İşsiz Vatandaşlarımıza İŞKUR’dan Günlük 50 TL. Maaş

İşsizlik rakamı geçen senenin TÜİK rakamlarına nazaran 4 milyon 650 bin olarak açıklanmış ve devlet işsizliğin azaltılması için asgari ücretli çalışanı olan kobi ve esnaflara asgari ücretli çalışanları için maaş desteği verilmişti. Devlet tarafınca işsizlikle savaşım adına teşvikler devam ederken İşsizlere İŞ-KUR Maaş Bağlayacak . Günlük 50 lira maaş almak için 12 ay süresince mesleki eğitim alınması gereklidir. İş kur tarafınca verilecek olan günlük 50 lira maaş ve 12 ay süresince mesleki eğitim başvuruları ve şartları yazımızda sizler için derledik.

İşsizlik maaşı 2020 yılında verilecek mi?

İşsizlik maaşı 2020 senesinde verilecek mi?

Devletimizde nitelikli iş gücü sayısını artırarak işsizlerin gelir getirici unsurlar elde etmesi ve istihdama katılımlarını sağlaması amacıyla İş kur tarafınca Mesleki Eğitim Kursları düzenlenmektedir Mesleki eğitimden yararlanmak isteyenlerin İŞ KUR kayıt yaptırmaları ve kursiyer seçim günlerine katılmaları gereklidir. Kurslar hakkında genel bilgilere İş kur Genel Müdürlüklerinden ilgili web adresinden İş kur hizmet noktalarından informasyon alınabilmektedir.

Ülke genelinde il ve ilçelerde nitelikli iş enerjisini çoğaltmak ve İŞ KUR Mesleki eğitim kurslarının düzenlenmesinde devam edileceği bildirildi.

İşsizlik ödeneği için müracaat yapanlar için İş kur  işi olmayan kalanlar için işsizlik maaşı bağlamayı ve mesleki eğitim vermeyi planlıyor. Devlet tarafınca destek ve  teşvikler artırılarak verilmeye devam ediyor. Devlet işi olmayan kalanlara maaş bağlayacak.  Bu kapsamda işi gücü olmayanlara mesleki eğitim + (50 TL ödenek) verilecek.

Mesleki Eğitim Kursları ve 50 TL Maaş

İşsizliğin azaltılması ve minimum seviyeye getirilmesi için yeni düzenlemeler meydana getiren İŞ KUR işi olmayan kalanların niteliklerine nazaran yeni işler bularak mesleki eğitimlere teşvik etmektedir. Daha önceki yıllarda  da mesleki eğitim yan iş başı eğitimi vererek istihdamı elde eden İş kur 6 ay mesleki eğitimleri 12 aya çıkardı. Bu yıldan itibaren 12 ay mesleki eğitim alanlar bunun yanında sıhhat hizmetlerinde de yararlanabilecek.

Eğitim ve kursların yanı sıra 50 TL de ücret ödenecek.

Lise ve üniversite mezunu olan ortalama 500 bin kişinin yararlanması amacıyla düzenlenen ve 6 aydan 12 aya çıkarılan mesleki eğitimlerin yanında işi gücü olmayanlara günlük 50 lira maaş verilecek. İşsizlik fonundan yararlanarak işsizlik ödeneği alanlar hariç, İşkur a işi olmayan olarak kayıtlı olan ve işi olmayan olan kişilere 12 ay mesleki eğitimin yanında 50 lira günlük maaş verilecektir. Müracaat aşamasında yapılması ihtiyaç duyulan ilk iş yaşadığınız yerdeki il / ilçenizde yer edinen İş kur birimlerine şahsen müracaat yaparak işi olmayan olarak kayıt olmanız ve 15 yaşından  büyük olmanız gereklidir.

Mesleki eğitimler iş veren tarafınca işletmede iş başlangıcında verilmektedir. İşletmelerin İş kura bağlı olarak Mesleki eğitim veren işletme belgesinin olması ve mesleki eğitim düzenlemesi gereklidir. Mesleki eğitim verecek olan işletmenin ise minimum 2 sigortalı çalışan haiz olması gereklidir. Mesleki eğitimlere katılabilmek için kursiyerlerde aranan şartlar özetlemek gerekirse; İş kura kayıtlı işi olmayan olmak ve 15 yaşını tamamlamış olmak ön şartı aranmaktadır. Bunların yanında mesleki eğitim alacakları ve yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere haiz olmak ve mesleki eğitim verecek işverenin aramış olduğu hususi şartları taşımak da gereklidir. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak ve emekli olmamak şartlarını taşıyanlar İş kur tarafınca günlük 50 TL maaş ve sıhhat hizmetlerinden yararlanarak iş başı yapabilirler.

İşsizlere İŞ-KUR 2017 Yılında Maaş Bağlayacak

İşsizlere 2020 senesinde da maaş verilecek.

