Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Artık günümüzde hanım girişimciler Devlet tarafınca oldukca daha çok bir halde ayrıcalıklar ile desteklenmektedir. Başta KOSGEB üstünden 50 Bin TL bağışlama olmak suretiyle bir oldukca kurum tarafınca açacakları işletmelere teşvikler 2020 senesinde da sağlanmaya devam etmektedir. Tüm bu tarz şeyleri yanı sıra gene ev hanımlarını iş yaşamının bir parçası olması için de gene Devletimiz antak kalma sağlamış olduğu bir oldukca hususi / kamu bankalar ile düşük, hatta faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır. Ayrıca daha ilkin 50.000 TL olan bağışlama teşvikleri artık 60.000 TL kadar çıktı.! Üstelik ileri girişimci olmanız durumunda bu bağışlama miktarı tam 370.000 TL kadar çıkmaktadır.!

KOSGEB’ den Hanım Girişimcilere 10 Bin TL Avantajlı Bağışlama!

Daha önceleri sizlere komşularınız ile beraber bir araya gelmiş olarak evinizde yapacağınız başlangıç aşaması işler için iyi mi mikro kredi alabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi ise KOSGEB tarafınca verilen avantajlı işletme kurma desteğinden bahsedeceğim. Hanım girişimciler KOSGEB üstünden kuracakları yeni iş bölgeleri için öteki girişimcilere nazaran 10.000 TL daha avantajlı olarak yararlanmaktadır. 2009 yılının başlangıcında meydana getirilen düzenleme ile yeni açacağınız iş yeri için 50.000 TL değil, eğer bu içinde ne olduğu sonuna kadar dikkatli bir halde okur iseniz 60.000 TL hatta 370.000 TL kadar bağışlama alabilirsiniz. Bu dev avantajın detaylarına girmeden ilkin lütfen aklınıza takılan tüm soruları bizlere çekinmeden sora bileceğinizi unutmayınız!

Hanım Girişimcilere Devlet Desteği 2020 ‘da KOSGEB’ den

KOSGEB tüm yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için bir destek programı oluşturdu. Bu destek programının adı daha önceleri ” Girişimcilik Destek Programı ” olarak da bilinmektedir. Şu an için bu programın adı ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” olarak yer verilmiştir. Program genel olarak yeni işletme kuracaklara bağışlama vermek adına kurulmuştur. Program kendi için de 2 destek programına ayrılmaktadır. Organik olarak yeni iş yeri kuracaklar için vereceği bağışlama miktarı da gene 2 şekilde verilmektedir. Bu alt programın adları ise şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimci Desteği => 60.000 TL kadar bağışlama
 2. İleri Girişimci Desteği => 370.000 TL bağışlama

Hanım girişimciler bu her iki program’dan öteki girişimcilere nazaran minimum 10.000 TL daha avantajlı bir halde yararlanarak iş yeri kurabilmektedirler. Şimdi gelin isterseniz bu her iki programın sizlere elde etmiş olduğu avantajlı imkanlarından her insanın anlaşabileceği şekilde anlatımına geçelim.

1- Geleneksel Girişimci Desteği

İlk olarak 10.000 TL daha çok bir halde bağışlama alabileceğiniz destek programı olan ” Geleneksel Girişimci Desteği ” programından sizlere bahsedeceğim. Bu program daha önceleri iş yeri kuracaklara almış oldukları yeri makine ve işletme giderleri ( kira, işçi ) için bağışlama veriyordur. Önceleri bu programın en fena yanı almış olduğunuz makineleri minimum 2 yıl kullanmak zorundaydınız. Şimdi ise bu koşul kalktı. Artık yalnız açılış giderleriniz ve çalıştırmış olduğunuz işlerin prim ödemlerine nazaran bağışlama alabilmekte siniz. Programdan yararlanmak için iş fikrinizin ilk olarak KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde yer alması ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız kafi olacaktır. Gelin şimdi ilk olarak sizler için verilen bu destek programın bir tablosuna göz atalım. Sonrasın da ise sizlere en anlaşılır şekilde bunun anlatımını yapayım.

Destek tablomuzda görüldüğü benzer biçimde bir müessese desteğinden bir de performans desteğinden bahsedilmiştir.

