Kimsesiz Çocuklara Devlet Kadrosu Verilecek

Toplumsal hizmetler kanunu kapsamında istihdam edilecek adaylar için devletten 3320 kadro açıldı. Kimsesiz küçüklere devletten kadro verilecek ve toplumsal hizmet kapsamındaki 3 bin 220 genç, Kimsesiz küçüklere devlet ekibi verilecek. Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ nın düzenlemesine bakılırsa kimsesiz evlatların devlet kadrolarında işyar olarak atamalarının yolu açıldı. Toplumsal Hizmetler Kanunu’nun Ek 1. maddesi kapsamında toplumsal hizmet modellerinden yararlananlar bu kapsamda devlet kadrolarına atanarak devlet memuru olabilecekler.

Sosyal Hizmetler Kanunu‘nun Ek 1. maddesi toplumsal hizmet kapsamından yararlanacak olan adayların tercihleri alınacak. Devlet Personel Başkanlığı’nca bu tarihler içinde müracaat icra eden kimsesiz evlatların içinde adayların tercih tarihleri içinde müracaat yapmaları gerekiyor. Devlet Personel Başkanlığı’nca istihdam hakkına haiz olanların atanabilmesi için alınacak olan tercihlerden sonrasında kamu kurumlarına ve kuruluşlarına toplam 3 bin 220 kadro ve pozisyona yerleştirme yapılacak.  Belirlenen kadro ve pozisyonlara KPSS sonuçlarına bakılırsa ve yapılacak kura sonuçlarına bakılırsa atama yapılacak.

kimsesiz-çocuklar

Kimsesiz küçüklere devlet ekibi verilecek.

Burada da aynı şekilde KPSS sınavından alınan puan sonuçlarına bakılırsa ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans düzeyinden mezun olan adaylar KPSS sonuçlarına pozisyonlardan 1234 adedine bakılırsa yerleştirilecek. İlkokul, ortaokul ve ilköğrenim mezunları ise kura sonucuna bin 986 pozisyon adedine bakılırsa yerleştirilecek.

Kimsesiz evlatların devlet ekibine yerleştirme işlemlerine ilişkin tercih kılavuzu, 30 Aralık’ta Devlet Personel Başkanlığı’nın www.dpb.gov.tr adresinde ve e-Devlet kapısı www.turkiye.gov.tr adresinde yayımlanacak. E-devlet üstünden  tercih kılavuzuna erişebilmek için  ne olursa olsun adayların e-Devlet kapısı şifrelerinin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan adayların tercihte bulunabilmeleri mümkün değildir.

Kimsesiz evlatların devlet kadrolarına yerleştirme işlemine yalnızca Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca 2828 sayılı Kanun kapsamında gerçek sahibi olduğu tespit edilerek Devlet Personel Başkanlığına bildirilen kişiler katılabileceklerdir.

Tüm bu şartlara haiz olan gençlerden meydana getirilen düzenlemeler kapsamında; haklarında korunma yada bakım önlem sonucu alınmış, Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın toplumsal hizmet modellerinden minimum iki yıl süre ile yararlanmış ve reşit olduğu tarih itibariyle de bu hizmetlerden yararlanmaya devam eden, 18 yaşlarının dolduğu ve korunma ya da bakım önlem kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içinde bakanlığa başvurarak gerçek sahibi bulunduğunun tespitini yaptırmış kişilerin iştirak etmesi mümkün olacaktır. Yerleştirme işlemlerinden ilkin tercih icra eden tüm adayların tüm istenen şartları karşılayıp karşılamadığı ek olarak denetim edilecektir.

Artık yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar kur’a ile belirlenecek.

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme yurtları evlatların yaşlarına, eğitim ya da emek harcama durumları ile cinsiyetlerine bakılırsa sınıflandırma yapmaktadır. 13-18 yaş arasındaki evlatların kalabileceği bölgeler yetiştirme yurdu olarak tanımlanırken, 0-12 yaş içinde çocuklar ise çocuk yuvalarında kalmaktadır. Çocuk yuvalarında bu evlatların yaş aralıkları belirlenmiş ve gene kategorize edilmiştir. 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar karma olurken, 7 yaştan 12 yaşa kadar olan çocuklar ise kız ve adam olarak ayrı bakılmaktadır. 12 yaşından 18 yaşına kadar olan çocuklar için ise yurtlar tamamen cinsiyete bakılırsa ayrılmaktadır.

Sanatla alakalı faaliyetlere yönlendirilmiş olan çocuklar bulunmuş olduğu benzer biçimde, eğitim görme durumlarına bakılırsa de ayrılmışlardır. Bulundukları kurumlarda okul hayatlarına devam eden ve işçi olarak çalışmakta olan çocuklar da bulunmaktadır. Devletimizde bu yurtlarda averaj olarak 50 ila 200 çocuğa bakılmaktadır. İstanbul’ da bulunan çocuk yuvalarının ise kapasiteleri yüksektir. Burada kalan çocuklar korunmaya muhtaç çocuklar olarak ifade edilmektedir.

Kurumlara kayıt olabilmeleri için ise ilk olarak illerde bulunan Toplumsal Hizmetler Müdürlükleri’ ne müracaat etmeleri gerekmektedir. Evlatların yurtlara ya da yuvalara yerleştirilmesi mevzusunda herhangi bir aciliyet bulunuyor ise acil kalma sonucu vali tarafınca verilecektir. Çocuk için yasal işlemler ise sonrasında yapılacaktır.

İlk görüşmenin peşinden çocuk kayıt altına alınmış olacaktır. Uzmanlar, kayıt altına alınmış olan çocuğun ikamet adreslerine giderek yerinde araştırma yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin peşinden evraklar da yapıldıktan sonrasında cinsiyet ve yaş durumuna bakılırsa çocuk ilgili yurt ya da yuvaya yerleştirilecektir.

Geliri olmayana devlet yardımı veriliyor. Bağlantıdan devlet tarafınca verilen ayni ve nakdi yardımlar ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

Yetiştirilen bu çocuklar için sonrasında istihdam imkanı da sağlanmaktadır. 2020 senesinde gene bu evlatların uygun alanlara yerleştirilmesi beklenmektedir.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>