Kırsal Dezavantajlı Alanlar Projesi 2020 Başvurusu (6 İLİMİZ)

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi başlatıldı. Proje dahilinde 6 il bulunuyor. Oluşturulan bu proje Ziraat Bakanlığı ile Kredi Güvence Fonu ortaklığı ile başlatılmış olup, vatanımızda bir ilki ifade etmektedir. Bu 6 ilin 45 ilçesinde ve toplamda 2 bin 132 köyünde uygulanacak proje ile dezavantajlı olan bölgelere bağışlama verilerek bu bölgelerin de tarımsal anlamda kalkınmasının sağlanması hedeflenmektedir. Detaylar haberimizde.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkındırılacak

Ziraat ve Orman Bakanlığı ile Kredi Güvence Fonu içinde meydana getirilen protokol gereği başlatılan proje ile bakanlık tarafınca tarımsal faaliyetler yönünde tamamlanmamış görülen tarımsal alanların kaldırılması amaçlanmaktadır. Bakan Bekir Pakdemirli duyurduğu proje neticesinde tanıtım ve açılış törenine katılarak bazı açıklamalarda bulunmuş oldu. Çiftçinin başımızın üstünde yeri vardır diyerek mevzuya giren bakan, bilhassa kırsal alanda yaşayan köylü yurttaşlarımızın toplumsal hayatta ve ülke genelindeki tarımsal üretimde en kıymetli noktanın temsilcisi bulunduğunu dile getirdi. Ülkemizin geleceğinin tarımsal kalkınma ile sağlanacağını ifade eden bakan, proje kapsamında verilecek olan hibelerin kırsal alana yapılacak en mühim yatırımlardan bir tanesi bulunduğunu açıkladı.

Bu anlamda oluşturulan proje vatanımızda bir ilk kıymeti taşımaktadır. Oluşturulan bu proje ile beraber proje kapsamında yer edinen illerde yaşayan yurttaşlarımıza verilecek olan hibeler ile 300 milyar TL’ lik kredi hacminin oluşturulması hedeflenmektedir. 

Kırsal Dezavantajlı İller Hangileri?

Bakan tarafınca meydana getirilen izahat bakılırsa şu an için vatanımızda kırsal kalkınma bütçesinin 980 milyon TL olduğu ifade edilmiştir. Proje kapsamında bulunan illerin ilçelerinde ve köylerinde yaşayan yurttaşlarımıza da bağışlama imkanı sağlanacaktır. Ziraat Bankası Sera Kredisi 2020 Projesi başlattı. Örtü altı ziraat faaliyetleri ile uğraşanlar detaylı informasyon alabilir.

 • 🌿 Adana 
 • 🌿 Mersin
 • 🌿 Osmaniye 
 • 🌿 Kastamonu 
 • 🌿 Sinop
 • 🌿 Bartın 

Bu illerin yanı sıra 2026 yılına kadar devam edecek olan projenin ikinci aşamasında Çankırı ve Kahramanmaraş illerine de destek verilecektir.

Bu 6 ilin 45 ilçesinde ve 2 bin 162 köyde yurttaşlarımıza bağışlama desteği verilecektir. 2023 vizyonu açısından mühim bir adım olduğu ifade edilmektedir. Bu amaçla başlatılan proje gereği ilk aşamada toplamda 30 bin haneye ulaşılması hedeflenmektedir. Bu illerin dezavantajlı olan bölgelerine yapılacak olan hibeler yardımıyla illerde bulunan tarımsal üretim faaliyetlerinin hızlanacağı ve verim elde edileceği düşünülmektedir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilerimize meydana getirilen yardımlar hız kesmeden devam etmektedir. Bilhassa 2016 yılından 2018 yılına kadar bakanlık tarafınca 10 bin 374 tane proje hayata geçirilmiştir. Ek olarak bakanlığın bütçesinden bu projeler için 2,7 milyar TL harcanmıştır.

