sadece uygulamaya hemen hemen başlanmamıştır. Bu sebeple İKM.’ları şuan itibariyle emekli olana kadar bağlı bulundukları komisyonda vazife yaparlar. Komisyon derken; mesela İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı komisyonunda vazife icra eden bir işgören, komisyona bağlı bulunan Silivri 1-2-3 nolu L Tipi benzer biçimde ceza infaz kurumları içinde komisyon sonucuna bağlı olarak atanabilir. Sadece başka bir ile atamalar Hakkaniyet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığınca yapılmaktadır. Yılda 3 kez düzenlenen atamalar 2 mazeret ve bir havuz tayini olarak adlandırılır. Açık Ceza İnfaz Kurumlarının emek verme koşulları kapalı ceza infaz kurumlarına gore daha rahat olarak bilindiğinden, bu kurumlara atanmak daha kolaydır.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

İnfaz ve Koruma Memurunun Belirleme Durumu

Şuan için 2371 kişilik yeni bir personel alımı yapılmaktadır. İsteyen buradan başvurabilir.

Eğer güncel ilanları kovuşturmak isterseniz, http://www.pgm.adalet.gov.tr/ web sitesini ziyaret edin ve BAKANLIK DUYURULARI bölümünü inceleyin.

Gardiyanlık İle İlgili Öteki Hususlar

İnfaz ve Koruma Memurları 10 yıla kadar senelik 20 gün, 10 yıl sonrasında yılda 30 gün izin kullanırlar. Bu izinler haricinde komisyonun sonucu ile mazeret izinleri mevcuttur. Ceza infaz kurumlarında olmaları öğle yiyecekleri kurum tarafınca karşılanır. Yazlık ve kışlık elbiseleri cezaevi idaresince temin edilerek verilir.

Denetimli serbestlik ve adliyelerde çalışan infaz ve koruma memurlarının bir kısmı işin niteliği gereği sivil çalışabilirler (ekip elbiseli). Her ne kadar CTE. tarafınca adliyelerde infaz ve koruma memuru çalıştırılması yasaklanmış ise de halen çalışanlar mevcuttur. 2015 yılından itibaren Liselerde Hakkaniyet bölümüm açılmış olup, bu bölüm mezunu öğrenciler adalet sarayı ve cezaevlerinde çalışmak suretiyle eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda İKM öğrencilerine daha çok imtiyaz tanınıyor.

İnfaz ve koruma memurluğu ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar, sormak istediğiniz sorunuz var ise yorum kısmına yazabilirsiniz. 2020 senesinde da Ceza ve Tevkifevleri personel alımı devam edecek.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>