Kadın Genç Çiftçilerimiz Çok Daha Şanslı

16 şubat 2016 tarihinde resmi gazetede piyasaya sürülen kararname ile 2019 ile 2020 yılına kadar köye dönüş projesi olarak da malum genç çiftçilerimizi destekleme programı kurulmuştur. 2016 senesinde 15 bin çiftçimize verilen destek 2017 senesinde 16 bin çiftçimize bağışlama olarak verilmiştir. 2020 senesinde de verilecek olan destek sunar de müracaat icra eden şahıs de aranan kriterler oldukça önemlidir. Öyledir ki müracaat icra eden çiftçimiz hanım ise %80 varan avantajlar ile kendilerine daha çok talih bilinmektedir. Ziraat Reformu Genel Müdür yardımcısı SN Faruk FIRATOĞLU katılmış olduğu bir TV programında bunu vermiş olduğu rakamlar ile doğrulamıştır.

Hanım girişimciler oldukça daha talihli.!

Devlet tüm vermiş olduğu bağışlama desteklerinde hanım girişimcileri iş hayatına kazandırabilmek için daha imtiyazlı bir halde desteklemektedir. Bu nakit yardımlarda daha çok destek, şahıs belirlemede ise daha oldukça hanım istihdamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu 2016 senesinde kırsal kalkınmayı desteklemek, alt seviyede yer edinen çiftçimizin işletmesini büyütmek amacı ile verilen bağışlama desteklerinde de aynı şekilde uygulanmıştır. Sayı bazlı gerçek sahibi belirlendiği için ve 15 bin genç çiftçimiz ile destek sunar sınırlandığından dolayı desteklerin oldukça büyük bir kısmı hanım çiftçilerimize aktarılmıştır. Bunu ilk ağız olan Ziraat Reformu Genel Müdür yardımcımız sayın Faruk FIRATOĞLU da doğrulamıştır. FIRATOĞLU yapmış olduğu gazeteciler ile röportajında 2016 senesinde meydana getirilen genç çiftçilere 30 bin TL bağışlama projesinde 15 bin kişiden 11.200 kişinin hanım çiftçimiz bulunduğunu belirtti. Genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği başvurularında da aynı şekilde hanım çiftçilerin oldukça daha çok bir halde kazanma ihtimalinin bulunduğunu belirten FIRATOĞLU, müracaat koşulları, destek ödeme yöntemlerine de değindi.

Hanım girişimci çiftçilerimiz içinde şartlar aynı

Geçtiğimiz senelerde 16000 bin çiftçimize bağışlama verileceği ön görüldüğüne nazaran muhtemelen geçen senede olduğu benzer biçimde hanım çiftçilerimiz oldukça daha kazanma şansına haiz olacaktır. Bizim tahmin ve hesaplamalarımıza nazaran bu yılda hanım çiftçilerimizin erkeklere oran ile kazanma şansı %80 daha çok. Gene tahminlerimize nazaran bu yıl 16 bin kura içinden minimum 12 bin gerçek sahibi hanım çiftçilerimizden olacaktır. Bu niçin ile sizlere önerimiz proje destek başvuruları için bizce eşlerinizi kayıt ettiriniz.!  Yalnız şunu unutmayınız ki sayın FIRATOĞLU’nun da bizlere belirttiği benzer biçimde müracaat şartları tüm girişimci çiftçilerimiz için aynıdır. Gelin şimdi istenilen şartları bir değerlendirelim. Bakalım eşlerinize talep edilen şartlar uygun mu.?

  • Müracaat meydana getirecek olan eşinizin herhangi bir eğitim kurumda okuyor olmaması gerekmektedir.
  • Hanım çiftçimize ilişik gene herhangi bir ticari işletmesi olmaması gerekmektedir.
  • Tahsilli olması.
  • Kırsal alanda işletmesini kuracak olması.
  • Daha ilkin bu tür bağışlama desteklerinden yararlanmamış olması.
  • ÇKS belgesine haiz olması.
  • 18 yaşından büyük 41 yaşından da minik olması

Aranan başlıca şartlardandır.

Gerçek sahibi kazanan hanım çiftçilerimizin dikkatine

Gene sayın FIRATOĞLU’ nun vermiş olduğu demece dayanarak şunu rahatlık ile belirtebiliriz ki, bu yılnda da verilecek olan geri ödemesiz desteklerde gerçek sahibi çiftçimiz hanım, adam ayırt edilmeden aynı şekilde istifade edecektir. Bu şu demek oluyor. Kıymetli çiftçilerimiz, 2016 senesinde hak sahipleri desteklenen sektörler de hazırlamış ve yapmış oldukları projelerde iki şekilde desteklenmiştir. Bunda tarımsal yatırımlar nakit para olarak, hayvansal yatırımlarda ise bakanlık tarafınca talep edilen hayvanlar bağışlama olarak verilmiştir. Gene aynı şekilde sayın FIRATOĞLU’nun belirttiği benzer biçimde bu senesinde da verilecek olan destek sunar bu şekilde verilecektir.  450 milyon TL ile bu projeye başlandığını belirten FIRATOĞLU, 2016 senesinde verilen desteklerin ziraat için %25 hayvancılık için ise %75 orana haiz bulunduğunu emare. Gene FIRATOĞLU bu senenin ‘da da bu oranların değişmeyeceğinin altını çizdi.

Kıymetli çiftçilerimiz, ister hanım ister adam girişimci olun, sizlere tüm merak ettiğiniz mevzulara dair bir video hazırladık. Birazcık zaman ayırıp da videomuzu izler iseniz, bu sizin kesinlik ile menfaatinize olacaktır.About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>