Kırsal Dezavantajlı İller Projesi Şartları

İlgili bakanlık tarafınca verilecek hibelerden yararlanmak için lüzumlu olan şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Bitkisel ve hayvansal üretimler desteklenmektedir.
 • Bu alanlarda üretim yapılanlara yüzde 70 oranında destek verilecektir.
 • 40 yaşın altında olan çiftçilere verilecek bağışlama oranları yüzde 100′ e çıkarılabilmektedir. 
 • Birlik, birleşke ve kobiler tarafınca ekonomik alt yapı emek harcamaları için %75 oranında bağışlama verilmektedir.
 • Toros dağlarında, hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan göçerlere yönelik olarak verilen bağışlama oranları ise %100 olmaktadır.
 • Ufak ölçekli sebze ve meyve halleri, hayvan pazarları, mezbahaneler, basınçlı sulama sistemleri, mera ve pazar yolları, hayvan içme suyu yapıları ve mera alt yapıları vb. kamusal alanda kullanılmak suretiyle meydana getirilen yatırımların %100‘ü bakanlık tarafınca karşılanmaktadır.
 • Bir tek gerçek kişiler değil, tarımsal işletmeler, birlikler ve kooperatifler de hibelerden yararlanabilir. 2020 Tarım ve Hayvancılık Devlet Destekleri hakkında informasyon alarak müracaat tarihlerinde bakanlık tarafınca belirlenen mevzularda destek alabilirsiniz.

Müracaat için Lüzumlu Evraklar Neler?

Başvurular İl ve İlçelerde bulunan Ziraat ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır. Evraklar değişik olabileceğinden dolayı bağlı olduğunuz müdürlükler aracılığı ile detaylı informasyon alabilirsiniz.

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Ziraatçi kayıt belgesi
 • İkamet belgesi
 • Arazi bilgilerini gösteren belgeler
 • Tarımsal üretimi teşvik edici belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz.


Kırsal Kalkınma Bütçesi 980 Milyon TL. Olarak Belirlendi

Proje kapsamında dezavantajlı iller bulunmaktadır. Bakanlık tarafınca bu zamana kadar hayata geçirilen projelerin 483 tanesi hala devam etmektedir. Oluşturulan projeler ile 2023 vizyonuna hizmet edilmektedir. Bir milletin kalkınması tarımına bağlı olmaktadır. Bir ülke tarımda ne kadar dışa bağımlılıktan uzaklaşırsa o aşama kuvvetli anlamına gelir. Ülkemiz tarımsal faaliyetler için elverişli ülkelerden bir tanesidir. Bilhassa coğrafi özellikler bakımından 4 mevsimin yaşanmasına uygun olduğundan dolayı her türlü meyve ve sebzenin yetişmesi için uygun olmaktadır.

Bakanlık tarafınca geçtiğimiz yıllarda olduğu şeklinde bu yıl da çiftçilerimizin ziraat ve hayvancılık faaliyetleri devam edecektir. 2020 yılı için bakanlık tarafınca çiftçilerimize ayrılan bütçenin oranları oldukça yüksektir. Ziraat ve hayvancılık faaliyetleri için verilen hibelerin yanı sıra kırsal kalkınma için  de bakanlık tarafınca verilen hibeler söz mevzusudur. Bu yıl için ayrılan bütçe 980 milyar TL olmaktadır. 

2019 kırsal kalkınma destekleri

2020 kırsal kalkınma destekleri

Devletimizde ziraat ve hayvancılık alanlarındaki faaliyetlerde bulunan çiftçilerimizin yaş averajları oldukça fazladır. Bakan tarafınca meydana getirilen izahat bu yaş averajının düşürülmesi yönünde olmaktadır. 50′ nin üstünde olan çiftçilerimizin yaş ortalamalarının düşürülmesi amacı ile bakanlık tarafınca uğraşı verilmektedir. 2020 senesinde kırsal kalkınma amacı ile verilecek olan bağışlama desteklerinin tutarı 98 milyon euro olmaktadır. Bir tek dezavantajlı olan bölgelerde kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla değil, minik ve orta ölçekli işletmelerin de tarımsal faaliyetlerinin devam etmesi ve üretime katılmaları amacı ile destek verilmektedir. Tarım Kredi Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi adlı içeriğimizi inceleyebilir ve çiftçilerimize yönelik olarak verilen indirimli kredilerden yararlanabilirsiniz.

