Kapalı Otoparka LPG’li Araç Girebilir Mi?

LPG bütan ve propan gazlarının belirli oranlarda karıştırılması ile oluşturulmuş bir petrol gazıdır. Bu gazların kullanılması ile akaryakıtta %60′ a varan tasarruflar sağlandığı belirtilmektedir. Bu sebeple bir çok vasıta sahibi benzinli araçlarını LPG’ li araca çevirmektedir. Sadece araçlarını gazların patlama olasılığı olduğundan dolayı kapalı otoparka koyamamaktadırlar. Otopark yönetmeliğinde mevzu ile ilgili iyi mi bir düzenleme yapıldığına hep beraber bakalım.

LPG Kullanmak Avantajlı Mı?

LPG’ nin benzin ve motorine karşı pek oldukca pozitif yanları vardır. Sadece dezavantajlı olduğu durumlar da yok değildir. Ilk olarak kullanıcılarına sağlamış olduğu yararlara bakalım.

 • Fiyat olarak daha ucuzdur. Ekonomik olduğundan kullanan şahıs sayısı oldukça fazladır.
 • Çevreye öteki yakıtlara bakılırsa daha azca zarar verir. Kirlilik özellikleri oldukça azdır.
 • Yanma esnasında öteki yakıtlara bakılırsa daha temizdir. Parçalarda yağ bırakmaz.
 • Yakıtın uçması ve akması mümkün değildir. Kapalı bir sistemdir.
 • Motorlar daha çok çalışır.
 • Motoru yormaz.
 • İçten yanmalı motorlarda kullanılan karbüratör harcaması ve aşınma süresi azdır.
 • Yanma verimi yüksektir. Zira hava ile karışmaktadır.
 • Enerji verimleri diğerlerine bakılırsa daha fazladır.
 • Motorun ömrünü uzatır. Zira hiçbir parça zarar görmez.
 • Aracın yağına zarar vermez. Bu sebeple süreyi öteki yakıtlara bakılırsa uzatır.
 • Yakıt pompasına zarar vermeyeceğinden ömrü uzar. Parçanın değiştirilmesine gerek kalmaz.
 • Benzin pompası dönem dışı bırakılır. Zira yalnız benzinli araçlar gazlıya çevrilebilir.
 • Ateşleme bujilerinin de ömrünü uzatır.
lpg-nin-avantajları

LPG’ nin pek oldukca pozitif yanları bulunmaktadır.

Görüldüğü benzer biçimde tam bir çevre dostudur ve aracın herhangi bir parçasına zarar vermemektedir. Birkaç dezavantajı da bulunmaktadır. 

 1. Gaz tüpü bagajda bulunur. Bu yüzden bagajın kullanımı birazcık engellenebilir. Zira yer daralacaktır.
 2. Isı ve yüksek basınçlarda patlama meydana gelebilir.
 3. Bu gaz çeşidi zehirli değil sadece tehlikelidir.
 4. Motor performansında azalma meydana gelebilir.
 5. Tüp taktırmak için para ödemeniz gerekir.

Otopark Yönetmeliği

30340 sayılı Resmi Gazete ile Otopark Yönetmeliği yayımlanmıştır. Bu yönetmelikte otoparkın olması ihtiyaç duyulan şekli ve nerelerde olması gerektiği ile ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Genel olarak ya da belirli bir bölgeye tahsis edilmiş otoparklar belirlenen bölgelerde usullere uygun olmak kaydı ile açık, kapalı, yer üstünde ya da birden fazla kat şeklinde yapılabilmektedir. Mekanik sistemlerin kullanılması da mümkündür. Mekanik otoparklar belirli standartlar dahilinde ve yetkililere sorularak yapılmaktadır. Bu biçim otoparklar için yetkili görüşleri de esas alınacağından yönetmelik esaslarına uymadığı durumların da olması mümkündür.

Bölgesel otoparklar ve genel otoparklar belediyeler ya da valilikler nezdinde yapılmaktadır. Bu otoparkların yapımları, bakım ve tadilatları ve denetimleri gene bu kurumlar tarafınca yapılmaktadır. Otopark ücretlerini gene kendileri belirleyecektir. Denetimleri belediyeler ve valiliklere bağlı olmak koşulu ile 3. kişilere devredilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı için ayrılan alanlar haricinde çevreye zarar vermemek, ağaçları kesmemek kaydı ile otopark yapılabilir. Yer altı otoparkı yapılmak isteniyorsa lüzumlu tedbirler alınmalıdır. Bu şekilde olan otoparkların yapılması için kurumların düşünce birliği sağlaması gerekiyor. Ek olarak Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) ya da ulaşım için oluşturulmuş olan komisyonlardan da karar çıkmalıdır.

lpgli-araç-giremez

Otopark yönetmeliği resmi gazetede yayımlanmıştır.

