Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (5.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)

Küçükbaş hayvancılık denildiği vakit özellik ile süt üretimi bakımından keçi üretimi en doğru yoldur. Coğrafi yapıya gore yetişen kara keçi yada saanen, kilis, damascus, Ankara yada kıl keçisi üretimi kaliteli süt ile size bolca kazançlı günler elde edecektir. 2020 senesinde ilk kez keçi besiciliği meydana getirecek olan üretici çiftçilerimiz küçükbaş hayvancılık kapsamında 5.000.000 liraya kadar %100 faiz desteği alarak faizsiz kredileri Ziraat bankası üstünden kullanmaktadır. Aynı şekilde keçi çiftliklerine haiz çiftçilerimiz de talep edilen şartları oluşturması dahilinde %75 faiz desteklemesi ile 12 aylık yalnız %2 faiz oranları ile keçi kredisi alabilirler.

Keçi Kredisi Alımlarına Devlet Destekleri Nedir?

Daha oldukça sütü ve etinden istifade edilen keçi besiciliği Anadolu da nebat örtüsünün uygun olduğu her il de ilçe ve köylerinde yapılabilmektedir. Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan keçiler daha oldukça maki nebat örtüsünün yoğun olduğu yörelerde besicilik olarak tercih edilmektedir. Keçiler koyunlara gore daha dağınık bir halde merada yayılsa da sıcak yazları koyunlara nazaran güdülmesi daha kolaydır. Daha oldukça ağaç yaprakları ile beslenmeyi yeğleyen keçiler devletimizde yörelere gore değişik cinsleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa Akdeniz bölgesi insanlarınca daha rağbet gören keçi besiciliği devlet teşvikleri ile yaşam bulmaktadır. Her ne kadarda koyuna gore pazarının daha düşük olsa da sütü inanılmaz faydalıdır. Bundan dolayıdır ki süt üretimi yapmak isteyenlere TKDK da ⇒ IPARD-2 programı kapsamında bağışlama olanakları sağlamaktadır. Ek olarak Ziraat bankası da 2019 yılı içinde 5.000.000 liraya kadar tamamen faiz olarak kredi imkanları vermektedir.

TKDK Keçi ve Süt Üretimini Desteklemektedir

Devletimizde Avrupa Birliği Uyum yasası kapsamında kurulan bir kurum vardır. Bu kurumun kısa adı TKDK dır. Açılımı ise Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. Kurumun açılımda yer almış olduğu adından da anlaşılacağı şeklinde kırsal alanda meydana getirilen bir oldukça faaliyeti desteklemektedir. Destekleme imkanları %80 varan hibelerden oluşmaktadır. Hibeleri proje sahibi birim tarafınca desteklenen illerde keçi üretim çiftliği kuran hepimiz faydalanabilmektedir. 2020 yılına kadar IPARD 2 programı kapsamından istifade edecek 42 ilimiz şöyledir.

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Keçi kredisi iyi mi alınır ve müracaat şartları nedir

Eğer bu iller de iseniz oldukça şanslısınız. Şu sebeple dediğimiz şeklinde keçi et ve süt üretimi için devletten IPARD-2 çağrıları ile %80 varan bağışlama alabilirsiniz. Birime ilişik destek önlem kodları şu şekildedir.

 • 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
 • 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
 • 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
 • 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması

Destek programlarının adları bunlardır. Programa müracaat yapabilmek için yukarıda iller de bulunmanızın yanı sıra IPARD-2 davet ilanlarını da gözetlemenize gerek kalmıştır. Davet ilanları gazetelerden, yada bizim aracılığımız ile de duyurulmaktadır. Fakat size tavsiyemiz sisteme üye olmanızdır. Böylece haberler dahil tüm bildirimler elektronik posta adresine gelecektir. Müracaat ilanları yapıldığı vakit yapanız ihtiyaç duyulan ise ilinizde bulunan TKDK merkezlerine başvurmanızdır. Tüm desteklenen illerde TKDK koordinatörlükleri vardır. Hemen sonra proje ve kurum tarafınca istenilen belgeler hazırlanmış olur. Ödeme talebini oluştur ve yaşınız da göz önünde bulundurularak bağışlama keçi üretime adına bağışlama teşviklerinizi alırsınız. Kısa bir halde işlev bu şekildedir. Mevzuyu birazcık daha detaylı özetleyen videomuz izleye bilir resimli yol haritasını inceleye bilirsiniz.Ziraat Bankası Keçi Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Keçi kredisi iyi mi alınır ve müracaat şartları nedir

Devlet keçi besiciliği meydana getirecek olan çiftçilerimize %100 faiz desteğiyle tamamen faizsiz olarak küçükbaş hayvancılık kapsamında 5.000.000 üst limite kadar kredi imkanı sağlamaktadır. İlk kez keçi besiciliğe bu olanakları sağlarken mevcut keçilerini 25 kapasite üstüne çıkarmaları durumundaysa sağlamış olduğu %75 faiz indirimi ile 12 aylık vadelerde yalnız senelik %2 faiz uygulamaktadır. Bu oranda aylık olarak yalnız %0.16 karşılık etmektedir. Eğer alacağınız keçiler şu şartlara haiz ise;

 • Alınacak olan aşağıdaki maddedeki keçi cinslerinden minimum 25 tane alınması
 • Alınacak olan keçilerin cinslerinin ne olursa olsun sanem, kilis, damaskus, Ankara, kıl keçi cinslerinden olması
 • Keçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları
 • Dokuz yada yirmi dört aylık olamaları

Sizlerde tablomuzda yer edinen faiz ve geri ödeme imkanları ile mevcud keçi sürünüzü çoğalta bilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI DEVLET DESTEKLİ KEÇİ KREDİSİ GERİ ÖDEME TABLOSU
Miktar 36 AY 48 AY 60 AY
10.000 TL 287,75 TL 218,28 TL 176,61 TL
20.000 TL 575,51 TL 436,56 TL 353,22 TL
30.000 TL 863,26 TL 654,84 TL 529,83 TL
40.000 TL 1.151,02 TL 873,12 TL 706,44 TL
50.000 TL 1.438,77 TL 1.091,40 TL 883,05 TL

Keçi dahil olmak suretiyle tüm hayvan kredilerinin faiz oranlarını inceleye bilirsiniz.

Ziraat Bankası Keçi Şartları Nedir?

Alınacak olan keçilerde ki bu şartları sağlamanız  durumunda sizin de bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Şartların yanı sıra gene bazı belgeleri hazırlamanız da gerekmektedir. Peki hayvan kredisi almak için gerekli belgeler nedir ?

 1. ÇKS kayıt sisteminde isminizin olması gerekir! ÇKS sorgulama işlemini yapmanızı tavsiye ederim.
 2. KKB notunuzun minimum İYİ seviyede kısaca 1499 PUAN ÜZERİNDE olması şarttır.
 3. Devlet destekli olarak keçi kredisi alacağınız için devletimizin hiçbir resmi kurumuna borcunuzun olmaması gerekir. Bundan dolayı sizden vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı istenilmektedir.
 4. 2 tane kefil istenilir. Eşlerinin de gönül rızası alınmış olması gerekmektedir. Sözleşme formuna kefil olan eşlerde imza atarlar.
 5. REHİN istenilir. Keçi besiciliği yapanlar ellerindeki keçilere ilişik küpe numaraları ile bu şartı sağlaya bilirler. İlk kez keçi alacaklar ise herhangi bir mülkü ipotek ettirebilirler.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda en yakın Ziraat bankasından keçi kredisini şahsen başvurarak devlet faiz destekleri ile alabilirsiniz.

 

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>