Bilinmiş olduğu şeklinde İş kurumu vatanımızda bulunan personel insan kaynaklarını, işverenler açısından planlanması, işi gücü olmayanlara meslek eğitimlerinin yapılması ve onlara iş bulunması ile ilgili vazife meydana getiren kurumdur. Bu görevini yaparken mühim destekte işverenlere verilecektir. İşkurdan işverenlere büyük destek geliyor. İşletmeye alınan elemanın aylık 1500 TL maaşını ve SGK primini 1 yıl süresince İşkur ödüyor. İş başı eğitim desteği olarak verilecek günlük 50 lira ödenek ve 12 aylık mesleki eğitim özetlemek gerekirse şöyleki; Minimum 2 sigortalı çalışanı olan işyerine yeni bir personel alındığında o kişiye günlük 50 TL aylık 1500 TL ücretini İş kurumu ödeyecek. Ek olarak kişinin Genel sıhhat sigortası primini de ödeyecek ve işverene olan tüm yükünü İş kur almış olacak.

Bu süreç içinde işveren den istenen ise kişinin işe alındığında lüzumlu mesleki eğitimi verilmesi ve lüzumlu donanımını vererek 1 yıl de meslek sahibi nitelikli bir elemana dönüşmesini hedeflemektedir. Burada işverenler kendi yanlarına alacakları çömez işçiler için ilave maliyetlerden kurtulmuş oluyor ek olarak İş kurumu da kendisine bir meslek kursu düzenlemek yerine bizzat iş başlangıcında üretimin içine işsizleri katarak bu eğitimler almasını sağlıyor ve kendi fonunda bu işi olmayan gençlerin ücretlerini ve sıhhat sigortası primlerini ödüyor. Dolayısıyla işverene hiçbir yük gelmiyor ortalama bir senelik tutarda düşünüldüğünde 18 bin TL ‘lik bir İş kur ödemin olacaktır.

İşveren ile iş araya içinde köprü görevi gören İş kur ek olarak Üniversite öğrencilerine yönelik İş ve meslek danışmanlığı, İş başı Eğitim, Mesleki eğitim ve İşe yerleştirme hizmetlerini de sunmaktadır.

İşsizlere İŞ-KUR 2017 Yılında Maaş Bağlayacak

İşsizlere işkur tarafınca maaş veriliyor.

Ilk olarak İş kura kaydolmanız gereklidir Kaydolmak için; www.iskur.gov.tr adresinden, bunun yanında 81 ilde bulunan emek harcama ve iş kurumu İl Müdürlüklerinden, 61 İlçede bulunan Hizmet Merkezlerinden kuruma kayıt olabilirsiniz. Kuruma kayıt olduktan sonrasında iş ve meslek danışmanınızla görüşerek uygun olan bir programa katılma talebinizi iletebilir yapılacak değerlendirmeden sonrasında programa katılabilirsiniz.

İşverenler için programdan sonrasında 3 ay içinde içinde işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, öteki sektörlerde ise 30 ay süre ile SGK İşveren Oranı İşsizlik Ödeneği Fonundan karşılanır. Program süresince iş kazası yada meslek hastalığı ile genel sıhhat sigortası primlerini karşılıyor Bu sayede mesleki eğitim alarak nitelikli personel olma ve gelir etme şansı ile sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Türkiye İş ve İşçi Bulma kurumu kendisine üye olan işletmeler için işçi gereksinimlerini gidermek ek olarak iş bulmak isteyenlerinde iş bulmalarını sağlayarak karşılıklı iş istihdamı elde eden kurumdur. İş kur devlete bağlı olarak işletmelerin iş gücü ihtiyacı karşılamakta bunun yanında yıl içinde işi olmayan kalanlar için işsizlik ödeneği ödemektedir. Yeni yılla beraber asgari tutara gelen zamlar ile işsizlik maaşlarının ücretleri de etkilendi. İşsizlik maaşları brüt asgari ücretin yüzde kırkı kadar veriliyor. İşsizlik maaşı almak isteyenler işi olmayan kalanlar, iş yerinden ayrıldıktan sonrasında iş sözleşmesinin feshedilmesinden derhal sonrasında 30 gün içinde İşkur Müdürlüklerine ve İşkur.gov.tr adresinden işsizlik ödeneği başvurusu yaparak işsizlik maaşlarını bağlatmaktadır.

İşsizlik maaşı alabilmek için son olarak çalışan işyerinde minimum 120 gün çalışılması ve son üç yıl içinde de 600 gün priminin ödenmesi gerekiyor.  600 gün prim ödemesi yapanlara 180 gün 6 ay, 900 gün prim ödeyenlere 240 gün 8 ay ve bin seksen gün prim ödeyenlere 300 gün 10 ay işsizlik ödeneği ödeniyor. En düşük işsizlik maaşı 805 lira iken, en yüksek miktar ise 1623 lira olarak belirlendi.  olan işsizlik maaşına gelen zamla beraber yeni maaşlar gelecek ay hesaplara zamlı olarak yatırılacak. İşsizlik maaşı sorgulama yapmak isteyenler e-devlet resmi internet adresinden informasyon alabilirsiniz. İşsiz kalan ve İş kur’a başvurarak işsizlik ödeneği bağlatanlar 6 ay dan 10 aya kadar işsizlik maaşları alacak.

2020 İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

2020 senesinde bilinmiş olduğu asgari tutara %15 TL’lik zam geldi. 2020 TL olan maaşlar bu zamla beraber 2.324 TL oldu. İşsizlik parası almaya hak kazanan yurttaşlarımız için işsizlik maaşları 2020 senesinde da ödenecektir.

En düşük işsizlik maaşı : 1.177 TL

En yüksek işsizlik maaşı : 2.357 TL olarak belirlenmiştir.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>