Kurum Desteği: Burada kuracağınız işletme eğer ” Gerçek Şahıs Statüsü ” içinde içeriyor ise bir defaya mahsus 5.000 TL müessese desteği alırsınız. Eğer ki iş yeriniz limited benzer biçimde ana para şirketi üstüne kurulacak ise o vakit hepimiz benzer biçimde sizde 10.000 TL bağışlama müessese desteği olarak bir defaya mahsus alırsınız.

Performans Desteği: Bu destek tamamen çalıştırmış olacağınız işçi sayısı ile alakalıdır. 1. performans süreci ile 2. performans süreci olarak ikiye ayrılmaktadır. 1. performans süreci iş yerinin kurulduğu 1 ayı ile 12 ayı arasındaki geçen süredir. 2. performans süreci ise iş yerinin kurulduğu 12 ay ile 24 ay arasındaki geçen zamandır. Bir yılda averaj 249 iş günü bulunduğunu var sayarsak. Eğer bir işçi çalıştırsanız, sizden istenilen 180 ile 539 prim gün sayısını yakalayacağınız için ilk senenin sonunda +5.000 TL daha bağışlama alırsınız. Eğer 2 ile 3 işçi çalıştırır iseniz o vakit ilk yıl sonunda 10.000 TL fakat 4 ile 5 çalışanın primini öder iseniz o vakit 20.000 TL bağışlama alırsınız.

 • Senenin sonu itibarı her girişimci benzer biçimde sizde eğer gerçek şahıs iseniz 5.000 TL, kişi şirketi iseniz 10.000 TL bağışlama alırsınız. İlk yıl 5 çalışanın primini öderseniz 20.000 TL daha bağışlama alırsınız. Fakat, hanım girişimci olduğunuz için ilk 12 ay sonunda + 5.000 TL daha bağışlama alarak toplamda en fazla 35.000 TL bağışlama alırsınız.!

Bu performans desteği 12 ile 24 ay sonunda gene aynı şekilde devam ettir iseniz iş yerinin kuruluşunun 24 ayını tamamlaması durumunda 20.000 TL performans desteği alırsınız. Hanım girişimci olduğunuz için ise + 5.000 TL daha bağışlama alarak 25.000 TL bağışlama alırsınız. Toplamda 2 yıl içinde ilk yıl 35.000 TL ikinci yıl en fazla 25.000 TL olmak kaydı ile 60.000 TL bağışlama alırsınız.

Oldukça açık ve net bir halde bu destek programın içeriğini ve sizlere elde etmiş olduğu toplamda +10.000 TL bağışlama imkanını anlattığımı düşünüyorum. Ayrıca hiçbir işçi çalıştırmazsanız bile bu programdan öteki girişimciler 5.000 TL alır iken siz hanım girişimci olduğunuz için 15.000 TL alacağınızı da belirtmek isterim.

2- İleri Girişimci Desteği

Gene bu program yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Bu program daha önceleri yoktu. Şimdi ise muhteviyatında 370.000 TL kadar bir bağışlama ile geldi. Bu mükemmel 😉 Bu program da ” Geleneksel Girişimci Desteği ” tablosunda yer aldığının aynı şekilde hanım girişimcilere 60.000 TL bağışlama sağlar. Anacak ” İleri Girişimci Desteği ” programın farkı ise kurulan işletme için alınacak olan teknolojik makine alımlarında ortaya çıkmaktadır.

Tablo’da sizlerin de görmüş olduğunuz benzer biçimde;

 1. ” Düşük Orta ” Teknoloji Düzeyi iş fikrinde yer alıp yerli üretim bir teknolojik makine alırsanız 100.000 TL ödemesinin 75.000 TL bağışlama olarak geri alırsınız.
 2. ” Orta Yüksek ” düzeyde bir iş fikrine sahipseniz o vakit 200.000 liralık ödemenizin 150.000 TL bağışlama olarak geri alırsınız.
 3. ” Yüksek Teknoloji Düzeyi ” bir iş fikri içinde iseniz. Bu iş fikri içinde yerli üretim bir makine alımı yapmış olursanız 300.000 TL için 225.000 TL kadar bağışlama alırsınız.

İş fikrinizin hangi düzeyde bulunduğunu öğrenmek için burada yer alan listeyi inceleye bilirsiniz. Ek olarak, bu programdan yararlanacak olan hanım girişimcilerin ilk olarak ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” sonrasında ise ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” alması gerekmektedir.

