İŞKUR KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? (İşte Başvuru Şartları!)

İŞKUR yeni girişimci sertifikası sahibi olanlara onaylı projelerine istinaden 44 bin TL kadar bağışlama olanakları sağlamaktadır. Gene aynı şekilde KOSGEB de 60.000  bin TL den başlayıp 370.000 TL kadar girişimcilere bağışlama kredisi vermektedir. Bu her iki kurum tarafınca verilen desteklerin alınmasının tek bir şartı vardır. O da ”Girişimcilik Sertifikası” alınmasıdır. Bu belge ve her iki kurum tarafınca verilen bu destek sunar peki iyi mi alınır?

İŞ-KUR Genç Girişimci Bağışlama Desteği Iyi mi Alınır ?

İŞ-KUR 44 bin TL İŞKUR Eski hükümlü hibe desteği müjdesi sizlere vermiştik. Şimdi ise genç işi olmayan girişimcilere kendi iş yerlerine oluşturmak için kurum aracılığı ile verilen HİBE imkanlarından anlatmak isterim. Aslına bakılır ise yeni kuracağınız işetme için bağışlama olanaklarını KOSGEB karşılamaktadır. İŞKUR’ un vazifesi ise kendine kayıtlı olan girişimci ruhuna haiz işi olmayan bireylerin işlerini kolaylaştırmak adına destek olmasıdır. Peki, İŞKUR bu amaç ile sizlere ne şeklinde bir faydası bulunmaktadır.?

Vatanımızda yeni bir işletme kuracak iseniz bunun için en iyi desteği KOSGEB üstünden alabilirsiniz. KOSGEB oluşturmuş olduğu bağışlama programı için ilk koşul olarak katılımcının ” Girişimcilik Sertifikası ” almasını talep etmektedir. Bu belgenin alınması için başta İŞ-KUR olmak suretiyle bir oldukca iş birliği kurum ile protokol imzalamış ve eğitim desteği sağlamaktadır. İşte tam da burada eğer işi olmayan ve İŞ-KUR kaydınız bulunuyor ise bu eğitimleri sizlere ücretsiz bir şekilde İŞ-KUR vermektedir. Ek olarak, bu eğitimleri almak için efor sarf eden girişimci gençlere de günlük olarak yevmiye verilmektedir. Girişimcilik Sertifikanızı aldıktan sonrasında ise aşağıda sizler için paylaşmış olduğum ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” yada ” İleri Girişimcilik Destek Programı ” dan yararlana bilmektesiniz.

KOSGEB Bağışlama Desteği Iyi mi Iyi mi Alınır ?

İŞ-KUR ile KOSGEB tarafınca verilen destek programı aynıdır. Müracaat şartları dahi aynıdır. Bu niçin ile KOSGEB bağışlama desteği alacaklar da mutlak suret ile ”Girişimcilik Sertifikası” almak zorundalar. Artık yeni girişimciler oldukca talihli. Bunun sebebi özellik ile girişimcilik sertifikası alımlarında kendini göstermektedir. Zamanında sıra ve eğitim tarihlerinin açılmasını bekleme devri bitti. ”Uzaktan Eğitim” sistemi ile asla sıra beklemeden girişimcilik sertifikasını alabiliyorsunuz. Fakat, 01.01.2022 evveliyatına kadar geçerli olan ”Örgün Eğitim” ile dersliklerde isterseniz hala eğitim alma şansınız bulunmaktadır. Ben dersleri derslik ortamında almak isterim diyorsanız, o süre ister İŞKUR ister ise herhangi bir kurum tarafınca düzenlenecek olan eğitimlere ” Örgün Olarak ” e-Devlet üstünden bahsetmiş olduğumuz şeklinde alabilirsiniz.!

Örgün Eğitim İle İŞKUR – KOSGEB Belgesi Iyi mi Alınır?

