Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

Çevre sağlığına ve insan hayatına kıymet veren devletimiz yıkılmaya yüz tutmuş yada ekonomik anlamda ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız yapılarda konut da yada iş yerinde kiracı olan vatandaşlara, iyelik sahiplerinin ilgili mercilere kentsel dönüşüm kredisi için lüzumlu evraklar ile başvurması durumunda T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığının 6306 sayılı kanunu ile onayladığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında devletten geri ödemesiz kira yardımı adı altında para yardımı alırlar. Kiracının ve iyelik sahibinin kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmesi için başvuruların iyi mi ve nereye yapılması gerektiği, istenilen 5 maddelik şartların neler olduğu? Dilekçe örneği ile 2019 müracaat işlemi sonrasında kaç ayda kira meblağ oranını alabildiklerini detaylandırdım.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu iyi mi yapılır?

Kentsel dönüşüme girmesi için T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığınca onaylanan daha öncesinden oluşturulmuş olan risk raporu sonrasında 6306 kanun ile kiracı ve iyelik sahipleri devletten kira yardımı alabilmesi için burada yer alan kira yardımı başvuru dilekçesi ile beraber bulundukları ilde etkinlik gösteren ”Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri” ne adı geçen birimin bulunmaması halinde ise ” Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ” ne müracaat da bulunması gerekmektedir. Müracaat dilekçesine ilaveten kentsel dönüşüm kira yardımı için lüzumlu evraklar da müracaat dilekçesine iliştirilmesi gerekmektedir. Kira desteği için istenilen lüzumlu evraklar iyelik sahibine ve riskli yapıda kiracı olarak ikametgah eden vatandaşa gore değişim göstermektedir.

Mülk Sahibinin Kira Desteği Alabilmesi İçin Evraklar

Mülk sahiplerinin devletten kira yardımı alabilmesi için müracaat dilekçesine ilaveten aşağıda yer edinen lüzumlu evrakları da tanzim ederek EK’de sunması gerekmektedir.

 • Kira yardım müracaat formu kesinlikle ıslak imzalı
 • Nüfus özgürlük belgesi
 • Riskli yapının tespit raporu (kesinlikle yetkili birimlerce onaylı olacak)
 • Taşınmaza ilişik tapu belgesi ve tapu kaydı
 • Arsa paylı tapularda riskli yapı raporunda yer bilgiler ile aynı olan bilgilerin yer almış olduğu emlak vergi beyannamesi
 • Malikane sahibine ilişik ödenmiş satmaca
 • Islat imzalı yıkılan yapıya ilişik biçim (Kurum tarafınca mühürlü ve ıslak imzalı olacak)
 • Malikane sahibinin daha ilkin riskli yapıda kaldığını ve yeni ikametgah adresini belirleme eden ıslak imzalı ikametgah il muhabiri
 • Ziraat bankasından kira yardımı parasının aktarılması amacı ile açılacak olan vadesiz mevduat hesabı yada IBAN numarası

Lütfen dikkat! Yukarıda yer edinen belgelerin eğer fotokopisini temin edecekseniz, kesinlikle ilgili merci tarafınca alı gibidir kaşesi vurulması gerekmektedir.

Kira Yardımı Alabilmesi İçin İstenilen Lüzumlu Rvraklar

Riskli yapı olarak teyit edilen mülkiyette minimum 1 yıl süresince ikametgah eden kiracılarda devletten taşınma ve kira yardımını müracaat dilekçelerine aşağıda yer edinen lüzumlu evrakları iliştirerek alabilirler.

 • Islak imzalı kira yardım müracaat dilekçesi
 • Nüfus özgürlük belgesi
 • Yetkili şirket yada kurum tarafınca düzenlenen onaylı riskli yapı bildirimi
 • Riskli yapıda yer edinen ikametgah adresi adına düzenlenmiş son 3 aya ilişik her hangi bir satmaca
 • Islak imzalı yıkılan yapılar formu ( Yetkili şirket yada kurum tarafınca onaylı )
 • Kira yardımı talep eden vatandaşa ilişik Ziraat bankası adına oluşturulmuş olan IBAN numarası yada vadesiz mevduat hesabı

Iyelik sahipleri ve riskli yapıda bulunan kiracılar devletten geri ödemesiz kira ve taşıma yardımı ne kadar alabilirler ?

