Kentsel Dönüşüm Kredisi 5 Adımda Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Depreme dayanıksız binalarınızı 2020 senesinde de kentsel dönüşüm kredisi imkanları ile sıfırdan yaptıra bilirsiniz. Konut ve iş yerlerinizi kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar aracılığı ile %0.33 den süregelen faiz olanakları ile tekrardan inşaat ettire bilmeniz için binanın bazı şartlara uygun olması gerekir. Devlet desteğiyle kentsel dönüşüm kredisine iyi mi müracaat yapacağınızı bilmiyorsanız oldukça doğru yerde olduğunuzu sizlere söyleyebilirim. Zira, resmi kurumlara müracaat yapmak için gerekseme duyacağınız dilekçe örneklerinden tutunda lüzumlu tüm evrakları burada en güncel şekilde bulabileceksiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Bir nevi devlet destekli konut kredisi olan kentsel dönüşüm kredi desteği ve kira yardımı alabilmeniz için ya ömrünü tamamlamış bir binanız olmalı yada o nitelikteki binanın içinde yer edinen dairede kiracı olmanız gerekmektedir. Ömrünü tamamlamış (depreme dayanıklığını yitirmiş, ekonomik anlamda hususi durumunu yitirmiş, yıkılma tehlikesi olan vb.) bina sahibi ve kiracısı devletten faiz desteği ve geri ödemesiz kira yardımı alabilmesi için izlemesi ihtiyaç duyulan yolun başlangıcında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş olan başta Belediyeler, Üniversiteler, Meslek Odaları ve hususi yüklenici bakanlık tarafınca lisanslı firmalara müracaat yapmaları gerekmektedir. Meydana getirilen başvurular sonrasında binanın kentsel dönüşüm alabilmesi ”Riskli Yapı” yada ”Riskli Alan” tüzüğüne uygundur raporu hazırlanmış olur ve hazırlanan risk raporu T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onay alınması için sunulur. Sunulan risk raporu neticesinde onaylanan rapor sonrasında riskli yapıda yer edinen kiracı ve ev sahibi arzu etmesi durumda devletten geri ödemesiz olarak kira yardımı ve eşya taşıma giderleri için bağışlama alabilirler.

 • Kentsel dönüşüm 6183 sayılı kanun kapsamında kira yardımı alabilmeniz için doldurmanız ihtiyaç duyulan kira yardım müracaat dilekçe örneği burada yer almıştır!
 • Kentsel dönüşüm kredisi alabilmeniz için müracaat yapmanız ihtiyaç duyulan dilekçe örneği (DOC formatında) için lütfen burayı tıklayınız.
 • Riskli yapıların tespite edilmesine yönelik esasları => https://webdosya.csb.gov.tr/db/altyapi/dokumanlar/riskli-yapi-14415-20181122112851.pdf inceleyiniz.!

Gönderilmesi ihtiyaç duyulan dilekçeye EK lüzumlu evraklar

 • Binanın tabu belgesi fotokopisi ve güncel tabu takyidat belgesi
 • Yapı için ARAAD.net alınacak araştırma raporu
 • Emlak vergisi bina bildirimi
 • Bakanlık teknik eğitimine katılım belgesi sureti
 • Yerbilim – Jeofizik mühendislerinin oda kaydı ve 5 senelik tecrübelerini gösteren belge (Bu belge zemin etüt kısaca zelzele dayanıklığı raporu hazırlanabilmesi için gereklidir.)

Riskli yapıdır raporu hazırlanabilmesi için ilgili şirket yada kurum tarafınca yapılar ile ilgili istenilen tüm belge ve evraklar ==> http://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-lisans-basvurularinda-istenilen-belgeler-28.11.2017-duyuru-177093

İLERLEME YOLU SLAYT ÇİZİMİ

===== > http://webdosya.csb.gov.tr/csb/dokumanlar/altyapi0003.pdf

Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Kira Yardımı Iyi mi Hesaplanır?

