Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? TÜM SORULARA NET CEVAP

Mesleki Eğitim Merkezleri tarafınca, herhangi bir meslek branşında çalışan gençlerimize kalfalık belgesi düzenlenmektedir. Bu belgenin alınması ve süreleri kanun hükümlerine bağlıdır.  Kalfalık belgesi alan çalışan, bu belgeden sonrasında ustalık belgesi almaya hak kazanmaktadır. Bu içeriğimiz de kalfalık belgesinin iyi mi alınacağını sizlerle paylaşacağız.

Niçin Gereklidir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 17. maddesinde kalfalık belgesine haiz olmayan kişilerin, kalfa unvanı ile çalıştırılamayacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda kalfa olarak çalışmak isteyenlerin bu belgeyi almaları gerekir.

Mesleki eğitim kalfalık belgesi kanunu

Bu kısım alıntıdır; 507 sayılı Esnaf ve Minik Sanatkârlar Kanunu kapsamındaki iş yerlerinde emek vererek kalfa olanlar minimum bir yıl o işyerinde çalışırlar. Bu sürenin sonunda işyerini değişiklik yapmak isteyen kalfaya üç ay ilkin başvurmak kaydıyla, finansdestegi.com o işyeri çıkma izni verir. Çıkma izni olmadan başka işyerleri kalfayı işe alamazlar. Kalfaların işten ayrılmalarını gerektiren hususlar yönetmelikle belirlenir.

Kalfalık Belgesi Nereden Alınır?

Kalfalık belgeleri eski adıyla çıraklık eğitim merkezi, yeni adıyla Mesleki Eğitim Merkezleri tarafınca verilmektedir. Bu belgeyi almak isteyen aday, lüzumlu evraklar ile beraber ilgili dönemlerde başvurusunu yapar ve sınavlara katılır. Imtihan sonucunda başarı göstermiş olan kişiye kalfalık belgesi verilir.

Şartları Nedir?

Herhangi bir işyerinde çalışmaya devam edip 2 yada 3 yıl Mesleki Eğitim Merkezinde kalfalık eğitimi görmek,

Herhangi bir meslek branşında sigortalı olarak 8 yıl süresince çalışmış olmak gereklidir.

Bu şartlar haricinde af dönemlerinde ki uygulamalar hariçtir.

Kalfalık Meslek Dalları

Kalfalık meslek dalları 31 ana sınıfa ve her derslik kendi içinde dallara ayrılmaktadır. Bu sınavlar şunlardır.

 1. Ahşap Teknolojisi,
 2. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri,
 3. Motorlu Araçlar Teknolojisi,
 4. Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi,
 5. İnşaat Teknolojisi,
 6. Pazarlama ve Perakende,
 7. Bahçecilik,
 8. Kâğıt Teknolojisi,
 9. Plastik Teknolojisi,
 10. Bilişim Teknolojileri,
 11. Kimya Teknolojisi,
 12. Reklam Tabelacılığı,
 13. Döşemecilik,
 14. Konaklama ve Gezi Hizmetleri,
 15. Seramik ve Cam Teknolojisi,
 16. Elektrik-Elektronik Teknolojisi,
 17. Kuru Temizlemecilik,
 18. Soğutma ve İklimlendirme,
 19. El Sanatları Teknolojisi,
 20. Kuyumculuk Teknolojisi,
 21. Döşem Teknolojisi ve İklimlendirme,
 22. Fotoğrafçılık,
 23. Makine Teknolojisi,
 24. Tekstil Teknolojisi,
 25. Vapur Yapımı (Deniz Araçları Yapımı),
 26. Basımevi,
 27. Yiyecek İçecek Hizmetleri,
 28. Giyim Üretim Teknolojisi,
 29. Metal Teknolojisi,
 30. Besin Teknolojisi,
 31. Metalurji Teknolojisi,

Sınıfların içinde ayrılan bölümler ise şöyledir. Mesela bilgisayar alanında kalfalık belgesi almak isteyen bir yurttaş,

Teknik servis dalı, Veritabanı programcılığı, Web programcılığı, Ağ işletmenliği dallarından birini seçmek zorundadır. Gene elektrikçide çalışan bir kalfa Bobinaj, Ofis Makineleri teknik servisi, Pano monitörlüğü, Elektrikli ev aletleri, Elektromanyetik taşıyıcılar, Devletdestekli.com, Endüstriyel bakım onarım, Görüntü ve ses sistemleri, Güvenlik sistemleri, Iletişim sistemleri, Otomasyon sistemleri, Yüksek gerilim sistemleri şeklinde dallardan herhangi birini seçmek zorundadır. Bu grupların ana kategorisi elektrik kalfalığı olsa da, alt birimler birbirinden bağımsızdır.

kalfalık belgesi nasıl alınır

Kalfalık belgesi iyi mi alınır?