Hem İŞKUR ‘lular hemde öteki tüm genç girişimcilerin alması koşul olan girişimcilik eğitimleri halen ” ÖRGÜN ” olarak verilmektedir. Örgün eğitim müracaat yapa bilmeniz için PTT şubelerinden alacağınız bir e-Devlet şifresi olması gerekmektedir. Sonrasında ise şu adımları sıra ile İŞ-KUR genç girişimciler dahi uygulaması gerekmektedir.

 1. Şifreniz ile direk https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine girerek mail adresinizi onaylatınız.
 2. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek ” İL FİLTRESİ ” kısmından katılım göstermek ili seçiniz.
 3. Sonrasında ise ilin tarafındaki  butonuna tıklayarak oluşturulan sayfadaki müracaat formunu doldurunuz. Sizleri en kısa sürede ilgili kurum telefon ile arayacak ve eğitim tarihleri hakkında detaylı bilgilendirme verecektir.

Not: ” İl Fitresi ” sonrasında oluşturulan eğitim ” AÇIKLAMA ” kısmında aşağıdaki altını çizdiğimiz şeklinde ” İş Birliği Yapılacak Kurum ” ibaresi karşısında ” Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ” yazıyor ise bu eğitimlere bir tek İŞ-KUR kayıtlıların müracaat yapa bileceğini lütfen unutmayınız.

Şimdi ” Örgün Eğitim ” üstünden ” Girişimcilik Sertifikası ” iyi mi alındığını hep beraber gördük. Hadi bir de ” Uzaktan Eğitim ” sitemi ile aynı sertifika iyi mi alınır onu öğrenelim.!

İnternet Üstünden Girişimcilik Sertifikası Iyi mi Alınır ?

Aslen ben dersliklere girmek istemiyor diyor iseniz asla ” Girişimcilik Eğitimi ” almak için bu kadar efor sarf etmenize gerek yok.! Evinizde, iş yeriniz de hatta metro yada herhangi bir kara / hava yada deniz taşımacılığında dahil bu eğitimleri kolaylık ile alabilirsiniz. 01.01.2019 zamanı itibarı ile ister cep telefonu ister İnternet’e bağlı herhangi bir teknolojik cihazınız ile ” Girişimcilik Eğitimleri ” alabilirsiniz. Üstelik asla sıra beklemeden anında.! Peki, bu iyi mi oluyor.? Ne yapmanız gerekiyor.? İşte izlemeniz ihtiyaç duyulan temel adımlar.

 1. Öncelik ile gene bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet girişi yaptıktan sonrasında,
 2. https://lms.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapınız.
 3. Sayfayı aşağıya doğru indirin ve ” ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER ” menüsüne geliniz.
 4. Sonrasında ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” adı altında yer edinen ” EĞİTİME BAŞLA ” butonuna basınız. (E-devlet girişi daha ilkin yapmadı iseniz karşınıza ” GİRİŞİ YAP e-Devlet ” çıkacaktır. Lütfen giriş işlemini yapınız. Giriş yaptığınız taktirde otomatikman eğitim videoların olduğu sayfaya tekrardan yönlendirileceksiniz. )
 5. ” EĞİTİME BAŞLA ” demeniz ile sizleri tam 10 tane eğitim videosu karşılayacaktır. Sırasıyla tüm bu videoları izleyelim. Video sonrasında bizleri karşılayan testleri çözelim. ( Testlerde aldığınız puanlar oldukca ehemmiyet arz etmez )
 6. Tüm eğitim videoları seyredilip testler çözüldükten sonrasında karşınıza gene otomatikman bir botun çıkacaktır. Bu botun ” Girişimcilik Sertifikası ” oluşturulmasına müsaade edecektir.