Bu kapsamda verilecek olan destek mevzuları ve oranları farklılık arz etmektedir. 40 yaşın altındaki çiftçilerimizin faaliyetleri için bakanlık tarafınca yüzde 70 oranlarında bağışlama verilecektir. Kobilerin ekonomik manada gelişimlerini tamamlamaları ve alt yapı çalışmalarını yapmaları için ise verilecek olan bağışlama oranları yüzde 75 olacaktır. Bitkisel ve hayvansal üretimler için gene yüzde 70 oranında bağışlama verilecektir. Bunların yanı sıra Toros dağlarında sıkıntılı coğrafi koşullara karşın ziraat ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere de yüzde 100 oranlarında destek verilecektir.

Destek sunar bir tek bu mevzularla da sınırı olan olmamaktadır. Hayvan pazarı, basınçlı sulama, mera ve pazar yolları, hal yapımı şeklinde mevzularda da yatırımcılara yüzde 100 oranlarında destek verilecektir. Proje ile vatanımızda tarımsal ve hayvancılık üretim mevzularında verim artışı beklenmektedir.

Dezavantajlı İller Projesi 30 Bin Haneye Ulaşacak!

Bakan tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa bağışlama için lüzumlu olan finansmanın sağlanması amacı ile Internasyonal Tarımsal Kalkınma Fonu kullanılacaktır. Tarımsal Kalkınma Fonu adında olan kurum ile şu ana kadar 8 tane proje tamamlanmıştır. Böylece 1,5 milyon haneye erişilmiş ve 6 milyon şahıs de destek sağlanmıştır. 2020 senesinde başlatılan projede de gene aynı kurum bulunmaktadır. Kurumla 11. proje başlatılmıştır.

Ek olarak Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafınca kullanılan kredinin güvence kapılarını da açmış olduğu vurgulanmaktadır. Bankalar ve öteki finans müesseselerinin güvence talep etmesi sebebi ile yurttaşlarımız tarafınca kredi kullanılamamaktadır. Bu probleminin ortadan kalkması ile bakanlık Kredi Güvence Fonu ile anlaşmıştır. Güvence göstermekte sorun yaşayan çiftçilerimiz bu projeden kapsamında hem gerekseme duydukları krediyi temin etmiş olacak, hem de güvence gösterme sıkıntısı çekmemiş olacaktır.

Bu kapsamda yaşanmış olan sıkıntıların giderilmesi amacı ile 5 milyon euro bütçe ayrılmıştır. Kredi Güvence Fonu ayrıcalığı ile 300 milyar TL değerinde kredi kullanılabilmesi hedeflenmektedir. Devletimizde tarımsal anlamda üretimi çoğaltmak amacı ile verilen destek sunar ile hanım ve gençlere yönelik olarak destek sunar verilecek. Ek olarak mecliste bulunan Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı tarafınca meydana getirilen açıklamaya neticesinde de çiftçilerimizin önemi vurgulanmıştır. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa minik çiftçiler ziraat ve hayvancılığın bel kemiğini oluşturduğundan dolayı kendilerine destek vermenin oldukça mühim olduğu vurgulanmaktadır. Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2020 Yılında Yüzde 50 Veriliyor! Bu hibelerden yararlanabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl da gene bakanlık tarafınca belirlenen bazı illerde kırsal kalkınma destekleri verilmişti. Bilhassa Kars, Ardahan ve Artvin‘de bu anlamda emekler yapılmıştı. 2020 senesinde da ifade ettiğimiz bu 6 ilde emekler yapılacaktır. Proje kapsamında destek almak için il ve ilçelerinizde bulunan Ziraat ve Orman Müdürlüğüne giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>