KOSGEB Hanım Girişimci Desteği Şartları 2020 Nedir ?

KOSGEB tarafınca verilen hem ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” hemde ” İleri Girişimcilik Desteği ” programından yararlana bilmeniz için şu şartlara haiz olmanız gerekir.

 1. Ne olursa olsun iş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer alması
 2. Girişimcilik sertifikası sahibi olmanız. (Sektöre nazaran ileri Girişimcilik Sertifikası)
 3. Daha ilkin KOSGEB üstünden bağışlama almamış olmanız.
 4. 18 yaşından büyük olmanız. (üst yaş sınırı yoktur)
 5. PKK, FETÖ benzer biçimde herhangi bir yasa örgütü ile bağınızın olmaması
 6. Tahsilli olmanız yeterlidir.

Genel olarak KOSGEB hanım girişimci desteği alacaklar için aramış olduğu şartları bunlardan oluşmaktadır.!

Hanım Girişimci Kredisi Iyi mi Alınır ? (Eğitim)

Eğitimlerin alınması artık emin olun ki geçmiş senelere nazaran oldukca daha rahat hale geldi. Şimdi asla sıra beklemeden İnternet üstünden ” Uzaktan Eğitim ” uygulaması ile alabilirsiniz. Üstelik bu eğitimleri İnternet bağlantısı olan tüm teknolojik aletler üstünden alabiliyorsunuz. Doğal olarak arzu edenler gene eskisi benzer biçimde 30 kişilik sınıflarda ” Örgün Eğitim ” adı altında bu eğitimleri alabilirler. Eski usul daha ilkin girişimcilik sertifikası sahibi olanlar, ve şuan örgün eğitim alanların girişimcilik belgeleri 01.01.2021 evveliyatına kadar geçerli olacağınızı lütfen unutmayınız. Süratli olması ve yaşam boyu sertifika geçerliliği için ben sizlere girişimcilik sertifikasının iyi mi ” Uzaktan Eğitim ” ile derhal alınacağından bahsedeceğim.

 1. İlk olarak PTT şubelerinden bir e-Devlet şifresi alınız.
 2. Sonrasında https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 3. Sayfaya aşağıya indirdiğinizde ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” bölümünden ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 4. Sizi karşılayan 10 tane videoyu sırasıyla izleyin ve video sonrasındaki testleri cevaplayın. ( ayrıca alacağınız puan asla mühim değil 😉  )
 5. Video ve testler sonrasında girişimcilik belgesi talep et diyerek e-Devlet üstünden belgenizin çıktısını alabilirsiniz.Eğitimler Sonrası İş Yerinin Kurulması

Şartlara uygun ve ”Geleneksek Girişimcilik Eğitimi” almış olan hanım girişimcilerimiz artık işletmelerini kurabilirler. İşletme kurar iken eğer iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içinde yer alıyorsa alacağınız makine ve teçhizatların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının YERLİ MALI tebligatına uygun olmasına itina göstermeniz gerekir. Eğer ileri girişimci değilseniz o vakit bu kavrama dikkat etmenize asla gerek kalmamıştır. Yukarıda yer edinen Geleneksel Destek Programı tablosunda sizlerin de esasen görmüş olduğunuz benzer biçimde artık teşvikler daha oldukca çalıştıracağınız şahıs pirim ödemesine nazaran verilmektedir. Bu çerçevede işletmenizi ister bayilik alarak ister ise kendi olanaklarınız ile kurmanız kafi olacaktır. Sadece, işletme kuruluşunda bu süreç doğal olarak kesinlik ile Türk Tecim Kanunu kapsamında olması icap ettiğini söylemem sanırım gerek bile yok.! İşletmesini yasalara uygun sıhhatli bir halde kuran hanım girişimci destek tablosundan yararlanmak için aşağıdaki adımları sırasıyla yerine getirmesi kafi olacaktır.

 1. İlk ilkin KOSGEB’e kayıt olmanız gerekir.
 2. Sonrasında KOBİ Beyannamesi Formu doldurmalısınız.
 3. Sonrasında e-Devlet üstünden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriş yapınız. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na bir kere tıklayınız. Oluşturulan pencerede ”Geleneksel Girişimci Desteği Başvurusu” kısmına girerek lüzumlu işlemleri sağlayınız. (Resimde olduğu benzer biçimde)

Tüm bu işlemler sonrası almış olduğunuz  çıktılar ile beraber İl Müdürlüğünüze başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer evraklarınız tam ve eksiksiz ise kurum size iş planı sunumu yapmak için bigün atama eder. O gün vardığında kurula iş planınızı sunar ve onaylatır iseniz desteklerden yararlanırsınız.

