İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?

Biliyoruz hakikaten fazlaca kırılgan bir mevzuyu ele alıyoruz, bu niçin ile İslami şartlara uygun helal kredi iyi mi alınır sorusunun yanıtlarını başta Prof.Dr. Nihat HATİPLOĞLU olmak suretiyle öteki meşhur hocalarımız Prof.Dr. Cevat AKŞİT, Mustafa KARATAŞ ve Cübbeli Ahmet hocamızın videolu olarak mevzuyu iyi mi ele aldıklarını yayınlayacağız. Ümit ederim sıkça sorulan başta katılım bankalarından konut yada gerekseme yada vasıta kredisi çekmek caiz mi sorusunun yanıtını bulursunuz.

Bankalardan Kredi Çekmek Caiz Mi?

Dostlar İslam dininde faizcilik haram kılınmıştır. Yalnız bankalardan değil her ne tür bir malı faiz ile alır yada faiz ile satarsanız haram yemiş olmuş olursunuz. Sadece günümüzde bunu değişik boyutlar ile ele alan bazı bankalar, ki bu bankalara da genel olarak katılım bankası denilmektedir, İslami şartlara uygun helal kredi verildiği söylenmektedir. İster gerekseme kredisi olsun ister ev yada taşıt kredisi alacağınız katılım bankalarından paralar sizlere finansmanlar üstünden helal bir halde verildiği söylenmektedir. Bu mevzunun patlak vermesi ile nerede ise tüm hocalarımız fetvalar vermiş azca da olsa kafalarda ki bazı sorular cevap bulmuştur. Ben şahsen bu mevzuya fazlaca kırılgan baktığım için hiçbir günaha girmeden sizlere birazcık olsun aydınlatmak adına hoca efendilerin ”kredi çekmek caiz mi ”  ” kredi ile ev almak caiz mi ” benzer biçimde sorularına iyi mi cevap verdiklerini yayımlayacağım.

Katılım Bankalarından Kredi Çekmek Caiz Midir?

Başlığı bankalardan kredi çekmek caiz mi değil de katılım bankalarından kredi çekmek caiz mi diye değiştirdiğimiz vakit olayın rengi birazcık değişmektedir. Doğal olarak bu bazı hocalarımıza nazaran aynı olarak gözükse de çoğunluk değişik düşüncededir. İlk olarak siz kardeşlerime izlediğim hocalarımızın videolarında katılım bankalarına olan genel yaklaşımı yazılı olarak ele almayı düşünüyorum sonrasında ise ilgili videolara yer vereceğim. Kıymetli kardeşlerim hocalarımızın çoğunluğu eğer usuller İslami şartlara uygun bir halde ilerler ise katılım bankalarından kredi çekmenin caiz olduğu mevzusunda hem fikirler, peki usul iyi mi olmalıdır? Hoca efendilere nazaran bankadan gerekseme yada konut yada vasıta kredisini helal bir halde alabilmeniz için ne olursa olsun fakat ne olursa olsun alınacak olan malın banka sahibi yada finansman yetkilisi tarafınca alınması ve size o yetkili tarafınca karı koyularak vadeli bir halde verilmesi gerekmektedir! Örnek vermek gerekir ise diyelim ki bir evi 100 bin TL ile almaya karar verdiniz ve cebinizde de 25 bin TL var geri kalan parayı katılım bankalarından helal bir halde tamamlamak istiyorsanız o vakit ilgili katlım bankasına başvurmanız ve banka yetkilisinin evin pazarlığı ve anlaşmasını sizin yerine mal sahibi ile yapması icabında malı satın alması ve size kendi karını koyarak belli bir paraya satması gerekmektedir. Şu demek oluyor ki banka kar paydasını evin üstüne koyarak size o biçim vade ile satarsa bu işlemlerde haram karışmamış olacaktır, hoca efendilere nazaran.. Bunu korumak için çaba sarfeden Prof.Dr Nihat HATİPOĞLU hocamızın videosu;

Katılım Bankaları Vatanımızda Hangi Bankalardır?

Yukarıda belirttiğimiz şekilde malı ilk olarak kendisinin alıp sonrasında size kar payını koyarak satan katılım bankaları hangileridir sorusunun yanıtını da verirsek sanırım makalemizi sonuca bağlamış oluruz. Kardeşlerim devletimizde yer edinen faizsiz kredi olanağı sunan katılım bankaları genel olarak yerli sermayeli ile kurulmuş bankalardır. Bu bankalar ise; Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans katılım bankası, Ziraat katılım ve Vakıf katılım bankasıdır. Bu bankalara para başvuruları aynı öteki bankalarda olduğu benzer biçimde İnternet üstünden yada var ise ilinizde yada ilçenizde banka şubelerinden veyahutta telefon aracılığı ile yapılmaktadır.

Kıymetli kardeşlerimiz sizler için devletimizde malum yöntemler ile İslami şartlara uygun helal kredi iyi mi alınır konusunu ilgili videoları ile ela aldık, ümit ederim bir nebzede olsa sizleri aydınlatmış olmuşuzdur.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>