NOT: Aşağıda da detaylı olarak bahsedeceğimiz ” İleri Girişimcilik Destek Programı ” olanaklarından yararlanmak isteyen girişimciler aynı sayda yer edinen ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” alması zorunludur.Tebrikler, İnternet üstünden girişimcilik sertifikanızı artık aldınız. Şimdi hem İŞKUR hemde KOSGEB girişimcileri için oluşturulan destek programına değine biliriz.!

İŞKUR – KOSGEB Destek Programları

Girişimcilik sertifikasını herhangi bir halde alan İŞKUR kayıtları ile öteki girişimlerin istifade edecekleri destek programın genel adı ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” dır. Bu ana başlık altında ise gene siz yeni iş yeri kuracak genç girişimciler için iki tane destek programı yer verilmiştir. Bunlar;

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı => 60.000 TL bağışlama
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı => 370.000 TL bağışlama

Eğer iş fikriniz KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer ediniyor ise ” Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ” olanaklarından yararlana bilirsiniz. İş fikriniz eğer ki ” İleri Girişimcilik Sektörleri ” içinde yer ediniyor ise o süre ” İleri Girişimcilik Destek Programı ” olanaklarından istifade edebilirsiniz.! Şimdi gelin her iki programında İŞKUR dahil olamak suretiyle genç girişimcilere sağlamış olduğu olanaklara tablo aracılığı ile bakalım.

 1. Gerçek şahıs olarak iş yeri kuran bir girişimci 5.000 TL, Ltd, Ana para şirketi olarak işletme kuran girişimci ise 10.000 TL bağışlama almaktadır.
 2. İşletmesinin 1 ile 12 ayı içinde en üst prim gün sayısı olan 1080 yakalayan işletme sahibi 20.000 TL bağışlama almaktadır.
 3. Ek olarak İŞKUR üstünden müracaat meydana getiren dahil eğer girişimci 30 yaşını aşmamış genç girişimci ise yada engelli, gazi, hanım yada şehit yakını ise o süre işletmenin ilk senesi dolmasına müteakip fazladan 5.000 lira daha bağışlama alacaktır.

İlk yıl toplamda 30.000 TL bağışlama alacaksınız. Aynı şekilde 12 ile 24 aylık işletme sürecinizi tamamlar iseniz gene bir 30.000 TL daha bağışlama alarak toplamda 60.000 TL bağışlama alırsınız. Eğer ” İleri Girişimci ” özelliklerine haiz bir işletme kurmanız durumunda ise bu kez aşağıdaki tabloda yer edinen bağışlama olanaklarından da yararlana bileceksiniz.

” Yüksek Teknoloji Düzeyi ” haiz bir yerli üretim makine alımı için %75 bağışlama ile 225.000 lira geri ödemesiz imkanları yakalarsınız.!

Destek Başvuruları Peki Iyi mi Yapılır?

İŞKUR desteğinden yararlanmak için başvuruları direkt İŞKUR üstünden yapmanız gerekir. Fakat, KOSGEB desteği alacaksanız o süre başvuruları ilk olarak e-Develet üstünden sağlamanız gerekir. Bu işlem için işletmenizi Türk Tecim Kanuna bakılırsa kurmuş olmanız ve GİB kaydınızı yapmış olmanız şarttır. Aksi taktirde müracaat işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. İşletme kurma ve yasal mevzuat sürecini tamamlayan girişimci şu adımları sağlayarak destek başvurunu tamamlaya bilir.

Bu müracaat sonrasında çıktısını aldığınız evrakları İl Müdürlüklere eksiksiz bir halde teslim etmelisiniz. Çıktısına aldığınız evraklara istinaden işletmenize ilişik resmi evrakların fotokopilerini de götürmeyi ihmal etmeyin. Eğer var ise engelli yada Gazi yada şehit yakını belgeniz bunu da gene aynı şekilde kuruma elden teslim ediniz. Tüm bu işlemler sonrasında kurum size bigün belirleme eder. O gün ulaştığında hazırladığınız iş planı projesini sunup onaylatarak bağışlama desteği almaya hak kazana bilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>