Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır? Yargıtay Kararı

Türkiye’de otomobil almak isteyen kişiler için kilometre oldukça mühim bir faktördür. Bilhassa, yeni otomobillerde, vasıta kilometresinin düşürülmesi, alıcıyı kandırma çabasının bulunduğunu ortaya koyar ve son yıllarda gerek mahalli mahkemelerce, gerekse Yargıtay tarafınca verilen kararlar neticesinde, satmak istediği otomobilin kilometresi ile oynayanlara çeşitli cezalar verilmiştir. Bu içeriğimiz de, vasıta kilometresi iyi mi düşürülür, aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığı iyi mi anlaşılır ve kilometresi düşürülmüş bir vasıta alanların yapmaları gerekenleri araştırdık.

Vasıta Kilometresi Düşürme İşlemi Iyi mi Yapılır?

Eski yada yeni her model otomobilin kilometresi düşürülebilmektedir. Yeni otomobiller için elektronik sistemler kullanılırken, eski model araçlarda kilometre sayacı yerinden çıkarılmakta ve haneleri geriye alınmaktadır. Oto sanayilerde hizmet vermekte olan birçok elektrikçi tarafınca bu işlem yapılabilmektedir. Doğal olarak bu hususu ahlâki meslek etiği gereğince bazı ustalar uygulamazlar. Uzmanlar tarafınca kilometre düşürme işlemi icra eden ustalara ceza kesilmesinin, bu uygulamanın önüne geçilmesinin sağlanacağı değerlendiriliyor.

araç kilometresi düşürme

vasıta kilometresi düşürme

Eski model bazı otomobillerde ise (doğan, şahin, renault vb.) kilometre sayacı yalnız 100 bin kilometreye kadar göstermekte, 100 binden sonrasında kilometre sıfırlanmaktadır. Kısaca 101.000 kilometrede olan bir otomobil sıfırlama sonucunda yalnız 1.000 kilometrede görülebilmektedir. Gerçi 95 model bir otomobilin kilometre sayacına ne kadar güvenileceği de ayrı bir mevzu.

Kilometresi Düşürülen Vasıta Iyi mi Anlaşılır?

Kilometresi düşürülmüş bir otomobili saptamak oldukça zor değildir. Doğal olarak bu mevzuda en mühim husus, aracın kilometresinin ne kadar düşürüldüğüdür. 3000-5000 kilometre düşüm meydana getirilen bir otomobili idrak etmek oldukça zor olsa gerek. Sadece, 50.000 – 100.000 kilometre içinde düşüm işlemi meydana getirilen bir otomobili aşağıda ki yöntemlerle tespit edebilirsiniz.

TRAMER KAYDINA GÖRE KİLOMETRE TESPİTİ

Sıfır kilometre olup trafiğe yeni çıkan bir otomobilin 3 yıl süresince trafik muayenesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu sebeple, vasıta ilk muayene istasyonuna girdiğinde, üçüncü senenin sonunda yapmış olduğu kilometre, sisteme kaydedilmekte, 2 yıl sonrasında yeniden muayeneye ulaştığında, 5 senelik kilometresi sisteme kaydedilmektedir. Tramer informasyon sistemi isminde olan bu sistem yardımıyla, otomobil alanlar muayene bilgilerine nazaran sorgulama yapabilmektedirler. İster muayene istasyonlarından isterseniz cep telefonunuzdan kısa bildiri göndererek aracın muayene esnasında kaç kilometre de bulunduğunu sorgulayabilirsiniz.

tramer

Muayene bilgilerine nazaran sorgulama yapabilirsiniz.

Baştan izah edelim, her sorgulama 7 TL. ücretlidir.

5664 ARAÇ PLAKASI İLE SORGULAMA

İlk yöntem 5664 nolu numaraya aracın plakasının yazılarak gönderilmesidir. En oldukça kullanılan en rahat vasıta sorgulama yöntemi budur.  Aracın plaka numarası aralarında boşluk bırakılmadan yazılarak gönderilir. (örnek: 34ABC11) Sorgulama sonucunda otomobilin aşağıda ki görselde görüldüğü suretiyle kaza yapmış olup yapmadığı ve yaşanmış olan kaza sonucunda kaç paralık hasar kaydı oluşturulduğu görüntülenmektedir.

5664 vasıta sorgulama

54664 vasıta sorgulama sisteminde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan iki husus vardır;

 1. Bu sistemde 2003 yılı ve sonrasında ki kazalara ilişkin kayıtlar mevcut olup, önceki yılları kapsamaz.
 2. Sistemde bulunan kayıtlar, kaza sonrasında aracın kasko yada trafik sigortası ile masraflarının karşılanması neticesinde görüntülenebilmektedir. Eğer otomobilde ki hasar vasıta sahibi tarafınca sigorta yada kasko bozdurulmadan onarım ettirilmişse bu sistemde görüntüleyemezsiniz.

