KGF Kefalet Kredisi Nedir? Başvuru Faiz Oranları Ne Kadardır?

Ülke ekonomisine katkı elde eden ister ziraatçi olun ister ise esnaf eğer bankalardan kredi kullanarak büyümeyi hedefliyor ve finansmana erişimde karşınıza bazı engeller çıkıyor ise bunu KGF ile rahatlık üstesinden gelebilirsiniz. Açılımının Kredi Güvence Fonu olan kuruluşun tam anlamı ile nedir bulunduğunu ve size sağlamış olduğu tüm hizmetlerin varlıklarını, müracaat işlemleri için komisyon faiz oranları ile beraber en güncel hali ile videolu anlatımlar ile yer verdik.

Kredi Güvence Fonu (KGF) Kefalet Kredisi Nedir?

Bankalardan kredi kullanabilmeniz için sizin bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartların en başlangıcında da KKB kredi notu değerinizin risk içeren bölgede yer almaması gerekmektedir. Bu koşul KOBİ dahil olmak suretiyle tüm çiftçilerimiz ve amir, işyar kesimi için de dahil olmaktadır. Yalnız eğer üretime katkı elde eden esnaf yada ziraatçi iseniz o vakit kredi notu skorunuz düşük dahil olsa dahil kredi güvence fonu (KGF) yardımıyla ihtiyacınız olan finansmana erişim sağlayabilirsiniz. Doğal olarak işletmeniz şu haller içinde değilse,

 1. Devlete geçmiş herhangi bir vergi borcunun bulunmaması durumunda
 2. İflas bildirimini yapmamışsanız.
 3. Bankalarca icra mahkemelerince bir davanız olmaması durumunda
 4. Müracaat yaptığınız tarih itibarı ile adam iseniz 1 hanım girişimci iseniz de minimum 2 yıl işletme faaliyetlerinde bulunmamanız halinde,

KGF kefaletine başvurabilirsiniz. Kısa olarak ise KGF nedir? sorusuna net yanıt olarak ”Kurum tarafınca anlaşmalı bankalardan kredi çekmek için karşısına yukarıda saydığımız durum haricinde çıkarılan engelleri aşmak için en fazla %80 oranında kefalet elde eden kurum” diyebiliriz.

KGF Tarafınca Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Yukarıda belirtmiş olduğum derslik içinde yer almayan aşağıdaki listelediğim niteliklerdeki yurttaşlarımız eğer KGF kefaleti dahilinde herhangi bir ticari amaç ile kredi alacaklar ise kesinlikle başvurularını kurum ile iş ortaklığı imzalayan bankalara yapmaları gerekmektedir. Kurum tarafınca da iş ortaklı için protokol imzalayan bankaların sıralaması de şöyledir.

 1. Anadolubank
 2. Akbank
 3. Abank
 4. Albaraka
 5. HSBC
 6. Fibabanka
 7. Denizbank
 8. Burganbank
 9. Odeabank
 10. Nurolbank
 11. Kuveyttürk
 12. ING
 13. Ziraat bankası
 14. TBANK
 15. Şekerbank
 16. QNB Finansbank
 17. Vakfbank
 18. TSKB
 19. Türkiye İş Bankası
 20. EXİMBANK
 21. HalkBank
 22. Güvence
 23. Türkiye Finans
 24. TEB

ve son olarak Yapıkredi bankası ile saymış olduğum bu finansmanlara ilişik leasing ile katılım bankacılıklarıdır.

KGF Kefalet Kredilerinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi Güvence Fonu kefaleti ile verilecek olan kredi olanaklarından özetlemek gerekirse Türkiye’de üretim meydana getiren, ülke ekonomisine can olan hepimiz yararlanabilmektedir. Fakat yinede bu kesimleri sınıflarsak şöyleki dememiz {hiç de} yanlış olmaz.

 1. İşletmesini geliştirmek için ham madde yada teknolojik ekipman alacak olan yada nakit sıkıntısı yok etme, iş yerini taşıyacak, ihracat ile ithalat için finansmana gereksinim duyan KOBİ ‘ler
 2. Yeni iş yeri kuracak olan girişimciler ( güvence mektupları için lüzumlu olan finansman dahil )
 3. Çiftçiler
 4. Özgür meslek sahipleri
 5. Kooperatifler dahil olmak suretiyle her türlü ticari iş ile uğraşan esnaflar

başvurularını yapabilmektedirler. Ek olarak KGF desteklerine bazı devlet kurumları tarafınca alınacak olan destek kredileri içinde yeni girişimciler dahil başvurabilir. Bu devlet kurumları hangileri derseniz, en başta KOSGEB aracılığı verilen desteklemeler deyip, sırayla;

 1. TUBİTAK
 2. TTGV

son olarak ise EXİMBANK aracılığı ile verilen teşvik kredileri diyebiliriz.

Kredi Güvence Fonu Başvurusu Iyi mi Yapılmaktadır?

Çeşitli nedenlerden dolayı kredi kullanmakta güçlük yaşayan esnaflarımız, girişimci ve çiftçilerimiz KGF kefaleti ile gereksinim duydukları nakit parayı alabilmeleri için müracaat işlemlerini yukarıda belirtmiş olduğumuz anlaşmalı bankalara direkt yapabilirler. Bankalar ilk olarak müracaat sahibinin KGF teminatı alıp alamayacağına uygunluğunu denetim eder ve eğer şartlara kişi uygun ise talebini hazırlamış olduğu bir dosya ile ” Kredi Güvence Fonuna ” bildirir. Meydana getirilen talep bir kez de KGF tarafınca incelenir ve eğer müracaat sahibi bizim de sizler ile paylaştığımız kriterlerde yer ediniyor ise talebi onaylanır ve kefalet ile kredisini alır.

Ne Kadar Komisyon Alınır? Harcamalar Nedir?

Kredi Güvence fonu size kefalet sağlarken sizden bazı giderler için harcama alır. Bu harcamalar müracaat meydana getiren firmanın incelenmesi ve kefalet komisyon ücretleri adı altında alınmaktadır. Alınan ücretler % oranlarına dayanarak tahsis edilir. Bu oranlar müracaat sahibinin içinde bulunmuş olduğu risk durumuna gore en düşük %0,5 en fazla ise %2 olarak belirlenmektedir. Bunun hesabını küçük bir işlem ile yaparsak eğer şu şekilde size örnek verebilirim.

 • Diyelim ki müracaat sahibi 100.000 TL kefalet talebinde bulunmuş oldu. KGF bunun %80 oranına kefalet sağlayacağı için sizden 80.000 TL’nin komisyonunu alacaktır. Bu da en düşük %0,5 kabul edersek eğer size maliyeti 80.000 * 0,5 % = 400 en fazla ise komisyon bedeli aynı formüle gore 1600 TL olmaktadır.

Yanıtını burada bulamadığınız tüm öteki soruların cevaplarını BURADA bulabilirsiniz..

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>