İş Yeri ve Sektör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

KOSGEB eğitimlerinde Prof.Dr. İsa İPÇİOĞLU (Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı)  tarafınca işletme dersleri almış birisi olarak sizlere iş yeri açılmasında ve sektör belirlenmesinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususları detaylı bir şekilde anlatacağız. Sizler ile paylaşacağımız bu bilgiler ile bir ihtimal kafanızdaki olan iş fikrinden vazgeçecek kim bilir iş fikrinize daha duyarlı ve hatta kesin bir halde yelteneceksiniz.

Dükkan / iş yeri açarken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

İş hayatına tabiri caizse bilgisizce atlamak bir çok vakit fena sonlar ile bitmektedir. Bilgili ve aşağıda sizler ile paylaştığımız analizleri icra eden girişimciler ise bir çok vakit başarıya ulaşmış birer esnaf yada KOBİ olarak vatanımızda etkinlik göstermektedir. Peygamber efendimiz (A.S.M.)’nin de buyurduğu benzer biçimde tecim yapın şu sebeple rızkın onda dokuzu ticaretten geçer sözleri doğru tecim yapanların hakikaten ekonomik anlamda rahat edeceklerin bir kanıtıdır. Özellik ile sizlere belirttiğimiz benzer biçimde doğru tecim kazandırır dostlar, iş yeri oluşturmak için olan sermayenizi batırmanız sizleri maddi ve içsel bakımdan oldukça yıpratacaktır. Peki doğru tecim yapmak için neleri göz önünde bulundurmalıyız? İşte tüm bu sorunların başlıkları;

  • Pazar büyüklüğü ve rakiplerin çözümleme edilmesi
  • İş fikrinin belirlenmesi ve karar verilmesi
  • Dükkan seçimininde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar
  • Dükkanın isimin belirlenmesi
  • Kurulacak olan iş yerinin tanıtımın yapılması ürün hizmet sunumu

Temel olarak başlıklarım bu şekilde oluşmaktadır. Başlıkları açarsak;

Pazar büyüklüğü ve rakiplerin analizin yapılması

Gerçi her başlığımız mühim fakat bu başlık bence ayrı bir öneme haiz, temeli çürük bir binanın uzun vadeli ayakta durmaması benzer biçimde pazar büyüklüğün ve rakip analizi yapılmamış bir işletmede hem başarıya ulaşmış olması imkansız hemde uzun vadeli ayakta kalamayacaktır. (Doğal olarak ürün yada hizmet kaliteniz rakiplerinizden üstün fiyatlarınız da iddialı değilse!) Kuracağı işini riske atmak istemeyen girişimcilerin iş fikrine yönelik hitap edeceği kesimin belirlenmesini yapması, kuracağı dükkan dan il yada ilçede kaç tane bulunduğunu çözümleme etmesi oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Bu mevzuda rakip analizi icra eden firmalardan destek alabilir yada kendinizde çevreye dolaşarak lüzumlu ön incelemeleri yapabilirsiniz. Pazar büyüklüğünde en oldukca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus dükkanın bulunmuş olduğu bölgedeki nüfus oranıdır. Kırsal bir köye süper market açanı göreniniz oldu mu asla? Bu niçin dolayı bölgenin genç yada yaşlı nüfuzu, ekonomik ve kültürel seviyesini oldukca iyi çözümleme ediniz? Gene örnek vermek gerekirse üniversite yada genç nüfusun yoğun olmadı yere kafeterya ya eğlence merkezleri açmayınız!

İş fikrinin belirlenmesi ve karar verilmesi

Ben kendimce mevzuları sıraya koyarak o şekilde gitmeye karar verdim 😉 pazar büyüklüğü ve rakip analizinden sonrasında bence iş fikri belirlenmelidir. Dostlar iş fikri nedir? sorusunu özetlemek gerekirse yanıt verirsek oluşturmak istediğiniz işin karar verilmesi diyebiliriz. Yukarıdaki başlık altında yapmak istediğiniz işe karar vermeden ilkin sizlere iş fikri mevzusunda kısa bir önerimiz değişik fikirler edinmeniz olacaktır. Kesinlikle ilinizde yada ilçenizde olmayanı tercih ediniz, kendi iş fikrinizi kendiniz yaratın. Çevrenize bir bakarsanız oldukca para kazananlar hep ilk değişik iş fikirlerini hayata sokanlar olmuştur. Örnek vermek gerekir ise Feysbuk kurucusu Mark Zuckerberg Google kurucusu Sergey Brin dünyaca malum başlıca örneklerdir. Doğal olarak size gidin de değişik bir yazılım yapın demiyoruz 🙂 bir tek dünya genelinde ilk ve değişik düşünce ele alanların ne kadar varlıklı olduklarını belirtmek istedik. Bu dostlar şuan en kısa sürede seneler dır fabrikatörlük yapanlardan daha varlıklılar dostlar! Bu niçin ile iş fikriniz değişik olmalı ve pazar büyüklüğü, rakip analizleri yapıldıktan sonrasında karar verilmedir!

Dükkan seçiminde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar nedir?

Kıymetli girişimciler iş yaşamı aslen ikiye ayrılmaktadır. Kimi yer mal / ürün satışı üstüne oluşurken kimi yerlerde hizmet üstüne etkinlik göstermektedir. Hizmet üstüne iş yeri kuracaklar için dükkanın ana cadde üstünde şah şahlı mekanlarda olmasına hiçte lüzumu yoktur. Kirası düşük, ulaşımı kolay olan bir dükkan seçmeniz bence kafidir. Niçin fazla kira ödeyesiniz ki! Fakat mal / ürün satışı meydana getirecek olanlar için dükkan seçimi en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususların başlangıcında gelmektedir. Pazarını belirleyen, rakip analizini icra eden iş fikrine kabul eden bir girişimcinin dükkan seçerken hitap edeceği pazara yakın bir cadde yada sokak ta dükkan açması kesinlik ile cirosunu artıracaktır. Mahremiyet içeren iş yeri kuracakların ( güzellik salonu / kuaför benzer biçimde ) yerlerinin iş hanlarında yada yüksel yerlerde dükkan seçimi yapması, manavların zemine sıfır ve halkın yoğun geçmiş olduğu yerlerde etkinlik göstermesi aslen birer örnektir.

Dükkan isminin belirlenmesi

Kurulacak olan dükkan yada işletmenin isminin belirlenmesi gene sizin ileride marka olmanız için ehemmiyet arz etmektedir. Meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa genel anlamda rağbet gören işletmeler yada mekanlar kısa, etkisi altına alan ve değişik adlar ile kurulan bölgeler olmuştur. Kuracağınız işletmeye yaptığınız hizmete yönelik olmak kaydı ile değişik iş yeri adları koymanız bizce oldukça önemlidir.

Kurulacak olan iş yerinin tanıtımın yapılması, ürün hizmet sunumu

Tüketicinin sizin varlığınızdan haberdar olması satış yapabilmeniz adına önelidir. Dükkanın içeriğini çeşitli reklam şirketlerin ile anlaşarak yapmanız, kampanyalar düzenlemeniz müşterinin ayağının alışması için ehemmiyet arz etmektedir. Satış yapılacak olan ürün yada hizmetin müşteriye sunumu oldukça önemlidir. Mevzusuna hakim olmanız müşteriyi ikna edici bir özelliktir. Onun için lütfen bilmediğiniz işe girmeyiniz 🙂 Raf dizimlerini katalog dizaynına ehemmiyet veriniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>