Kentsel Dönüşüm Nedir Kısaca 2 Başlık Altında Açıklaması

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata 6306 kanun ile geçirilen kentsel dönüşüm hakkında bilmenizde fayda olan kira, taşınma yardımı ve konut kredisi alımları için faiz desteği iyi mi alınır bu yazımızda sizler için yer verilmiştir. İlk olarak yazımıza mevzu başlığımızda da yer edinen kentsel dönüşüm nedir ? sorusunun yanıtını verelim sonrasında da öteki soruların cevabı en ince ayrıntısına kadar ele alalım.

Kentsel Dönüşüm Nedir? Kimler Iyi mi Başvurabilir?

Kentsel dönüşüm nedir? sorusunun yanıtını kısa olarak açıklamak gerekir isek; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca 6306 kanun ile başta depreme dayanıksız yapılar olmak suretiyle yıkılmaya yüz tutmuş, ömrünü tamamlamış evlerin, dairelerin, iş yerlerin devlet faiz destekleri ile yeninden inşa edilmesi diyebiliriz. Bu kapsamda devlet lüzumlu adımları sağlayanlara taşınma ve kira yardımı ile de geri ödemesiz olarak desteklemektedir. Müracaat şartlarına uygun inşaatların lüzumlu adımları sağlaması ile riskli yapı dır kararının alınması ile tüm yurttaşlarımız devlet tarafınca anlaşmalı kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar dan o an ki en düşün faizli konut kredisi oranının dahi yarsına yakın faiz oranlarında, geri ödeme şartlarında kredi kullanabilmektedirler.

Kentsel dönüşüm nedir

Kentsel dönüşüm nedir

Kentsel dönüşüm kredisi olanaklarından yararlanmak için başta proje hazırlanması olmak suretiyle izlemeniz ihtiyaç duyulan yol burada yer verilmiştir. Resimleri tıklayarak adımlardan detaylı informasyon alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? Ne Kadar?

Yukarıdaki adımlar neticesinde binanın ” Riskli yapı ” raporu hazırlanması ile beraber binada ikametgah eden iş yeri sahipleri, kiracılar ve iyelik sahiplerine devletten geri ödemesiz kredi alarak taşınma ve taşındıkları mülkiyetteki kira giderlerini karşılanmaya hak kazanırlar. Burada devlet iş yeri sahiplerine, kiracı ve iyelik sahiplerine kira yardımları değişik meblağlar da sağlamaktadır.

  • Devlet kanallarından kentsel dönüşüm desteği olarak kira ve taşınma yardımı iyi mi alınır, dilekçe örnekleri ve lüzumlu belgeler / evraklar ile burada yer verilmiştir.

Devlet bu kapsamda iyelik sahiplerine bulundukları ile nazaran 18 ay süresince tertipli olarak kira yardımı sağlarken iş yerinde ve dairelerde kiracı olan vatandaşlara ise bir defaya mahsus ve toplu olarak yardım imkanı sunmaktadır. Kira yardımları en düşük olarak şuan riskli yapıdaki iyelik sahipleri için aylık 495 TL den kiracılar için ise defaten kısaca tek sefere mahsus 990 TL olarak belirlenmekte en yüksel ise iyelik sahiplerine aylık 795 TL iyelik de kiracı olanlara 1.590 TL tek sefere mahsus verilir.About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>