Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar?

İhtiyaç dahil olmak suretiyle tüm kredilerin çıkmasında belirleyici en mühim unsur asla şüphesiz ki kredi notu değeridir. Ek olarak bunun yanı sıra kredi notunun aktörlüğü çıkacak olan kredinin de miktarını belirleyici bir de rol oynamaktadır. 1500 puana haiz bir şahıs ile 1900 puana haiz bir bireysel yada herhangi bir esnafın adına tanımlanacak olan kredi miktarı kesinlik ile aynı olmayacaktır. Peki, kaç kredi puana sahipseniz size kaç lira kredi çıkacaktır, hesaplama iyi mi yapılır. ? Asgari ücretlinin en fazla alacağı kredi miktarını da hususi olarak hesapladım.

Kredi Puanının Kredi Başvurularındaki Etkenliği

Kredi puanının herhangi bir kredi başvurusunda en büyük etkenliği kesinlik ile müracaat meydana getirilen kredinin çıkıp çıkmayacağıdır.! Ek olarak bunun yanı sıra puanın yüksek yada alçak olması azca da olsa adınıza tanımlanacak olan kredi miktarının limitini de belirleyen bir unsurdur. Adınıza tanımlanacak olan kredi miktarının aslolan belirleyici unsur ise kesinlik ile gelir belgeniz’tir. Bir düşünün! 40 yaşındasınız, bugüne dek devamlı olarak bankacılık işlemlerini elde etmiş bir vatandaşsınız. Bankacılık işlemlerinde devamlı olarak + puan almış ve şuan kredi notu değeriniz 1900 kısaca en üst puanda. Sadece senelerdir asgari ücretli bir çalışansınız.! Banka ya gerekseme kredisinde müracaat yaptınız ve kredi puanınız yüksek diye sizce banka size aylık ödeme taksiti asgari ücretten yüksek bir ödemeli kredi verir mi ? Dolayısı ile bir kredinin kaç lira üst limit ile çıkacağını kredi notundan ziyade kredi başvurusunu icra eden kişinin HANE geliri de belirleyici olmaktadır.!

Adınıza kaç lira kredi çıkacağı iyi mi net olarak belirlenir?

Adınıza kaç lira kredi çıkacağı HANE gelirine bakılırsa belirlenmektedir. Kredi başvurularında dikkatinizi çektiyse sizden gelir belgesi isterler. Bu belgeyi sizden çalışıp çalışmadığınız dan mı istiyorlar zannediyorsunuz.? Kesinlik ile hayır bu sebeple bankalar bir kişinin çalışıp çalışmadığını esasen SGK sorgulama ekranlarından hizmet dökümlerini isteyerek bakılırsa bilmektedirler. Bu belgeyi istemelerin tek sebebi adınıza çıkacak olan kredinin miktarının belirlenmesidir. Şundan dolayı meydana getirilen BBDK tarafınca son düzenleme ile bir kişinin adına çıkacak olan kredinin aylık ödemesi müracaat icra eden kişinin aylık kazancının %70 oranına geçemez.!

Hane geliri kredi miktarını belirleyici en mühim husustur.!

Müracaat yapacağınız kredi miktarı 40.000 lira fakat aylık ödeme tutarı kazancınız ile eşleştiğinde taksit miktarı maaşınızın %70 fazla olduğundan bu krediyi alamıyorsunuz, bu durumda ne yapabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz hane gelirinizin daha yüksek göstermekten başka bir yol değildir. Bu yüzden,

  1. Eğer kira geliriniz var ise bunu da ispatlayan bir belge götürünüz.
  2. Eşiniz çalışıyorsa çalıştığını gösteren gelir belgesini bankaya götürün.
  3. Tarlanızı icar ediyor yada her hangi bir yerden aylık yada senelik olarak gelir geliyorsa bunu ispatlayan belgeyi bankanıza götürün.

tüm bu belgeleri bankaya suna bilirseniz, kesinlikle adınıza çıkacak kredi miktarı artacaktır.

Banklardan Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Hesapla!

Bu başlığa bir örnek vermek ile mevzuya girmek isterim. Benim mevcut kredi puanım 1700 civarlarında. Aylık HANE gelirim ise 4.000 lira civarlarında iken bana Akbank 20 bin TL 48 ay vadeli gelir belgesiz kredi fazlaca rahat bir halde verdi. Hatta 40.000 liraya kadar bu krediyi onayladı. O vakit bu oranı göz önünde bulundurarak bir bireyselin kredi notu 1600 puan üstünde ise aylık geliri de 3.000 lira civarlarında ise fazlaca rahat bir halde 20.000 lira kredisini bankalardan alabilir. Net olarak İYİ seviyesinde kredi notu haiz bir kişinin kaç lira alacağını ise aylık gelirin %70 ödeme miktarına bakılırsa hesaplayarak çıkara biliriz. Bunlara da örnek vermem gerekir ise,

  • Asgari ücretli bir kişinin (2.000) lira gelire haiz ise %70 oranında taksit tutarı 1400 lirayı geçmeyecektir. Bankaların en fazla 36 ay vadeli olarak kredi verdiğini de göz önünde bulundurur ise 36*1400 % faiz (2.10) oranını da koyduğumuz da = maksimum alabileceği kredi miktarı 30.000 liradır.!
Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir

  • Hane geliri 3.000 lira olan bir yurttaş aylık taksit ödemesi 2.100 lirayı geçmemesi gerekir. Buna bakılırsa ise 36 ay vadeli olarak en fazla kullana bileceği kredi miktarı ise 43.000 lirayı geçmemesi gerekir.
  • 4.000 lira bir gelire haiz bir hanin aylık en fazla ödeye bileceği miktar 2.800 olacaktır. Kullanabilecekleri en fazla gerekseme kredisi tutarı ise 60.000 lira civarında olacaktır.

Hesap, kitap ortada 🙂About admin

Check Also

Tc Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu ile tanışmış olanlar, muhtemelen bankalardan kredi çekemeyen bireyseller ile ticari vatandaşlarımızdır. Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>