İşyeri Büyütme Kredisi 2020 Devlet Desteği

Sermayesiz olarak sıfırdan dükkan açmak bir kenara mevcut işletmesini büyütmek isteyen yurttaşlarımıza kamu bankaları, devlet kuruluşları destek vermektedir. Mühim olan minik esnafın büyük firmalar ile rekabet düzeyinin sağlanmasıdır. Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve öteki girişimci kurumları bu faaliyeti sağlarlar. İşyeri büyütme kredisi adlı yazımızda; Kosgeb yeni iş kurma, dükkan açma kredi desteği, kira desteği, bakkal, manav, kasap, market, şarküteri şeklinde minik ve orta ölçekli esnaflar için iş büyütme kredileri şeklinde mevzuları ele alacağız.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir? Nereden Alınır?

Sıfırdan bir iş yeri kurmaktan ziyade mevcud iş yerinizi büyütmek, geliştirmek, işyerini daha büyük bir alana açmak ya da ikinci bir şube açmak istiyorsanız eğer yazımız sizi yakından ilgilendiriyor. Bahsetmiş olduğumuz amaç doğrultusunda bir kredi almak istiyor iseniz, ilk olarak mevcut iş yerinizin gelir- gider tablosunu bankaya sunmanız gerekir. Bundan sonrasında ki adımda her kredide olduğu şeklinde alan kişi analizi yapılacaktır. Doğrusu talep ettiğiniz tutarı ödeyip ödeyemeyeceğiniz hesaplanır, kredi notunuza bakılır ve bu şekilde başvurunuz değerlendirmeye alınır. Talep edilen tutarı ödeyebilecek güce haiz olduğunuzu gördüklerinde sizden kefil talep etmeyeceklerdir. Bu durumda en uygun faizli krediyi sunan bankaya yönelmeniz doğru olacaktır. Bankaların haricinde işyeri büyütme kredisi devlet destekli olarak da tüketiciye sunulmaktadır. Devlet destekli krediler ile sizler de işlerinizi büyütebilmek için devletten kredi alabilirsiniz.

isyeri-buyutme-kredisi

İşyeri büyütme kredisi ile yeni konseptler inşa edin!

KOSGEB İŞLETMESİNİ BÜYÜTENE DESTEK SAĞLAR!

Kosgeb işyerinizin müessese aşamasında ve kuruluştan sonraki aşamada da işletmeleri ve girişimcileri desteklemeye devam etmektedir. Yeni kurulan işletmelere Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları ve iş planı sunmaları karşılığında 50 bin lira bağışlama 100 bin lira faizsiz kredi imkanı tanımaktadır. Bunun yanı sıra yeni kurulan işletmeler Kosgeb’in destek programlarına müracaat yapmış olup destek alabilirler. Örnek verecek olursak; Genel destek programı dahilinde, işletmenizin fuar iştirakı için 30 bin TL’ye kadar bağışlama ” Yurtiçi fuar desteği”, eğer personelini üniversite mezunlarından seçecek ise 20 bin TL’ye kadar bağışlama “Nitelikli eleman desteği”, reklam ve tanıtım amaçlı emek harcama yapacaksa 15 bin TL’ye kadar bağışlama “Tanıtım desteği”, sistem, ürün, laboratuvar belgelendirmesine yönelik 10 bin TL’ye kadar bağışlama “Belgelendirme desteği” şeklinde..

isyeri-büyütme-kredisi2

Kosgeb Desteğiyle işyerinizi büyütebilirsiniz.

Eğer amacınız bankalara başvurmak ise işyeri açma kredisi veren şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Müracaat Yapabileceğiniz Bankalar Şunlardır;

 1. Akbank
 2. HSBC,
 3. Ziraat,
 4. Denizbank
 5. Qnb Finansbank
 6. Vakıflar Bankası
 7. Halk Bankası

Ek olarak iş yeri, dükkan, ofis alımlarında da müşterilerine destek olan bankalar vardır. Bu bankalar almak istediğiniz taşınmazın ekspertiz değerinin genel anlamda %80′ i oranında kredi vermektedir. Bilhassa Güvence Bankası müşterilerine %100 oranında kredi sunmaktadır. Kredi alma süresinde kefile gerek duyulmamaktadır. Şu sebeple almak istediğiniz teminata ipotek konulmak sureti ile güvence uygulaması yapılmaktadır.

İş Oluşturmak İsteyenlere Bağışlama ve Destek Veren Kurumlar 

 1. Mikro kredi elde eden kuruluşlar,
 2. KOSGEB,
 3. Tarımsal destek sunar için İl/İlçe Ziraat Müdürlükleri
 4. Toplumsal Yardımlaşma Vakfı Kaymakamlık destekleri

Girişimciler ve halihazırda bir iş yeri olanlar devlet tarafınca ya da çeşitli finansal kuruluşlar tarafınca desteklenmektedir.  Bankalar iş yeri büyütme kredileri verirken bununla beraber iş yeri alımlarınız için de sizlere destek olmalıdır. Satın almak istediğiniz iş yerine bir ekspertiz gönderilir ve kıymet hesaplaması yapılır. Burada hesaplanan değerin %75 ya da %80′ i tutarında banka tarafınca kredi verilmektedir. Bu krediler iş yeri, depo, ofis alımları için kullanılabilmektedir. Bu bağlamda özetleyecek olursak yeni bir iş oluşturmak isteyenler yeni girişimci desteğiyle desteklendiği şeklinde, halihazırda bir işletmesi olup da burada yenilik yada tadilat yaptırmak isteyenlere de çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafınca destekleme ödemesi verilmektedir.

KSGEB haricinde iş yeri büyütme kredisi veren bankalardan da kredi alabilirsiniz. Bu mevzuda bankalar ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Sunulacak olan faiz oranları ve vadeler birbirinden değişik olacaktır. Ek olarak bankalar tarafınca iş yeri açma ve büyütme kredilerine belirli oranda devlet desteği sağlandığını ifade edelim. KOSGEB 300 bin tl faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bağlantıya tıklayarak detaylı data alabilirsiniz.

Kosgeb işinizi büyütmenize katkı sağlar.

Bankaların kredi vermek için sizden isteyeceği pek fazlaca evrak vardır. Sadece işletmenize ilişik gelir tablosu ve bilanço sunmanız durumunda verilecek olan kredi limiti hesaplanacaktır. Doğal olarak başvuruların kabul edilebilmesi için bankanın hakkınızda soruşturma başlatması gerekmektedir. Eğer işletme adına kredi başvurusunda bulunan kişi gelir sunabiliyor, kredi notu yüksekse, bankada vadeli ya da vadesiz birikim hesapları var ise bunlar da dikkate alınacaktır. Bankalar lüzumlu gördükleri durumlarda kefil ya da güvence talep edebilirler.

Ek olarak tarımsal işletmelerini büyütmek isteyenler İl ve İlçe Ziraat Müdürlükleri’ ne başvurabilirler. Ziraat Bankası ile Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca ziraat ve hayvancılık mevzularında 2020 yılına kadar  faiz indirimli olarak kredi vermektedir. Bilhassa 100 bin TL’ ye kadar olan krediler faizsiz olarak kullandırılmaktadır.

Kaymakamlık bünyelerinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafınca iş oluşturmak isteyenlere 15 bin TL’ ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. 2020 senesinde da verilen bu desteklerden yararlanarak kredi alabilirsiniz.

Ek olarak bunların yanı sıra devlet tarafınca 2020 senesinde 18-29 yaş arasındaki gençlere prim ve vergi muafiyeti desteği sağlanacaktır.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>