İstenmeyen SMS Engelleme (B234 SMS İPTAL ETME)

Cep telefonumuza devamlı gelen reklam, politika, tecim ve benzeri amaçlı SMS gönderilerini biliriz. Kimi zaman bu bildiriler o şekilde hal alır ki silmekten bıkarız. Firmalar kişisel çıkarları için vatandaşlardan izin almadan satın aldıkları telefon listelerine izinsiz olarak SMS gönderiyorlar. Bahis siteleri bu alanda liderler. Kamuoyunda bu şikayetlerin bir cezası olduğu görüşü hakim. Günümüzde istenmeyen sms engelleme turktelekom, vodafone, android, iphone, turkcell, reklam sms engelleme 3. nesil yazılımları da mevcut.

Sadece bu yazılımlar yalnız SMS’in gelmesini ve size iletilmesini arayüzde engellemektedirler. Doğrusu SMS cihazınıza gelir sadece size gösterilmez. Yarın öbürgün tuşlu bir telefon kullandığınız da, ileti iletim merkezini değiştirseniz de, bu SMS’leri almaya devam edersiniz. Data ve Teknoloji Kurumu bu işe el attı ve istenmeyen SMS’lerin engellenmesi için bir hizmet devreye soktu. Artık bir şirket yada şahsiyet size istemediğiniz halde SMS gönderiyor ise E-devlet üstünden istenmeyen SMS engelleme işlemi yapabiliyorsunuz. Üstelik birkaç tıklama ile işlem gerçekleşiyor. Bazı web sayfalarında B234 sms iptal formları mevcuttur.  Gelin bu işlemin iyi mi yapıldığına beraber göz atalım.

BTK İstenmeyen SMS’lere Karşı Harp Açtı

2015 senesinde yürürlüğe giren yönetmeliğe gore artık size SMS gönderen tacir, siyasetçi, esnaf vs. kim var ise izin almak zorundadır. Kanunu tamamlayıcı özellikte olan Yönetmelik maddesini aynen yazıyorum dostlar.

Ticari elektronik iletiler ve onay

MADDE 5 – (1) Hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni benzer biçimde içeriklerle tanınırlığını çoğaltmak amacıyla alıcıların elektronik yazışma adreslerine gönderilmiş olduğu ticari elektronik iletiler için kendisi tarafınca öncesinden onay alınır. Onay, reddetme hakkı kullanılıncaya kadar geçerlidir.

Bu demek oluyor ki, size mal satmak isteyen, mal pazarlayan, iş yerini tanıtan, birşeyleri kutlayan (bayram, seyran, kandil vs.) kim olursa olsun sizden izin almadan SMS GÖNDEREMEZ. Eğer gönderiyor ise YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE AYKIRI HAREKET ETMEKTEDİR. SMS Gönderme Yönetmeliği bağlantısına tıklayın ve Resmi Gazeteye giriş yaparak MADDE 5’i okuyabilirsiniz.

İstenmeyen sms engelleme

İstenmeyen sms engelleme

Farzedelim SMS göndermeyi fazlaca seven yurttaş bu yönetmeliği dinlemedi ve bizi devamlı rahatsız ediyor. Her kandilde, tatilde, okullar açılırken kapanırken bizi fazlaca sevilmiş olduğu için unutmuyor ve devamlı SMS göndererek rahatsızlık ediyor. Bu kez yönetmelik yapmamız gerekeni şu şekilde konu alıyor.

Ilk olarak SMS’leri reddetmeliyiz. Gene Yönetmelik Maddesini Sizler için Copy Paste yapıyorum;

Reddetme hakkı ve bildirim yöntemi

MADDE 9 – (1) Alıcı istediğinde hiçbir gerekçe göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilir. Alıcının ret bildiriminde bulunması, bildirimin yapıldığı yazışma kanalına ilişkin onayı geçersiz kılar.
(2) 7 nci maddenin altıncı fıkrası kapsamında verilen onay için taraflardan birine yapılacak ret bildirimi tarafların tümüne yapılmış sayılır. Ret bildirimini alan taraf, bu hususu öteki tarafa bildirmekle yükümlüdür.
(3) Hizmet sağlayıcının, alıcının ret bildirimi için ticari elektronik iletide, satın alan hizmetleri numarası, kısa ileti numarası yada yalnızca ret bildirimine özgülenmiş bir URL adresi benzer biçimde erişilebilir yazışma adresini vermesi gerekir. Ticari elektronik ileti hangi yazışma kanalıyla gönderildiyse ret bildirimi de kolay ve parasız bir halde olmak suretiyle aynı yazışma kanalıyla sağlanır.
(4) Ret bildirimi imkânı, gönderilen her ticari elektronik iletide yer alır.
(5) Alıcı tarafınca reddetme hakkının kullanılmış olması, hizmet sağlayıcının doğal olarak olduğu ilgili mevzuat hükümlerine gore alıcıya gönderilmesi mecburi olan bildirimlerin yapılmasına engel teşkil etmez.
Ret bildiriminin uygulanması
MADDE 10 – (1) Hizmet sağlayıcı, alıcının ticari elektronik iletiyi almayı reddettiğine ilişkin talebinin kendisine ulaşmasını müteakip üç iş günü içinde alıcıya ticari elektronik ileti göndermeyi durdurur.