Imtihan Tarihleri ve Kalfalık Imtihan Soruları

Kalfalık sınavları yılda 3 kez düzenlenir. Bu sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Kalfalık sınavları başka web sitelerinde gördüğünüz şeklinde, genel kültür ve mesleki eğitim şeklinde bölümlerden oluşmaz. Genel data dersleri yoktur. Kalfalık sınavına giren kişiye yalnız meslek dersleri sorulur.

Kalfalık imtihan soruları 2 grupta toplanır.

 1. İlgili mesleğe ilişkin tüm alt gruplara sorulan ALAN ORTAK MESLEK DERSLERİ
 2. İlgili alt meslek grubuna ilişik meslek dersleridir.

Eğer bu sınavlardan herhangi birine katılmazsanız, sınıfta kalırsınız ve 3 ay daha beklersiniz. 3 ay sonunda açılacak kalfalık sınavına katılarak, finansdestegi.com katılmadığınız dersi telafi edebilirsiniz.

Tüm derslerden geçmeniz için 5’lik averaj sisteminde 2 almanız yeterlidir. Ergonomik uygulamada ise 3 not averajı istenmektedir.

KALFALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

KALFALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

Ergonomik uygulama isminde olan derste, eğer kalfa iletişime açıksa öğretmenler tarafınca öğrencinin cebinden okula bir şeyler aldırılmış olduğu duyulmuştur. Derslik yada dershanelerde öğretmenler odasında noksan herhangi bir şey olabilir. Eğer kalfa bir iş yerinde çalışıyor ve araç-gereç satıyorsa, bu iş yerinden herhangi bir araç-gereç getirmesi yada Çıraklık Eğitim Merkezinin herhangi bir işini yapması istenebilir. Ergonomik uygulamadan amaç kişinin ergonomik bilgisinin ölçülmesi iken, maalesef vatanımızda sistemin yanlış işlemesinden dolayı bu şekilde şeyler yaşanmaya devam ediyor.

Sermayesiz işyeri açmayı düşünüyor iseniz, Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi hakkında data alabilirsiniz.

Müracaat İçin Lüzumlu Evraklar

Müracaat esnasında öteki web sitelerinde okuduğunuz şeklinde 20 tomar evrak hazırlamanız gerekmez.

 1. Müracaat formu (Mesleki Eğitim Merkezinden alınır. İş yerinde doldurulur. İşyeri sizin bu belge ile 8 yıl kafalık mesleğinde çalıştığınızı onaylar. Eğer onaylamazsa kafalık belgesi alamazsınız. Mesleki eğitim merkezlerinde 2-3 yıl tahsil görenler bu belgeden hariçtir.)
 2. Sıhhat raporu (Var ise işyeri hekiminizden yoksa Aile hekimine giderek, kalfalık belgesi almak istediğinizi bunun için rapora gerekseme duyduğunuzu açıklayın. (Rapor mevzuatta belirtilen şekilde hazırlanmış olur ve teslim edilir)
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Mezuniyet belgesi fotokopisi (En Son Mezun Olduğunuz Okula Dair)

Katıldığınız her kalfalık sınavında adaylardan 5 TL. para toplanmaktadır. Toplam 10 dersi olan ve günde 2 sınava giren bir talebe gün başına 5×5 = 25 TL. para öder. Bu paranın kağıt parası ders harcaması vs. olduğu söylenir sadece sınava her katılan talebe bu parayı ödemektedir. Bu durumdan Türkiye de görevini mevzuata uygun meydana getiren öğretmenleri tenzih ediyorum sadece, maalesef bazı Eğitim Merkezlerinde öğrencilerden bu para toplanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kalfalık belgesi için ne kadar sigorta lüzumlu? Herhangi bir meslek branşında 8 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak gereklidir.

Ne işe yarar? İlgili meslek branşında kalfa olarak çalışmanızı sağlar. Ustalık belgesi almadan ilkin bu belgeye haiz olmanız gerekir.

Kalfalık imtihan sorularını nereden bulabilirim? Bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Af nedir? Belirli dönemlerde Bakanlık tarafınca açıklanan ve çalışanın bu belgeye haiz olmasını kolaylaştıran bir mevzuattır. Belirli dönemlerde uygulanır ve ayrıntıları mevzuat ile beraber açıklanır.

Kalfalık Belgesi Sorgulama Iyi mi Yapılır? Bu işlem E-devlet web sitesi üstünden Mesleki Yeterlilik Sorgulama adı altında yapılmaktadır.


About admin

Check Also

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2020

Bankalar çeşitli kampanya ve sıfır aidatla öğrencilere de kredi kartı hizmeti sunuyor. Öğrencilerin hemen hemen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>