İŞKUR İşsizlere Maaş Bağlanması (2020 Müjdesi)

2020 senesinde işsizlik oranını %10 un altına çekmeye çalışan devlet bir oldukça destek girişimlerinde bulunmak işi gücü olmayanlara çeşitli müjdeler vermektedir. Bunların bir kısmını esnafa teşvik amaçlı olarak sağlarken bir kısmını da İŞ-KUR kanalı ile hem işi gücü olmayanlara maaş bağlanması hemde mesleki eğitim verilmesi ile düşürmeyi planlamaktadır. 15 yaşı ve üstünde yer edinen tüm işi gücü olmayanlara İŞ KUR dan günlük 50 TL maaş bağlamakta ayriyeten 12 ay süresince mesleki eğitim vermektedir. İŞ KUR tarafınca verilen bu müjdeli haber ile hem meslek sahibi olmak hemde 12 ay süresince günde 50 TL almak isteyen işsizlerin bu imkanlardan yararlanmak için iyi mi müracaat yapacağı, şartların neler olduğu sayfamızda sizler için yer verilmiştir. Ek olarak yeni başlatılan işe ilk adım projesi kapsamında günde 75 TL ayda 1950 lira cep harçlığı alma hakkında güncel şartlarda sizler için yerini sayfamızın altında yer aldı.

İŞ KUR dan Hem Meslek Sahibi Oluyorsunuz Hemde Maaş Alacaksınız

İŞ KUR şu demek oluyor ki Türkiye İş Kurumunun var olma nedenini kısa olarak tanımlarsak, kendisine üye olan işletmelere içi istihdamı sağlamak ayriyeten kendilerine müracaat icra eden işi gücü olmayanlara de kendilerine üye olan iş yerlerin de işçi ihtiyacı doğması ile beraber işçi gücü sağlamaktadır. Kurum tamamen bir kamu kurumu şu demek oluyor ki devlete aittir. Bu amaç ile hizmete süregelen İŞ KUR kendisini süre ile geliştirmiş ve artık oluşturulmuş olan fon ile şartlara uygun bir halde işi olmayan kalanlara 10 aya kadar işsizlik maaşı bağlamıştır. Bu süre için de işi olmayan kalan vatandaşın niteliğine gore iş imkanları bulmuştur. Kendini devamlı olarak yapmış olduğu bu reformlar ile geliştiren İŞ KUR son olarak ise ülke işsizliğini minimum seviyeleri düşürmek adına bazı mesleki eğitim kursları düzenlemiştir. KOSGEB iş birlikçisi de olarak malum İŞ KUR öteki yıllarda olduğu şeklinde 2020 senesinde da hem bu mesleki eğitimleri 6 aydan 12 aya çıkaran İŞ KUR müracaat yaparak sisteme dahil olanlara devletten sıhhat hizmeti alma olanağı da sağlamaktadır. Peki işi gücü olmayanlara 2020 yılı İŞ KUR müjdesi olarak verilen bu olanaklar dan kimler iyi mi faydalanacak, işte cevabı!

İŞKUR İşsizlere Maaş Bağlanması şartları

İŞKUR İşsizlere Maaş Bağlanması şartları

İŞ-KUR İşsizlik Maaş ve Mesleki Eğitim Başvuruları

Şunun altını çizerek belirtmem gerekir ki dostlar İŞKUR tarafınca sizlere sunulan bu (mesleki eğitim ve günde 50 TL ödenek) olanak belli bir süre işletmelerde çalışıp iş sözleşmesinin fes edilerek işi olmayan kalınca müracaat yapılarak maaş alınması ile bir ilgisi kesinlik ile yoktur. 2020 senesinde yapılması planlanan bu uygulamadan tam 500 bin şahıs faydalanacak. Bunların içinde okul okuyan Üniversiteliler ve Lise öğrencileri de yer alacaktır. İlk olarak aranan kalite işi olmayan olmanı ve İŞ KUR tarafınca işi olmayan olarak kayıt olmanızdır. Kayıt işlemlerinizi BURADAN sağlayabilirsiniz, yada il / ilçenizde yer edinen birimlere şahsen yapabilirsiniz. Hemen sonra ise aranan kalite 15 yaşından büyük olmanızdır. Eğitimler iş verenin işletmesi üstünden verilmektedir. Bunun için minimum 2 tane sigortalı çalışana haiz bir işletme sahibi bu eğitimleri düzenleyerek en fazla 3 ay sonrasında işi olmayan olan vatandaşı işe alırsa da yaşına gore sigorta pirimi + maaşının belli bir bölümünü ödemiyorlar. Bu süre işe almış oldukları işi olmayan kişinin yaşına gore değişmektedir. Buna gore ise

  • Eğer işe almış oldukları işi olmayan olan vatandaşımız 18 ile 29 yaş içinde ise 30 ile 42 ay süresince
  • İşsiz olan vatandaşımız 30 yaşlarında büyük ise 6 ay ile 30 ay içinde yer verilmiştir.

hem işi olmayan yurttaşlarımıza hemde iş veren KOBİ ve esnafımıza bu müjdeli haber hayırlı olsun..

  • Ayrıca siz kıymetli üreticilerimize bir müjdeli haber daha vermek isterim. ”Devlet 2020 senesinde dolar kurundan dolayı zarara uğrayan işletme sahiplerine buna karşın işçi çıkarmayıp üretime devam etmeleri durumda KGF destekli kredi imkanı elde edecektir ”

İşe İlk Adım Projesi Nedir? Iyi mi Başvurulur, Şartları Nedir?

İŞKUR tarafınca 2020 tarihinde yeni bir proje yaşam buldu. Bu projenin adı ” işe ilk adım ”  katılımcılarına 9 ay süresince günde 75 ayda ise 1.950 lira cep harçlığı kazandıran uygulama tüm Türkiye genelinde müracaat kabul etmeye başlandı. 18 yaşından büyük 29 yaşlarında küçükler için verilecek eğitimler gençlere hem geleceğin mesleği olan YENİLEBİLİR ENERJİ, KODLAMA, BULUT BİLİŞİM VE SİBER GÜVENLİK mevzularından oluşmaktadır. Müracaat yapmak isteyen, şartlara uygun gençler müracaatlarını kendilerine en yakın İŞKUR müdürlüklerine yapabilirler.

 

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>