Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur? (Resimli Anlatım)

Gayrimenkul geliriniz var ve bu gayrimenkulden kira elde ediyorsanız kira geliri beyannamesini doldurmanız gerekmektedir. Kira Geliri Beyannamesi Iyi mi Doldurulur? adım adım bildirge iyi mi doldurulur tüm işlem basamakları haberimizde.

Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üstünden www.gib.gov.tr den e- işlemler menüsünde  Hazır beyan sistemi içindeki kira bölümünden, evvel hazırlanmış kira gelir beyannamesinde yer edinen bildirge doldur menüsü vasıtasıyla sizin için evvel hazırlanmış olan beyannamenizi denetim edip, eksiklik hata yada yanlışlık olması durumunda bu bilgilerinizi düzelterek beyannamenizi onaylayıp gönderebilirsiniz.

Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur

Kira Geliri Beyannamesi Iyi mi Doldurulur

Bunun yanında beyana doğal olarak geliri bir tek gayrimenkul ana para iradından ibaret olanlar için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üstünden Senelik gelir vergisi beyannamesi doldurmak isteyenler Kira beyannamesi GMSİ için doldurmak isteyenler beyannameyi doldururken yıldız ile işaretlenmiş olan mecburi alanları doldurarak verilmesi mecburi detayları doldurarak işlemlerini tamamlamalıdır.

Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur

Kira Geliri Beyannamesi Doldurma İşlemi

 

ADIM ADIM KİRA GELİR BEYANNAMESİ DOLDURMA

1. Beyannamenizin içinde sicil bilgileriniz bölümünde Ad, Soyad, TC kimlik numarası ve Vergi dairenizi yazmanız gereklidir. Bu alanda daha evvel informasyon girişi yaptıysanız bu bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınız an itbariyle Mernis ten alınan kontakt bilgilerinizi Mahalle/ Köy/ Nahiye, Cadde /Sokak/ Bulvar, Bina No, Kapı no, İl ve İlçe bilgilerinizi yazmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonrasında adres bilgileriniz MERNİS ten alınmaktadır.

İrtibat telefonu bölümünde size ilişik olan iletişime geçilebilecek telefon numaranızı ve kolaylıkla ulaşılabilecek e-mail adresinizi yazarak sisteme girdiğiniz bilgilerinizi denetim ederek işleme devam edebilirsiniz. Sisteme girilecek bağlantı telefon ve e-mail adresi size daha kolay ulaşılabilmesi adına güncel ve e-posta ve telefon numarası girmenize itina gösteriniz.

2.Kira gelirleriniz ve bu gelirle kazandığınız gayrimenkullere ilişkin bilgilerinizi ise 3A bölümünde görüntüleyebilir, bu bilgilerinizi denetim edip var ise eksiklik güncelleme yapabilirsiniz.

3 A bölümünde Gayrimenkulun türü alanına konut yada işyeri olarak informasyon girilmelidir. Elde edilmiş olduğu süre / ay kısmında gayrimenkule ilişik kira gelirinin ne kadar süreli olarak kazandığınız süre bilgilerinizi yazmalısınız. Hisse alanına % 100 ila % 50 benzer biçimde bilgilerinizi yazmalı kira gelirinden aldığınız hisseyi bu bölüme işlemelisiniz. Vergi kıymeti olarak hisseye düşen kısmı boş geçiniz. Hisseye düşen kira geliri bölümünde ise kazandığınız kira gelirinizi yazıp arkasından kesilen gelir vergisi alanını boş geçerek adres gir ve güncelle kısmından kira geliri kazandığınız konut yada işyerinini bulunmuş olduğu il/ ilçe ve açık adres bilgilerini yazarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Satır ekle seçeneğiyle gelir kazandığınız yeni bir konut yada işyeri gayrimenkule ilişkin yeni detayları sisteme girebilirsiniz. Adres gir güncelle bölümünden adresinizi bulabilir beyannameye taşı bölümünden otomatikman beyannameye taşıyabilirsiniz. Herhangi bir yanlışlık yapmanız durumunda satır sil seçeneğiyle beyan etmek istediğiniz gayrimenkulu tablonuzdan kaldırabilirsiniz.