Yukarıda şu anlatılıyor. Eğer siz istemiyorsanız hiçbir sebep belirtmeden gönderim icra eden şahsiyete bu durumu bildirirsiniz. Bunun üstüne bildiriyi alan şirket/belediye/şahsiyet/esnaf kim ise 3 iş günü (cumartesi pazar günleri hariç) içinde size SMS göndermeyi durdurur. Açıkçası kıymetli okuyucular, siz bildirimi yaptığınızda bunu tüm servisler durdurmaktadırlar. Hatta toplu SMS gönderme servisleri dahi, müşterilerinin red sıralamasında olan kişilere SMS gönderilmesini kısıtlamaktadırlar. Alan kişi toplu Sms işinde yasaklı numaraya göndermek istese bile şirket göndermez. Sadece bunu umursamayan bazı şahıs, Belediye, şirket yada pazarlamacı akıllı kişilerde olabilir. Bu sebeple bir satın alan bir müşteridir derler ve satışa devam etmeyi amaçlarlar. Yönetmelik bu durumda da ne yapmamız icap ettiğini bizlere açıkça anlatmış. Gelin beraber inceleyelim.

Eğer kimliğini bilmediğiniz bir kişi sizi rahatsızlık ediyor ise, Gizli numaradan arayanı bulma şekilleri hakkında data alabilir ve bu şekilleri inceleyerek data sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet Üstünden İstenmeyen SMS Yakınma Başvurusu

Biz bu işleme Ticari Elektronik İletişim Şikayet başvurusu adını vermekteyiz.  Soldaki bağlantıya tıklayarak siteme giriş yapıyorsunuz. Giriş esnasında sizden e-devlet şifreniz talep ediliyor. Şifrenizi girdikten sonrasında sisteme bağlanıyorsunuz ve panelde seçili olan müracaat seçeneklerini doldurmaya başlıyorsunuz. Yönetmelik şikayetlere ilişkin şu şekilde demektedir;

  1. Şikayetler E-Devlet sitesinden, yukarıdaki bağlantı linkinden yada Gümrük ve Tecim bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılabiliyor. Hangi ilden SMS geliyorsa o ile başvurmalısınız.
  2. Kısa ileti için müracaat yapıyorsanız hangi numaranıza SMS geldiği, iletinin geldiği yerin numarası ile var ise gelen mesajın resmini çekip atmanız gerekiyor.
  3. E-posta ile rahatsız ediliyorsanız gene buna benzer belgeler lazım.
  4. Eğer biri sizi arayarak rahatsız ediyorsa telefon numarası gerekiyor.
  5. Başvuruların 3 aylık süre aşımı var. Size ileti geldiği tarihten itibaren 3 ay içinde başvurmalısınız.
  6. Şikayetler şahsen yapılabiliyor. Eğer hat kimin üstüne kayıtlı ise onun yada kanuni temsilcisinin başvurması gerekiyor.

Yukarıda ki müracaat linkini takip ettiğinizde bir bilgilendirme mesajı sonrasında müracaat ekranına yönlendirileceksiniz. Müracaat ekranında 4 değişik seçenek bulunuyor. Bunlar;

  • SMS Şikayeti,
  • Sesli olarak telefon araması şikayetleri,
  • E-mail ile rahatsız edilenler için şikayetler,
  • Başvurunuzun son durumu ve hangi aşamada olduğu

İstenmeyen SMS Engelleme ve Yakınma Iyi mi Yapılır

müracaat/sorgulama işlemi yapılabiliyor. SMS için müracaat ekranına girdiğinizde ise; TC Kimlik Numaranız , Adı / Soyadı, Telefon Numaranız haneleri doldurulmuş olarak MERSİS’ten çekilmektedir.

istenmeyen SMS nereye yakınma edilir 2. bölüm doldurma

Bunlar haricinde sizin  formda sorulan yukarıda ki görselde mevcut olan tüm detayları doldurmanız gerekiyor. Bu işlemler sonrasında başvurunuz gönderiliyor. Ekran görüntüsü kısmına fotoğraf eklemek için cihazın başka bir görüntü alıcı aygıt ile resmini çekebileceğiniz benzer biçimde, gelen kısa mesajı açıp cihazın ekran görüntüsünü de kaydedebilirsiniz.

Bu işlemler sonrasında Gümrük ve Tecim Bakanı izinsiz SMS yollayan firmaya bir yaptırım uygulaması icap ettiğini düşünmekteyiz. Sadece netice ne olur kim bilir.

iphone arayanı engelleme

İphone marka cihazlar için arama engelleme yukarıda ki, Android işletim sistemine haiz cihazlar için SMS engellemenin yolu aşağıda ki görselde mevcuttur.

android sms engelleme

Eğer ıslak imzalı olarak İl Müdürlüğüne müracaat yapmak isterseniz sms şikayet başvuru formu bağlantısından excel dosyasını indiriniz.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>