Katılım Bankası Nedir? BBDK Onaylı 5 banka hangisi?

Türkiye’ de bir oldukça banka modeli yer verilmiştir. Bu banka modelleri içinde yer alanlarından bir kısmına da katılım bankaları denilmektedir. BBDK tarafınca onaylı bir halde etkinlik gösteren ülkemiz de 5 tane bu banka modelinden mevcuttur. Müşterilerine helal kredi verdiğini iddia eden bu bankalar hangileri olmaktadır ? Ek olarak öteki bankalar ile arasındaki farklar nedir ?

Katılım bankası nedir? Özetlemek gerekirse Cevabı!

Katılım bankası vatandaşlara İslami usule uygun bir halde para finansmanı kısaca kredi olanağı sunan bankalara denilmektedir. Vatanımızda katılım bankaları şahsa ve devlete ilişkin olmak suretiyle iki kulvarda yer verilmiştir. Bu bankaların vatandaşlara elde etmiş oldukları finansmandaki usulden harici hepsi bire bir öteki bankalar ile aynı prensiple etkinlik göstermektedir. Peki katılım bankası caiz kredi imkanını iyi mi sunar.

Caiz kredi olanaklarını katılım bankaları iyi mi sunar

Bir kredinin caiz olabilmesi için usul oldukça önemlidir. Caiz kredi için usulün din hocalarımızın da tastiklediği şekilde verilmesi gerekmektedir. Fakat konut olsun fakat vasıta yada gereksinim kredisi ne olursa olsun alınan paranın caiz olabilmesi için alınacak olan malın banka yetkilisi tarafınca alınması ve malı almak isteyen vatandaşa bankanın karını koyarak vadeli bir halde satması gerekmektedir. Bu durumda en büyük sorun parasal gereksinim yaşayanlar için geçerlidir. Eğer her hangi bir mal almayacak ve nakit paraya gereksinim duyuyorsanız bunun için sadece usulün İslama uygun olması için bir malı alıp ( altın, cep telefonu vb. ) isterseniz sonrasında o malı satmanız gerekmektedir. Bunun haricinde tüm kredi işlemleri caiz değildir.

İslami usule uygun olarak caiz kredi verene katılım bankaları hangileridir?

Faizsiz katılım bankaları olarak da bilenen bu bankalar yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz şeklinde hususi sermayeli ve kamu sermayeli olarak iki şekilde yer verilmiştir. Kar payları heme derhal hepsinin aynı oranlarda yer verilmiştir. Vatanımızda yer edinen katlım bankaları ise;

  1. Vakıf katılım bankası (devlete ilişkin banka dır)
  2. Ziraat katılım bankası (kamusal sermayeli bankadır)
  3. Türkiye finans katılım bankası (bir kaç hususi şahısların bir araya gelmesi ile kurulmuştur)
  4. Kuveyt Türk katılım bankası (bir kaç kurumu bir araya gelmesi ile kurulmuştur)
  5. Albaraka Türk katılım (bir kaç bir kısmı halka açık bir kısmı ise kişi firmalar tarafınca kurulmuştur)

bankaların İnternet sitelerine direkt erişim linklerini adları üstünden verdik..

İslama uygun caiz kredi veren bankaların kredi hesaplamaları iyi mi yapılır?

İster ev alacak olsun ister ise herhangi bir mal alın caiz kredi veren yukarıdaki adı geçen bankalardan kredi çekecekseniz bazı kesintileri ödemeniz icap ettiğini bilmeniz gerekmektedir. Buna faizsiz konut kredisi veren bankalar isminde makalemizde de belirttiğimiz şeklinde açıklık getirmemiz gerekirse eğer, aynı öteki bankalardaki şeklinde alınacak olan konutun eksper harcaması için minimum 500 TL en fazla ise 1200 – 1300 TL gözden çıkarılması gerekmektedir. Bununla birlikte gene alınması kabul edilen eve DASK mecburi bir halde yapılacağı için minimum senelik olarak 180 TL de bunun için verilmesi ve gene senelik hususi konut sigortası için ise minimum 210 TL şeklinde bir karşılık gözden çıkarılmaktadır. Bunlar bankaların tümünde genel olarak meydana getirilen masraflardır. Bunun haricinde finansmanı sağladığınız bankanın alacağınız paranın vadesine bakılırsa geri ödemesi de kuşkusuz olacaktır.

Caiz kredi başvurusu için istenilen evraklar

Müracaat yaptığınız finansman eğer konut ise sizden müracaat formu, nüfus özgürlük belgesi, gelirinizi gösteren her hangi bir bordro yada belge, tapu, ödenmiş satmaca ve gerek duyulursa iki tane kefil eşleri beraber istenilmektedir. Finansman eğer vasıta ise bu kez alınacak olan aracın ruhsatı talep edilmektedir. Beyaz eşya yada mobilya şeklinde gereksinimler için kredi kullanacak olan vatandaşlardan da ürünlere ilişkin faturaların olması şarttır.

  • Evinizin gereksinimleri için finansman kullanacaklardan detaylı bir şekilde istenilen lüzumlu evraklar burada
  • Taşıt finansmanı kullanmak isteyenler den talep edilen belgeler burada
  • Konut finansmanı kullanacak olan vatandaşlardan istenilen evraklar burada
  • Eğitim finansmanı için ise bu evraklar
  • Haç ve umre ziyaretleriniz için istenilen belgeler

kıymetli takipçilerimiz sizlere bilgilerimiz dahilinde katılım bankası nedir, hangileri caiz kredi verir konusunu ele aldık, ümit ederim yararlı olmuşuzdur.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>