Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!

Her ne kadarda artık bir oldukça markette kasap reyonu olsa da kırmızı yada beyaz et alınacak ise en taze ve sıhhatli yol ne olursa olsun kasap dükkanlarından geçmektedir. Bunun da bilinci de olan halkımız senelerdir et ihtiyacını bu yüzden kasaplardan sağlamaktadır. Devletimiz de bu köklü sektörü desteklemek için KOSGEB aracılığı ile bağışlama teşviki sağlamaktadır. NACE kodları ile elde etmiş olduğu desteği ise şu şekildedir.

Kasap Dükkanı Destek NACE Kodları Nedir?

Sıfırdan kasap dükkanı açacaksanız kurum tarafınca desteklendiğinizin müjdesini ilk olarak vermek isterim. Bunu sizlere aşağıdaki yer edinen NACE kodları ile göstermek istedim.

 • G- TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞI
 • 47.22 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazada et ve et ürünlerinin satışı
 • 47.22.02 Belirli mala tahsis edilmiş olan mağazada et ürünleri (pastırma, salam, sucuk, sosis) satışı

Kasap sektörüne ait tüm NACE kodları

Tabloda yer edinen NACE kodları yardımıyla sizlere işletmenizi bağışlama alarak yalnız bir kaç adım ile sağlaya bilirsiniz. Detaylı olarak bunun iyi mi olacağını sizlere KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da açıklık getirmiştim. Şimdi ise yüzeysel olarak ana hatları ile destek alabilmeniz için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

İlk Olarak Girişimcilik Sertifikası Sahibi Olmalısınız

Kasap dükkanı dahil olmak suretiyle tüm işletmeler açılış faaliyetlerine geçmeden ilkin bir eğitime doğal olarak tutulması gerekmektedir. Doğal olarak bu eğitime doğal olarak tutulacak kesim devletten bağışlama almak isteyenleri ilgilendirmektedir. Eğer sizlere kurumun bağışlama desteklerinden yararlanmak istiyorsanız bu eğitime dahil olup sonrasında ”Girişimcilik Belgesi” sahibi olmanız gerekir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen bu kurslara artık katılım göstermeniz oldukça rahat hale gelmiştir. Gelişen dünya teknolojisine ayak uyduran birim bu eğitimleri siz girişimcilere İnternet aracılığı ile evinizin konforunda sağlamaktadır. Eğitimleri İnternet üstünden e-Devlet aracılığı ile alabilmeniz için rahat 4 adımı sağlamanız yeterlidir.

 1. Online eğitim sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üt köşesinden sisteme e-devlet aracılığı girişimizi sağlayalım.
 3. Yönlendirilen ana sayfanın en altında yer edinen ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” kategorisine gelelim.
 4. Bizi karşılayan tüm videoları tam olarak seyredip sonrasındaki testleri doğru bir halde cevaplamaya çalışalım.

tüm bu işlemler sonrasında girişimcilik belgesi almaya gerçek sahibi olmuş olacaksınız.Kasap Dükkanı Açma Maliyeti Sağlanması

Destek alacağınız yola giden ikinci adım ise kendi kasap dükkanını kendi öz sermayeniz ile kurmanızdır. Bu kurulumu ister sıfır ister ise de ikinci el alacağınız makine ve teçhizatlar ile sağlaya bilirsiniz. Kasap dükkanının açmanın oldukça fazla bir maliyeti yoktur. Dükkanı oluşturacak ana mevzular ise şunlardır.

 • Soğutmalı ürün sergileme dolabı
 • Dipfriz dolap
 • Kıyma makinesi

Bu 3 ana ihtiyacının alımları için harcayacağınız sayı her ne kadarda kalitesine bakılırsa değişim göstermiş olsa da sizler için yapmış olduğumuz küçük bir araştırma neticesinde elimize şu bulgular geçti.

Şarküteri reyonu olarak geçen ürün sergileme dolabımız 5.000 TL ile 14.000 TL içinde değişmektedir. Biz bu gider için ortası olan 11.000 TL rakamını ele alabiliriz. İkinci ihtiyacımız olan ise dipfriz dolaptır. Bunun fiyatı ise;

10.000 TL ile 60.000 TL arasındadır. Fakat bizim ihtiyacımızı görecek olan endüstri tipi dipfriz 20.000 TL olan yeterlidir. Son olarak ise ustalaşmış kıyma çekme makinesi ise 1.500 TL ile 5.000 TL arasındadır. Bunu da 3.000 TL olanından alırsak kasap dükkanı açmak için harcayacağımız ana makine alımı için averaj 34.000 TL olacaktır. 6.000 TL de iç dekor ile dış dekar desek yuvarlak olarak 40.000 TL şeklinde bir maliyete kasap dükkanı bence açılır. Ürünlerin alımı ve devlet daire giderleri içinde maksimum 20.000 TL gider dersek 60.000 TL en fazla 70.000 TL bir kasap dükkanı açabilirsiniz. Tüm bu maliyetleri karşıladıktan sonrasında ve yasal mevzuatlar kapsamında işletmenizi kurduktan sonrasında artık bağışlama başvurusunda buluna biliriz.

Kasap Dükkanı Destek Müracaat İşleminin Sağlanması

Tüm bu işlemleri hallettikten sonrasında artık iş destek başvurusunda bulunmaya kalmaktadır. Müracaat işlemini gene ilk olarak e-Devlet üstünden gerçekleştirmemiz gerekiyor. Sonrasında ise müracaat yaptıktan sonrasında elde edeceğimiz dokümanları bağlı bulunduğumuz kurum İl Müdürlüğüne teslim etmemiz gerekmektedir. İlk olarak e-Devlet üstünden başvurumuzu ise;

 • KOSGEB’e kayıt olma ile sağlamamız gerekmektedir. İşletme kaydınızı bu bağlantıdan oluştura bilirsiniz.
 • Sonrasında ise yapmamız ihtiyaç duyulan veri tabanı kaydı doğrusu KOBİ Beyannamesi doldurulmasıdır. Bunu da gene e-Devlet üstünden sağlaya biliriz.

Bu işlemi gerçekleştirdik sonrasında kuruma iş yerimize ilişkin resmi evraklar (vergi levhası, sicil gazetesi, ruhsat şeklinde.) çıktısını almış olduğumuz dokümanları il müdürlüğümüze teslim etmeliyiz. Size kurum iş planı sunumu için bigün verecektir. O gün vardığında sunduğunuz iş planınız onay alırsa ”Girişimcilik Destek Programı” dan yararlana bilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>