İş Kurma Kredisi ve Bankalar ile Devlet Kurumlarının Desteği

Devlet destekli iş kurma kredisi almak için ilk olarak iş bulmak istediğiniz sektörde iyi bir iş planı yapmanız gerekmektedir. Bu yazı da; market, manav, kasap, şarküteri, ayakkabıcı, bayilik, hediyelik eşya dükkanı açacaklar için, iş kurma kredilerini anlatacağız. 2020 senesinde emeklilere de faizsiz işyeri açma kredisi verileceğinden söz ediliyor.

Devlet desteği almadan ilkin kredi için maaş başvuracağınız devlet kurumlarına bu projeyi sunmak zorundasınız. Eğer proje sunmadan herhangi bir girişimcilik örneği göstermeden iş kurma kredisi için başvuruda bulursanız. Kredi alamazsınız ! Bu kapsamda yeni bir iş oluşturmak isteyenlere en oldukca sorun yaşadıkları konuların başlangıcında finansman gelmektedir. Ana para bir işin başarı göstermiş olması için eğer olmazsa olmazlardandır. Şimdi sizlere devlet destekli KOSGEB bağışlama teşvik destekleme kredileri ne bahsedeceğiz.

Bağışlama Destekleri Iyi mi Ödeniyor?

KOSGEB bağışlama kredisi almak için ilk olarak KOSGEB hizmet merkezleri tarafınca verilmekte olan uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir bu eğitim sonunda KOSGEB hizmet Müdürlüğü tarafınca adınıza düzenlenmiş uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası verilmektedir. (Kurs süresi 70 saatten, 32 saate düşürülmüştür.)

Bu eğitimde Kosgeb iş planı iyi mi hazırlanacağı iş bir taraftan KOSGEB’e iyi mi sunulacağı iş planı hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği iş planı içinde bulunması ihtiyaç duyulan özellikler iş oluşturmak istediğiniz sektörle ilgili yatırım yapmak istediğiniz alanlar almak istediğiniz vasıta ve gereçler bir yıl için hedefler 5 senelik hedefler ve 10 senelik hedefler detaylı bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Hibe Destekleri Nasıl Ödeniyor?

Bağışlama Destekleri Iyi mi Ödeniyor?

Hazırlamış olduğunuz iş planına başvuruda bulununuz KOSGEB hizmet merkezlerinden uygulamalı girişimcilik eğitiminde öğretildiği şekilde sunmalısınız sormuş olduğunuz iş planı detaylı bir şekilde incelenecek ve tarafınıza iş planı uygun görülmediği hakkında data verilecektir. Esnaf kredisi verilmeden ilkin bu destekten yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer KOSGEB hizmet Müdürlüğü tarafınca hazırlamış olduğumuz uygulamalı girişimcilik eğitiminde öğrendiğiniz hususlara uygun olan iş planınızı kabul edilebilir ise Kosgeb’den 50 bin lira bağışlama 100 bin lira 0 faizli devlet destekli teşvik kredisi alabilirsiniz.

Doğal olarak bu kredinin ne şekilde verileceği peşin ödenip ödenmeyeceği mevzusu da ayrı bir husustur. KOSGEB tarafınıza 50 bin TL bağışlama ve yüz bin lira faizsiz kredi faturalı yapmış olduğumuz harcamalarınız karşılıklı vermektedir. Bu ödemeyi harcamaları meydana getiren kişiye verilecek verilebileceği şeklinde oturak etmiş olduğunuz firmalara da direkt olarak ödenebilmektedir. Sadece yeni girişimci desteği adı altında verilen hibeler 2020 senesinde verilmeyecektir. Girişimciler ileri ve geleneksel girişimciler olarak ayrılarak hazırlanan iş planlarına belirlenen oranlarda destek verilecektir.

Hangi Bankalar Yeni İş Kurma Kredisi Veriyor?

Devlet iş oluşturmak isteyen girişimcilere devlet bankaları vasıtasıyla da krediler vermektedir. Bilhassa Vakıfbank Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile meydana getirilen olduğu protokol dahilinde iş oluşturmak isteyenlere uygun fırsatlarla çeşitli krediler sunulur. Bu kredileri almanız için ihtiyaç duyulan şartları web sitemizde bulabilirsiniz öteki tüm bankalarda iş oluşturmak isteyenlere uygun faiz ve ödeme koşulları ile krediler vermektedir şimdi bu tarz şeyleri inceleyelim.

İş kurma kredisi

İş kurma kredisi

Sermayesi Olmayanlar Ne Yapmalı?

İş oluşturmak isteyenlere kredi veren hususi bankaların vermiş oldukları krediler genel olarak ikiye ayrılmaktadır;

  1. KOBi’lere verilen krediler
  2. Bireysel tüketici kredileridir.

Kobi’lere verilmekte olan iş kurma kredileri öteki kredileri oranla faiz oranları daha düşük vadeleri daha uzun ve meblağları daha yüksektir. Sadece bireysel olarak verilmekte olan iş kurma kredilerinin kobi kredileri ne nazaran faizleri daha yüksek vadeleri daha kısa olmaktadır. Kobi kredisi çekmek isteyen bankalar iş oluşturmak isteyen girişimcilerden çeşitli evraklar talep etmektedirler. KOBİ kredisi alabilmek için ilk olarak esnek olmanız gerekmektedir. Şu demek oluyor ki öteki anlamda işe başlama bildirimi yapmış olmanız vergi levhası bulunması ve halen etkin olan bir İş yeriniz olması gerekmektedir.

Sermayesi Olmayanlar Ne Yapmalı

Sermayesi Olmayanlar Ne Yapmalı

Kredi Çekmek İçin Lüzumlu Evraklar ve Belgeler

KOBİ kredisi çekmek için ek olarak Eğer şirket iseniz tüm şirket ortaklarının çekmek istediğiniz krediye onay verdiğini gösteren lüzumlu belge ve imzaların olması gerekmektedir.

İşletmeler için bireysel kredi çekmek istemeniz durumunda bankalar tarafınca istenen belgeler gerekseme kredisi ile ilişik belgeler ile aynıdır. Bankalar sizden çekmiş olduğunuz kredi ödeyip ödeyemeyeceğini dair çeşitli teminatlar istemektedirler. Bu krediyi maaş ile çalışan maaş bordrosu bulunan yada emekli olan bir yakınınızın üstüne çekmenize mümkündür.

Hususi bankalardan iş kurma kredisi çekmek için yapmanız ihtiyaç duyulan öncelikli kredi veren bankaların faiz oranlarını araştırın. Bu kapsamda işyeri oluşturmak için gerekseme kredisi çekmeden ilkin bankaların bir tek faiz oranlarını araştırmak yerine vermiş oldukları kredi faizleri ile beraber öteki şartlarında incilerini incelemenizde yarar vardır. Bu şartlar içinde en mühimleri çekilen kredi için dosya harcaması alınıp alınmadığı ara ödeme bulunup bulunmadığı ve iş oluşturmak için çekilen gerekseme kredisi için sigorta harcaması istenip İstenmediği hususlarıdır.

İş oluşturmak isteyen gençlerimize;

  • QNB Finansbank, Denizbank, Şekerbank, Odeabank yeni girişimcilere kredi,
  • KOSGEB, TKDK, SYDV, Emek harcama Bakanlığı teşvik,
  • Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Ajansları ve Ziraat ve Orman Bakanlığı da çeşitli projeler kapsamında destek vermektedir.

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu imkanlardan yararlanmak için tıklayınız.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>