Bilmeniz gerekir ki vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında kira yardımı alabilmesi için ” Riskli Yapı ” raporu alınmış olan binada minimum 1 yıl süresince kiracı yada ev sahibi olarak ikametgah etmiş olması gerekmektedir. Şartlara uygun olan kiracı yada ev sahibi yukarıda yer edinen dilekçe ile müracaat yapması durumda devletten 1,5 yıl (18 ay) süresince 680 TL olarak kira yardımı alabilirler. Burada konut sahiplerinin bilmesi ihtiyaç duyulan binanız da kaç tane daireniz olursa olsun yalnız oturduğunuz daire için devletten kira yardımı alabilirsiniz. Devletin kentsel dönüşüme desteği yalnız kira yardımı ve kredi faiz desteğiyle sınırı olan kalmayıp eşya taşınması durumda gene geri ödemesiz kredi olarak 1,360 TL bağışlama verilmektedir.

Ihmal etmeyin! Devlet yalnız kentsel dönüşüm kapsamında konut sahiplerine faiz desteklerini sunmak ile kalmayıp aynı hakları riskli yapının içinde yer edinen kiracılara da sunmaktadır!

Kapsam çerçevesi için de kira ve eşya taşıma yardım miktarlarını öğrendikten sonrasında kentsel dönüşüm kredisi faiz oranlarının bankalarca iyi mi hesaplandığını da öğrenebiliriz.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oralarını

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet ile ortaklaşa iş içinde yer edinen anlaşmalı bankalar şartları sağlayarak müracaat icra eden vatandaşlara en uygun konut kredisi olanaklarını sunmaktadır. A, B sınıfı verimlilik ve Standart faiz desteği sunan bankalar 120 ay vadeli olmak suretiyle müracaat icra eden kiracı yada mülk sahibine %33, %37, %41 oranlarında devlet faiz desteği sağlanmaktadır.

Devlette ile kentsel dönüşüm yasası kapsamında antak kalma elde eden hususi / kamu bankasına ilişkin örnek kredi faiz oranları ve harcama tablosu

kentsel dönüşüm kredisi anlaşmalı banka faiz destek oran örnek tablosu

Burada yapı sahiplerinin bilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus ise yıkılan ve tekrardan yapılacak olan binada en fazla 5 daire için devletten faiz desteği alabilmesidir. Devlet mülk sahibine daire başına 125 bin TL uygun faizli kredi sunar ve en faz 625 bin TL kadar faiz desteğiyle destek sunar. Buda demek oluyor ki en faz la 5 daireli kentsel dönüşüm kredisi kapsamına almasıdır!

MART ayında VAKIFBANK konut kredisinin faiz oranı aylık %0.93 oranındadır. 0.33 devlet faiz desteği indirimi ile bu oran aylık %0.60 oranına düşmektedir. Böylece geri ödeme şekliniz ise şu şekilde oluşur.

VAKIFBANK Kentsel Düşünüm Kredisi Hesaplama
Miktar 120 Ay Vadeli Ödeme Toplam Maliyet
125.000 TL 1.559,20 TL 187.103,48 TL
625.000 TL 7.795,98 TL 935.517,96 TL

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca riskli yapı olarak kabul edilen binaları iyileştirilmesi adına devlet teşvikli kredi başvurusu meydana getirecek olan vatandaşların aşağıda yer edinen anlaşmalı bankalara başvuruları yapmaları rica olunur.

 • Türkiye iş bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Türkiye Finans bankası
 • Türkiye Vakıflar bankası
 • Yapı kredi,
 • TEB
 • Güvence
 • Şekerbank
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Ziraat Bankası
 • Finans Bank
 • ING Bank

Bakanlık tarafınca en güncel olarak belirlenen Kentsel dönüşüm anlaşmalı bankaları buradan da bulabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kredisi hakkında ilgili YouTUBE video


About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>