5664 ARAÇ ŞASİ NO İLE SORGULAMA

Eğer plaka numarası ile netice alamazsanız, vasıta şasi numarasını SMS göndererek sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için, HASAR S yazıp bir boşluk bırakıp vasıta şasi numarasını 5664’e gönderebilirsiniz. Aşağıda ki görselde iyi mi yapıldığı mevcuttur.

vasıta şasi numarası ile 5664 sorgulama

En oldukça kullanılan vasıta sorgulama şekilleri bu iki yöntem olan SGM sisteminden meydana getirilen öteki sorgulama işlemleri ise şunlardır;

 1. Eskper Raporu Sorgulaması; Kaza sonrası değişen parçaları öğrenmek için PARCA PLAKA HASAR TARİHİ yazıp 5664’e gönderin.
 2. Plaka değişiklik bilgisi; DETAY PLAKA 5664’e gönderin tescil detayları gelsin.
 3. Kaza Tespit Raporu Sorgulama; KKT PLAKA yazın gönderin, kusur oranlarını öğrenin.
 4. Tramer Kayıtlarını İhbar No’ya nazaran sorgulayın; KKT 1000
 5. Poliçe yada Kasko Sorgulama; KASKO PLAKA yada TRAFİK PLAKA yazın, poliçe bilgilerinizi öğrenin. Bu işlemi internetten de ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Kasko poliçe sorgulamak için tıklayın!
 6. Mağdur ve hasar dosyası öğrenme; MAGDUR T.C.NO yazın gönderin.
 7. Vefat tazminat sorgulama; HAYAT T.C.NO
 8. Sigorta hatırlatma servisi; HATIRLAT PLAKA 5664′ gönderin.
 9. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında informasyon alabilirsiniz.
km-göstergesi

Kilometre sorgulamak için birçok yöntem mevcuttur.

ARACIN DURUMUNA GÖRE KİLOMETRE TESPİTİ

Otomobillerin kilometreleri ne kadar düşürülürse düşürülsün, aracın kullanımına bağlı olarak bir yıpranma durumu söz mevzusudur. Otomobil uzun yolda tek şahıs tarafınca özenle kullanılmış olsa bile, iç ve dış aksamında belirli parçalar yıpranacaktır. Aracın içini ve dışını uzman kişiler gözlemlediğinde, bugüne dek gidilen yol, meydana getirilen kilometre gözler önüne serilecektir. Uzmanlar vasıta kilometre tespitinde şu şekilleri tavsiye etmektedirler;

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı Geri Alma Yöntemi hakkında bilginiz var mı?

 1. Kumaş ve deri parçaları inceleyin. Koltuklarda olması gerekenden daha çok aşınma gözle görülebilir. Gene koltuk kılıfının yada direksiyon üstünde ki deri kaplamanın soyulması yada değiştirilmesi kuşku duyulması ihtiyaç duyulan bir durumdur.
 2. Sorgulamayı 5664’e şase numarası ile sorgulamanız tavsiye edilir. Vasıta 50 binde muayene girmiş ise, şuan 55 binde ise durum düzgüsel sadece vasıta 50 binde muayene girmesine karşın 30 bin kilometrede olduğu görülüyorsa bu işte bir iş var.
 3. Satın almak istediğiniz aracın bakımları yada bir kaç bakımı yetkili servislerde yapılmış ise, servis kayıtlarından kaç kilometrede bakıma girdiğini öğrenebilirsiniz.
 4. Aracın beynine aygıt bağlanıp, orjinal kilometresi tespit edilebilir.
 5. 100-150 TL. ücretle hususi servislerde, 300-500 TL. ücret karşılığında ise yetkili servislerde eksper yaptırabilirsiniz. Yetkili servislerde eksper yaptırmak için, buluşma almanız gerekebilir.

Vasıta Kilometre Düşürmenin Cezası

Satacağı aracın kilometresini düşürenler hakkında bugüne dek verilmiş, birçok Yargıtay Sonucu bulunmaktadır. Yargıtay kararları yüksek mahkeme sonucu olmaları sebebiyle emsal niteliktedir. Mevzu hakkında Yargıtay tarafınca verilen kararları bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

PTT araç sigortası yapıyor mu? öğrenebilirsiniz.

Vasıta Kilometre Sorgulama Iyi mi Yapılır?

İnternet üstünden yada herhangi sorgulama yöntemi ile ücretsiz bir şekilde vasıta kilometresi öğrenmek söz mevzusu değildir. İnternet üstünde parasız kilometre sorgulama ve benzeri bağlantılardan uzak durunuz. Kilometre sorgulama şekilleri yukarıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.


About admin

Check Also

Kapalı Otoparka LPG’li Araç Girebilir Mi?

LPG bütan ve propan gazlarının belirli oranlarda karıştırılması ile oluşturulmuş bir petrol gazıdır. Bu gazların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>