3.Girdiğiniz bilgiler Toplam Kira gelirleri ve Kesintileri menüsüyle karşınıza gelecektir. Beyan ettiğiniz gelirlere ilişkin olarak ortaklarınızın bulunması halinde ortaklara ilişik bilgiler menüsü vasıtasıyla bu detayları tablonuza girebilirsiniz. Kirada olan işyerlerinize yönelik olarak meydana getirilen stopaj detayları sistemden denetim edebilir, isterseniz satır ekle seçeneğinden yeni kesinti detayları oluşturabilirsiniz. Listede yer edinen kesinti bilgilerinizde eksiklik yada hatalı informasyon var ise düzeltiniz. Kira gelirinize yönelik vergi kesintisinin kiracınız tarafınca kesinti yapılarak beyan edilmemesi halinde tabloda informasyon yer almayacaktır. Bu şekilde bir durumda Satır ekle bölümünden olması ihtiyaç duyulan kesinti bilgilerini girmeniz gereklidir.

4. Gelir vergisi kanununda vergi hesaplamasında yer edinen götürü ve gerçek gider şekillerinden tercih ettiğiniz yöntemlerden birini seçmek için tarafındaki kutucuğa tıklayarak giderlerinizin sistemin otomatikman hesaplanmasını sağlayabilirsiniz. Götürü gider yöntemini seçerseniz kira gelirinizin % 25’ini götürü olarak indirebilirsiniz. Gerçek gider yöntemini seçmeniz halinde ise Gelir vergisi kanununun 74 üncü maddesinde sayılan türden giderlerinizi belgelendirmek  kaydıyla gider olarak düşebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamlamanız halinde sistem kira gelirinizi, vergiden kural dışı edilen tutarı, kural dışı düşüldükten sonraki kira gelirinizi, giderler ve kalan kira geliriniz ve zararınızı otomatikman hesaplayacaktır.

Bulunması halinde indirimlere ilişkin olarak bu detayları, sistem içinde yer edinen bilgilerden bularak bunların bilgilerini girebilir, tüm bu işlemlerin arkasından, kira gelirinize ilişkin matrah  ve hesaplanan gelir vergilerinizi görebilirsiniz. Vergiye doğal olarak kira gelirinizi matrahınız, hesaplanan gelir vergisi,  kesinti yöntemiyle ödenen vergiler, Ödenecek gelir vergisi, iade edilecek vergi ve ödenecek damga vergisini otomatikman hesaplanan yerden görebilirsiniz. İşlemlerinize hemen sonra devam etmek isterseniz Taslak kaydet Butonu ile beyannamenizde o ana kadar yaptığınız tüm işlemleri kaydedilmesini sağlayabilir, sonrasında işlemlere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz Beyannamenize ilişkin olarak tüm bilgilerinizin girilmesinin ve kontrolunun yapılmasının arkasından onaylamaya geç butonu vasıtasıyla bildirge onaylayacağınız ekranı karşılayabilirsiniz.

Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur

Kira Geliri Beyannamesi Iyi mi Doldurulur

5.Karşınıza gelen ekranda onaylamak isteyeceğiniz beyannameyi seçip onay butonuna basarak beyannamenizi onaylayıp gerçekleşme numaranızı imal edebilirsiniz. Bu işlemin arkasından  menüde yer edinen kredi kartı ile vergi ödeme seçeneğiyle sistemin tanımlı olan kredi kartı ile otomatikman vergi ödemenizi sağlayabilirsiniz. Tüm işlemlerinizin tamamlanmasının arkasından Güvenli çıkış menüsünden sistemden güvenli olarak çıkış yapabilirsiniz.

Bu videoyu izleyerek de bildirge doldurma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kira gelir vergisi hakkında detaylı informasyon almak için bağlantıyı inceleyebilirsiniz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>