Bölgesel ya da genel otoparklarda ve avm otoparklarında 50 vasıta yerinden minimum 1 tanesi elektrikli araçlar için uygun olacak şekillerde yapılmalıdır. Araçların şarjı için lüzumlu olan sistem de konulmuş olmalıdır. Elektrikli vasıta için ayrılan park yerlerinin sayılarının artırılmasının sonucu gene idareye ilişik olacaktır. Belediyelerce bayındır planı hazırlanırken ulaşım ile ilgili tüm detaylar düşünülmelidir. Ek olarak lüzumlu olan bölgelere park et ve devam et eşeysel otoparkların da yapılması gerekiyor. Bu çeşitteki otoparklara bisiklet, motosiklet, ufak ticari araçlar ve kişisel otomobiller park edebilir. Bunların dışındaki araçların park et- devam et seçimi otoparklara park yapmaları yasaktır. İdare tarafınca otopark yapımı için ayrılmış olan bir ödenek vardır. İşte bu ödeneğin gerçek manada kullanılıp kullanılmadığının denetimini İç İşleri Bakanlığı yapmış olacaktır. En ucuz otomobil kampanyaları hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Otopark Ücretleri

Otopark ücretleri idareler tarafınca belirlenmektedir. Toplam meblağ Ziraat, Halk ya da Vakıf Bankalarında açılacak olan hesaplara yatırılır. Bu tutara kanunen belirtilen oranlarda faiz uygulaması yapılmaktadır. Büyükşehirler ilçelere hesap açmaktadır. Bu tutarlar genel ve bölge otoparkları adına kullanılırlar. Büyükşehirlerde lüzumlu olan finansmanı büyükşehir belediyeleri sağlar. Kamulaştırma ya da halihazırda olan otoparkın artık kullanılmaması durumunda yenisi için de bir alan tahsisi yapılacaktır. Açılacak olan otopark için ruhsat alınacaktır. Ödenecek olan karşılık öğrenim edilmeden ruhsat verilememektedir. Yapı ile ilgileri belirten tüm bilgiler de ruhsatın içine konulmalıdır.

Otopark tutarı matematiksel bir formül ile ( A + B ) x 20 x Y şeklinde hesaplanacaktır. A arsa bedelini, B otopark bedelini, 20 sayısı park alanını, A ise ödenecek olan tutarı ifade etmektedir. Otopark tutarı bu formül ile yapılacak olan hesap sonrası hesaplara aktarılacak ve yalnız otopark yapımında kullanılacaktır.

LPG’li Araçların Kapalı Otoparklardaki Durumu

Kapalı otoparklara yalnızca LPG’ li araçlar park edememektedir. Bunun sebebi ise LPG adında olan gazın havadan daha ağır bir yapıda olmasıdır. Gazın havadan ağır olması demek askıda kalmadan yere inebilmesi manasına gelmektedir. Herhangi bir ateşleme durumunda gaz alevlenir ve çevreye zarar verir. Bu sebeple bilhassa kapalı otoparklara gazlı araçlar alınmamaktadır. Ek olarak bina yönetimleri de bu mevzuda duyarlı davranmaktadır. LPG’ li vasıta sahiplerinin araçları binaların kapalı otoparkına konulamaz. 
Yükselen benzin tutarları ile beraber devletimizde gazlı araçların sayısı her geçen gün artıyor. Bu uygulama ekonomik olduğundan oldukca fazla tercih ediliyor. Sadece tüp içinde sıkıştırılmış gaz olduğundan dolayı aşırı sıcaklıklarda ve tazyik altında gazın sıkışması mümkün olabiliyor. Herhangi bir sızma durumunda ve ateşleme vakalarında hem tüm araçlar hem de çevre zarar görecektir. Bu anlamda otopark görevlilerine büyük işler düşmektedir. Zira giren araçların kontrollerini tereddüt etmeden yapmaları gerekiyor. Ihtimaller içinde bir durumda hasar karşılanamayacak kadar yüksek meblağlarda olacaktır. Can ve mal güvenliği çekince altına girecektir. Durum ile ilgili yapılması planlanan pek oldukca proje vardır. Mesela otomatik idrak etme sistemleri oluşturularak bu araçların içeri girmesi önlenebilir.

Tavsiyeler

 • Yerin altında yapılmış ve oldukca kattan oluşan olan otoparklarda havalandırma sistemleri kurulmalıdır. İzleme sistemi ile beraber araçların tespiti yapılmalıdır. Bu seyretme sistemleri sensörleri yardımıyla LPG’ li araçları kolayca tespit edebilmektedir. Avrupa’ da mevzu ile ilgili pek oldukca örnek bulmak mümkündür.
 • Havalandırma kolayca sağlanabilir olmalıdır. Gaz kaçaklarına karşı uygun alanlar tahsis edilmiş olabilir. Bu alanların genel olarak otopark çıkışlarına konulması elzemdir. Acil bir durumda bu şekilde küçük bir ihtimal göz önünde bulundurularak kolayca müdahale edilebilmektedir.
 • Kapalı otoparklar tadilattan geçirilmelidir. Araçların giriş ve çıkışları belirli denetimlere doğal olarak tutulmalıdır. Araçların plakalarından tanınmaları için bir sistem geliştirilmelidir.
 • Projede tüm güvenlik önlemleri de belirtilmelidir. Yangın için hazırlanmış olan düzeneğin ve havalandırma sistemlerinin herhangi bir acil vak’aya karşı hazır olması gerekmektedir.

Tüm bu önlemler alınırsa LPG’ li araçların otoparklara girişi mümkün olabilir. Sadece belirtmek gerekiyor ki bu tip araçların kapalı otoparklara girişleri halen yasaktır.


About admin

Check Also

2. El Araçlara Ekspertiz Zorunluluğu 8 Yaş 160 Bin Km

İkinci el vasıta satılmasında yeni düzenleme yapılmış oldu. Kamuoyunda ekspertiz yasası, satış kanunu olarak tabir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>