Halk Bankası Bayanlara Hususi Avantajlı Kredi Vermektedir

Her yıl olduğu benzer biçimde 2020 senesinde hanım girişimcilere hususi imtiyaz ile destekleyen banka kuşkusuz gene Türkiye Halk Bankası olmaktadır. Bunun sebebi ise bankanın bir devlet bankası olması ve faiz farklarını gene devletimizin karşılamasıdır. Hanım girişimcileri iş hayatına sokmak adına genel anlamda Halk Bankası her yıl çeşitli adlar ile hanım girişimci kredisi vermektedir. Bu yıl verilecek olan kredi ”İLK ADIM” adı ile KGF kefaleti ile verilmektedir. 1.000.000 TL kadar üst limit ile verilecek olan hanım girişimci kredilerinde 60 ay vade en fazlada 12 ay ödemesiz olarak geri ödeme yöntemi uygulanmaktadır. Geri ödeme periyotlarını isteyen hanım girişimcimiz aylık yada 3 ayda bir olacak şekilde plan yaptıra bilmektedir.

Halk Bankası Hanım Girişimci Kredisi Şartları Şunlardır

Halk bankası tarafınca KGF yardımıyla 1.000.000 TL üst limitli olarak verilecek olan krediden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan bu şartların kuşkusuz size en ağır geleni ” Kredi başvurusunda bulunacak olan hanım girişimcinin işletmesini kurması ” maddesi olacaktır. Banka bunu özellik ile istemesinin sebebi, hanım girişimcinin ne denli ticari hayatta başarıya ulaşmış bulunduğunu görmek istemesidir. Bu şartı taşıyorsanız senelik averaj %4 benzer biçimde oldukca düşük faizli kredi imkanlarından yararlanmak için şu şartlara da uygun olmanız yeterlidir.

 1. 55 yaşından minik olunması.
 2. Minimum ilk okuldan mezun olunması
 3. Organizasyon ve yürütme yapma kabiliyetlerine haiz olması
 4. Kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış belge

kafi olacaktır.

Hanım Girişimcilere Gelir Belgesiz Kredi Fırsatı!

Hanım girişimcilerin işletme kurarken en sık rastlamış olduğu mesele maddi yetersizliktir. Her ne kadar kıyıda köşede biriktirdikleri için hayalindeki işletmeyi kurmaya yeltenseler de ne olursa olsun bir noktada maddi yetersizlik önlerine engel olarak çıkmaktadır. Büyük büyük benzer biçimde görünen aslen {hiç de} büyük olmayan problemi aslına bakarsanız bankalar ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Biliyorum, derhal gelir belgem yok! yada kefil yada ipotekten bahsedeceksiniz. 4 işlemle ENPARA ‘dan gelir belgesiz kredi alabilirsiniz evet oldukca doğru duydunuz ENPARA dan asla evinizden dahi çıkamadan kolaylık ile gelir belgesiz olarak ev hanımları kredi alabilmektedir. Üstelik bankanın kredi faiz oranları da sizlerin de tabloda görmüş olduğunuz benzer biçimde hakkaten bir mükemmel.! Hanım girişimciler işletmenizin finansal desteğini bu şekilde yakalaya bilirsiniz.

 • ENPARA OCAK Ayı için mevduat hesabı olan müşterilerine aylık %1.29 faiz oranında kredi sağlamaktadır. En fazla 60 ay vadeli olarak verilen kredinin geri ödeme tablosu aşağıda olduğu gibidir.
OCAK Ayı ENPARA 60 Ay Vadeli Geri Ödeme Tablosu
MİKTAR AYLIK ÖDEME TOPLAM ÖDEME
10.000 TL 257,08 TL 15.424,63 TL
15.000 TL 385,62 TL 23.137,04 TL
20.000 TL 514,16 TL 30.849,30 TL
25.000 TL 642,70 TL 38.561,60 TL
30.000 TL 771,23 TL 46.274,31 TL
35.000 TL 899,77 TL 53.986,52 TL
40.000 TL 1.028,31 TL 61.698,81 TL

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>