Kadınlara Evde Emekli Olma İmkanları

Ev bayanları bu şartları sağlamaları durumda 2020 zamanı itibarı ile emekli olma hakkı kazanacaklar.. Her hangi bir işletmede emek vermeden evinizde bir tek yapacağınız kolay el işleri ile tam Türkiye’deki 12 milyon hanıma emekli olma fırsatı dünyaya geldi. İsteğe bağlı sigorta usulü ile ödeyeceğiniz prim tutarlarıyla sizde öteki tüm ev hanımları şeklinde emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

Tam 12 Milyon Ev Hanımı Emekli Olabilir!

Daha ilkin çalışıp sonrasında genellik ile evlilik sonrası çocuk bakma sebepleri ile işlerinden ayrılan bir oldukca ev hanımı! hem çocuklarınıza eviniz de bakıp hemde emekli olma fırsatını tekrardan yakalamak istemez misiniz. ? Yada asla bir halde herhangi bir yer de çalışmamış fakat devamlı olarak evinde üretim yapmayı seven ev bayanları yaşlılığınızı devletten tertipli olarak aylık almaya ne dersiniz. ? İşte tüm bu kitledeki hanımlarımıza evde emekli olma imkanları, devletimiz tarafınca lüzumlu şartları sağlaması durumda mevcuttur. Üstelik öteki kesimlere gore oldukca daha avantajlı bir halde..

Hanımefendilerin Evde Emekli Olma Müracaat Şartları Nedir?

Evde Çalışan Kadın Nasıl Emekli Olabilir, Şartları Nedir

Evde Çalışan Hanım Iyi mi Emekli Olabilir, Şartları Nedir

Hanımefendilerin her hangi bir yerde emek vermeden emekli olabilmeleri için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartların başlangıcında ise kesinlikle evinde aşağıdaki el sanatları üstünden üretim yapmaları gerekmektedir.

  1. Örtü, yada havlu yada çarşaf üstüne el işi
  2. Dokuma üzerine; Çorap, halı yada kilim
  3. El işleri sanatı olarak; Nakış, dantel yada örgü
  4. Gezim için ise, Sepet, Hasırdan üretilen ürünler, süpürge, fırça şeklinde işler.

Bu tür el sanatları üstüne eğer evinizde üretim yapıyor ve 18 yaşlarında büyükseniz aşağıdaki müracaat yolunu takip ederek bir an ilkin emeklilik şansınız yakalaya bilirsiniz.

Bayanlar Emeklilik Başvurusunu Iyi mi Yapacaklar?

Evinizde oturup hem çocuğunuza bakıp hemde üretime katkı sağlıyor iseniz bu emeklilik şansını bizce asla kaçırmayın. Müracaat için yapmanız ihtiyaç duyulan şey o denli kolay ki, tek yapmanız ihtiyaç duyulan il yada ilçeniz deki vergi dairesine gidip T.C. kimlik numaranızı söyleyerek ” VERGİ MÜKELLEFİ OLMADIĞINIZI GÖSTEREN YAZI ” alıp, sonrasında ise ” İSTEĞE BAĞLI SİGORTA GİRİŞ BİLDİRGESİ ” doldurup, kimlik fotokopisi ile SGK binasına elden telim etmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Maaşı Iyi mi Hesaplanacak?

Evinde emek harcayarak isteğe bağlı bir halde emekli olamak isteyen ev hanımları aslına bakılır ise emekli olunca hak edecekleri aylık maaşlarını da gene kendileri belirleyecek. Pirim ödemenize gore belirlenecek olan aylık emeklilik maaş için ne kadar kazanç gösterir seniz onun %32 oranında pirim ödeyeceğiniz den alacağınız maaş da o pirime doğru orantılı şekilde belirlenecektir. Pirim ödemeleri için her ne kadarda alt taban 455 TL olarak belirlenmiş olsa da üst sınır yoktur. Siz istediğiniz kadar üst sınırlar da pirim ödemesinde bulunabilirsiniz.

Hanımefendilerin Avantajları Bunlarla’da Sınırı olan Değil!

Ev hanımları bir tek isteğe bağlı şekilde emeklilik başvurusunda bulunup pirim ödemesinde bulundukları zaman bir tek emekli olmak ile kalmayıp ek olarak pirim ödemelerinin başlaması ile beraber SSK sıhhat hizmetlerinden de parasız bir halde yararlanmaya başlayacaklardır. Bunun yanı sıra ise eğer 5 yıl süresince kesintisiz bir halde pirim ödeyen ev bayanı vefat durumda geri de kalan eş ve çocuklarına ölüm aylık bağlanması hakkı tanımış olacaktır.

Hanımefendilerin bir öteki pozitif yanları da ödemelerindeki aylık taksit tutarlarında dır. Zira bu sistem BAĞKUR tabanı altında oluştuğu için aynı haklarda yararlanmak isteyen bir

  • Esnaf aylık 2019 zamanı için 649 TL bir ödeme yaparken
  • EK-5 ziraat sigortası 583 TL
  • Ev hanımları ise bu rakamdan 108 TL daha azca şu demek oluyor ki 541 TL ödeyeceksiniz.

Son olarak hanımefendilere evde emekli olama imkanı elde eden bu düzenlemede yaş 61 pirim ise 5400 gün istenmektedir.!

 

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>