Riskli Yapı Kiracı Dükkan Sahibi Müracaat Evrakları

Risk altında bulunan binanın bakanlık tarafınca yetkilendirilmiş şirket yada kurumlar tarafınca tespit edilmesi durumda binaya ilişik bölümlerde esnaflık icra eden vatandaşlara da kira ve taşınma yardımı verilmektedir. Esnafın bu imkanlardan istifade edebilmesi için aşağıdaki evrakları temin etmesi gerekmektedir.

 • Islak imzalı iş yeri kira yardımı için düzenlenmiş müracaat dilekçesi
 • Nüfus özgürlük belgesi
 • Yetkili şirket yada kurumca onaylı riskli yapı raporu
 • İş yeri sahibine ilişik imza sirküleri
 • İşletme sahibinin riskli yapıda ikametgah ettiğinin teyit edilmesi amacı ile ödenmiş olan son üç aya ilişik herhangi bir satmaca ( Kesinlikle adına düzenleniş olmalı )

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca tüm kira yardımı almak isteyen vatandaşlar adına düzenlenmiş olan kira yardımı müracaat yolu https://yalova.csb.gov.tr/kentsel-donusumde-kira-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-haber-229077

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

Riskli yapı olarak belirlenen binada bulunan iyelik sahibi ve kiracı başka bir daireye çıkmaları neticesinde devletten geri ödemesi kredili kira yardımını belli bir süre ve oranda alabilmektedirler. Mülk sahibi ve kiracı devlet desteklerinden ayrı şekilde istifade ederler. Bulundukları ile gore bağışlama kira destek oranları da değişim göstermektedir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında her yıl arttırılan kira yardım parası güncel destek oranları illere gore aşağıda yer verilmiştir.

 • Artvin,Bilecik,Bingöl,Bolu,Burdur,Çankırı,Erzincan,Gümüşhane,Hakkari ,Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis de ikametgah edenler için malikane sahibine 18 ay süresince 495 TL kiracıya tek seferde toplam: 990 TL Sınırı olan aynı hak sahibine tek seferde: 2.575 TL verilmektedir.
 • Amasya,Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce de ikametgah eden konut sahibine 18 ay süresince tertipli olarak 560 TL iyelik içinde kiracıya tek seferde: 1.120 TL sınırı olan aynı hak sahibine ise tek seferde: 2.800 TL verilmektedir.
 • Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman,Çanakkale da ki vatandaşlara iyelik sahibi olması durumda aylık 18 ay süresince 625 TL kiracı olması durumda bir defaya mahsus: 1250 TL sınırı olan gerçek sahibi olması durumda gene bir defaya mahsus olmak suretiyle 3.125 TL verilmektedir.
 • Aydın,Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlı Urfa, Van da ki ev sahiplerine her ay 18 ay süresince 690 TL kiracıya tek seferde 1.380 TL sınırı olan aynı hak sahibine ise bir defaya mahsus olarak 3.450 TL taşınma / kira yardımı yapılmaktadır.
 • Adana, Antalya, Bursa, Konya da ki iyelik sahiplerine aylık 750 TL kiracılarına 1500 TL sınırı olan aynı hak sahiplerine 3.750 TL
 • İzmir, Ankara, İstanbul da ki hak sahiplerine aylık 795 TL kiracılara 1590 sınırı olan aynı hak sahibine ise 3.975 TL bir defaya mahsus olarak bağışlama edilmektedir.

Güncel olarak Bakanlık tarafınca tanzim edilen kira yardımını gösteren tablo burada yer verilmiştir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>