Kira Gelir Vergisi Ödüyor musunuz? Unutmayın!

Kira geliri olan ev ve işyeri sahibi birçok kişinin ceplerini yakından ilgilendiren bir mevzu olan kira geliri ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı bu mevzuda yeni bir uygulama başlattı. 1 milyon 200 bin şahıs  elde etmiş olduğu kira gelirini vergisini evvelinde hazırlanmış bildiri ile ödeyecek. Ücret, kira, menkul ana para iradı ve öteki kazanç ve iradı mükelleflerimizin beyannamelerini süratli kolay ve uzman yardımı olmaksızın verebilmelerine olanak sağlamak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca web ortamından Hazır Beyan sistemi geliştirilmiştir. 2012 yılından bu yana daha evvelinde hazırlanmış kira beyannamesi sistemi var. Bu sistemi her geçen gün daha iyiye taşıyan Gelir İdaresi Başkanlığı daha evvelinde hazırlanmış kira beyannamesi sistemi üstünden kira gelir vergisinin ne kadar ödeneceğini otomatikman hesaplamaktadır. Beyannameler verilirken bu uygulama üstünden vergi mükellefleri beyannamelerini bu sistem üstünden yapacaklardır.

Ücret geliri elde eden, gayrimenkul ana para elde eden, kira geliri elde eden yada herhangi bir halde kazanç ve irad sayılan türde bir kazanç gelir elde eden mükellefler web ortamına Gib.gov.tr girip, eğer bir kazanç elde etmişse beyannamesi vermek durumundadır. Hazır beyan sistemi üstünden bildiri veren mükelleflerin nerede ise hazır bir halde otomatikman ödemesi ihtiyaç duyulan tutarlar önüne gelecektir. Kira geliri elde eden mükellefler gayrimenkul ana para iradından ibaret olanlar için Gib.gov.tr üstünden senelik kira gelir beyannamesi doldurarak geçerli olan yıl için ödemeleri ihtiyaç duyulan gelir vergisinin ne kadar bulunduğunu öğrenebilirler.  Gib gov tr adresine girip, lüzumlu mecburi alanları ve ilave alanları doldurmak suretiyle kira gelir beyannamesi direkt veren mükelleflerin ödemeleri  ihtiyaç duyulan kira geliri vergilerini bildiri vermek suretiyle otomatikman hesaplandığından bu ekran üstünden verilmesi ihtiyaç duyulan vergiler görüntülenebilir.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır 2017

Kira geliri elde edenler,  ödeyecekleri kira gelir vergilerini bildiri doldurma işlemini tamamlayarak ödeyecekleri meblağlara kolaylıkla ulaşabilirler.

Kira Geliri Beyannamesi Kimlere Verilmelidir?

Kira geliri beyannamesini hazır beyan sistemi üstünden kira geliri elde eden mükelleflerin vermesi koşul. Fakat bununla ilgili bir sınır var. Konutlarda ve iş yerlerinde ikili bir ayrıma doğal olarak tutuluyor. Konut kira geliri elde edenlerin neredeyse tamamı vergi vermesi gerekiyor. Sebebi ise senelik kiranın 3.900 lirayı aşması halinde vergi veriliyor. Düşük bir sayı olduğundan hepimiz bu verginin mükellefi oluyor.  Evi ya da dükkanı olan ve kira geliri olan birçok şahıs bildiri doldurarak senelik gelir vergisi vermesi gerekiyor.

Bazı ev sahipleri kiraları elden almak suretiyle elde etmiş olduğu kiranın beyannamesini doldurmazken, kira beyannamesi vermeyenlere ceza ile karşı karşıya kalıyor. Konut kiralarının Konut Kirası İstisna Tutarı 3.900. TL.’dir. İşyeri kira gelirlerinde Beyan Sınırı 30.000. TL’ dir. Her yıl Mart ayında geçen senenin ilgili beyannameleri verilmektedir.

2019 yılı kira istisna tutarları

2020 yılı kira kural dışı tutarları

Kira Gelir Vergisi Ne Kadar Ödenecek?

Maliye Bakanlığı kira geliri istisnasının 3.900 lira olarak uygulanacağını deklare etti. Buna bakılırsa 3.900 TL ve üstünde kira geliri elde edenler kira gelir beyannamesi doldurarak gelir vergisi ödeyeceklerdir. Vergi kanunlarında yer edinen bazı rakamsal değerler her yıl bundan önceki senenin tekrardan değerleme oranına bakılırsa artırılıyor. Kimi zaman ve Bakanlar kurulu kendisine verdiği yetkiyi kullanarak bu oranının üstünde ve altında meblağ belirleyebiliyor.

kira-gelir-vergisi

Bakanlar Kurulu  bazı değerler için yetkisini kullanmadı ve artışlar tekrardan değerleme oranı esas alınarak Maliye Bakanlığı tarafınca belirlendi. 2016 senesinde 3.800 TL olarak uygulanan konut kira geliri istinasının artırılarak 3.900 Türk lirası olarak uygulanacağı açıklandı. Konut kira gelirinin 3.900 lirayı aşmaması durumunda kira gelir beyannamesi verilmeyecek ve ve kira gelir vergisi ödenmeyecek.

Konut kira gelirinin 3.900 TL’ yi aşması durumunda ise aşan kısmı indirilecek giderler kısmında kalan meblağ üstünden  gelir vergisi ödenecektir. Satın alma yada takas kanalıyla elde edilmiş gayrimenkullerin ise 5 yıl içinde satılmasından elde edilmiş kazançlar vergiye doğal olarak tutuluyor. Satılacak konut, işyeri, arsa ve arazilerden elde edilecek kazancın 11 bin Türk lirası olması durumunda gelir vergisinden kural dışı olacak. Satış kazancının 11 bin Türk lirasını aşması halinde aşan kısım beyan edilecek, satıştan elde edilmiş kazancın kural dışı tutarı 2016 senesinde da 11 bin Türk lirası idi.

YIL İSTİSNA TUTARI
2018 4.400 TL
2017 3.900 TL
2016 3.800 TL
2015 3.600 TL
2014 3.300 TL
2013 3.200 TL
2012 3.000 TL

2020 yılı için yapılacak olan kural dışı tutarı ise 305 Seri No.lu G.V.Genel Tebliği kapsamında 5.400 TL olarak belirlenmiştir.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>