İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? (GÜNCEL)

İşkur’dan İşsizlik Ödeneği Bankalardan Kredi Çekebilir mi?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu konut kredisi, vasıta kredisi, kobi kredisi, gereksinim kredisi, beyaz eşya kredisi ve daha bir oldukça kredi imkanları yardımıyla yurttaşlarımız toplu para ile alabilecekleri gereksinimlerini gidermektedir. Bankalar kredi vermeden ilkin müşterilerinden gelir belgesi (maaş bodrosu), kefil ve güvence istemektedir. Bu durum karşısında bankanın istemiş olduğu koşulları yerine getiren yurttaşlarımız kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler.

işsizlik ödeneği

İşkurdan işsizlik ödeneği alıyorsanız bankalardan da kredi alabileceksiniz.

Geçim sıkıntısı yaşayan ve zor durumda kalan bir oldukça vatandaşımız gereksinimlerini karşılaya bilmek için bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarından yararlanmak suretiyle müracaat yapmaktadırlar. Bankalar başvuruda bulunan müşterilerinden ilk olarak kimlik bilgilerini istemektedirler. Sistemden müşterinin T.C kimlik numarasını girerek kredi işlemlerinin başlatılması için bir engelinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu durum artık kredi notuna bakılarak da yapılabiliyor. Kredi için bankaya baş vuruda bulunan şahsın daha evvel kara listeye girmemiş olması onun için büyük bir avantaj olacaktır. Sistemde bir engelinin olmadığı belirlenen şahıstan ondan sonra gelir belgesi ve güvence istenmektedir. Gelir belgesi olmayan vatandaşlara bir oldukça banka kredi imkanı sunmamaktadır. Bankaları müşterilerine kredi verirken bu kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair güvence istemektedir. Çalışmayan vatandaşların çekmiş oldukları kredileri ödeyip ödemeyecekleri muallakta olduğundan Çalışmayan vatandaşlara kredi imkanı sunulmamaktadır.

Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat bankası, QNB Finansbank, Yapı kredi ve öteki bankalara müracaat yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilirler mi?

Bankaların kredi imkanların yararlanmak için çalışmanın mecburi bulunduğunu belirtmiştik fakat bankaların kredi imkanlarından yararlanabilmek için güvence yada kefil gösterdiğinizde bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bunların yanında işsizlik maaşı alıyor olmanız da bu duruma engel olmayacaktır. Kısaca bankalar kredi vermeden kredi başvurusu meydana getiren şahsın hesap hareketlerindeki son 6 aylık dönemine bakmaktadır. Kısaca eğer hesabınıza son altı ay içinde tertipli olarak ödeme yapılmışsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Bunun haricinde kredi başvurusu yaptığınızda işten çıkışınız verilmiş ve işsizlik maaşından yararlanmaya hak kazanmış iseniz maaşınız yatmış olduğu bankaya baş vuru yaparak kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Banka uzun vadeli bir kredi imkanı sunmaya bilir fakat tertipli ödeme karşılığında bu durum banka müdürlüğü ile görüşülerek değiştirilebilir.

işsizlik-ödeneği-alanlar-kredi-çekebilirmi

Hesap hareketlerinizde 6 aylık tertipli ödeme var ise muhtemelen işsizlik ödeneği de alsanız bankalar tarafınca size kredi verilebilecek.

Kredi Başvurusunda Bulunan Şahıslardan İstenen Şartlar Nedir?

  • Maaş bordrosu,
  • Kefil,
  • Güvence,
  • İpotek,
  • Son 6 ayda maaşınızın tertipli yatmış olması,
  • Sigortalı olmanız,
  • İşsizlik maaşından yararlanmış olduğunuza dair bir belge

yukarıda saymış olduğum şartları tamamlamış olduğunuz takdirde bankalardan kredi çekme hakkınız olacaktır. Hiçbir banka kefil, güvence ve ipoteği bir arada istemez bu üç şarttan birini yerine getirmiş olduğunuz taktirde diğerlerini sizden istemeyecektir.

İşsizlik maaşı alanlara bankalar kendilerini güvence altına almak için daha düşük tutarlarda kredi vereceklerdir. Şu sebeple gelir belgesi olarak işsizlik maaşını sunacaksınız. 710 TL olan işsizlik maaşı için de meblağın düşük olması oldukça düzgüsel bir durumdur. 20 bin TL’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. Eğer daha yüksek meblağlarda kredi çekmek istiyorsanız yanınızda kefil götürmeniz ya da güvence göstermeniz gerekmektedir.

işsizlik-maaşıyla-kredi

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar güvence, kefil vb. talep etmektedir.

İşsizlik maaşından yararlanan vatandaşların bankalara müracaat yapmaları halinde kredi çekme imkanlarının olduğundan bahsetmiştik fakat bu dönem dönem bankadan bankaya değişim göstermektedir. Ilk olarak kredi imkanı sunacak olan bankalar maaşınızın tertipli bir halde yatmış olduğu banka olacaktır. Sonrasında kullanmış olduğunuz kredi kartınız var ise ve bu kredi kartınızın ödemelerini her ay tertipli bir halde yapıyorsanız ve kredi notunuz yüksek ise kredi kartını kullandığınız banka size bu imkanı verecektir.

İşsizlik maaşları bilinmiş olduğu benzer biçimde PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalara kredi başvurusu talebi ile gidebilirsiniz. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalar Aktifbank, Vakıfbank, Denizbank, Türk Iktisat Bankası, İNG Bank, Şekerbank, Fibabanka’ dır. Doğal olarak bu bankalar işsizlik maaşınızı kabul etmeyeceğinden sizden kefil ya da güvence sunmanızı isteyebilirler. Aslına bakarsan bankaların kredi vermek için belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlar reşit olmak, tertipli gelir belgesi sunabilmek, 6 aydır sigortalı olarak çalışmak ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu şartları tamamlamadan bankaların başvurularınızı kabul edeceğini hayal dahi etmeyin.

En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren banklardan kredi alarak 2020 senesinde finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

2020 senesinde işsizlik maaşı ile ilgili bir düzenleme bulunmakta ve işsizlik maaşı şartları esnetilmektedir. Mevzu ile ilgili izahat yapıldığında sizlerle paylaşacağız.


About admin

Check Also

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartları 2020

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bizlere sağlamış olduğu kolaylıklar ile her geçen gün kullanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>