Kırsal Kalkınma Genç Çiftçi Projesinin Sektörleri

Ülke genelinde binlerce hanım adam genç çiftçiye iş ve gelir imkanı elde eden Genç ziraatçi Projesinin başvurularına sayılı günler kaldı. Genç girişimcilerin ve çiftçilerin merakla beklediği bağışlama destek projesinin detaylarını  ve yakın tarihte yayınlanacak olan tebliği Ziraat Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu söyledi.

Genç ziraatçi projesinin ilk kez geçtiğimiz yıl iki yıl ilkin 450 milyon TL bütçe ile uygulandığını ve oldukça başarı göstermiş sonuçlar elde ettiklerini belirten Fıratoğlu 15 bin girişimciye 30 bin TL destek sağlandığını, destekten faydalanacak girişimci sayısınında 16 bin olacağını deklare etti. Geçen yıl Nisan ayında tekrardan uygulanmaya başlanacağı öngörülen projenin Genç çiftçiler tarafınca merakla beklendiğini belirten Fıratoğlu bu yıl senesinde daha oldukça sayıda çiftçinin projeden yararlanabileceğini belirtti.

kırsal-kalkınma

Kırsal kalkınma projeleri

Projenin İçeriği;

16 bin çiftçiye sağlanacak olan bu projeden yararlanma şartlarını yerine getiren her çiftçiye 30 bin lira proje bazlı bağışlama desteği verilecektir. 30 bin lira köye dönüş hibesinden yararlanma şartları ise;

Projeye başvuruda bulunmak için belirlenen yaş şartına haiz olmak gereklidir. Bakanlık genç ziraatçi olarak projeden yararlanmak isteyen çiftçilerin yaş sınırlamasını 40 yaşından gün almamış olmak, 18 yaşından da büyük olması şartını koymuştur. Bu şartı taşıyan ve daha ilkin ziraat ve hayvancılık sektörlerinde bağışlama teşviki alamamış olanlar projeden yararlanabilecektir. Ek olarak çiftçinin herhangi bir işyerinde SGK lı olarak emek vermemesi da aranan şartlar arasındadır. Çiftçinin üstüne kayıtlı bir işletmesinin olmaması esnaf olmaması ve işi olmayan olması şartını sağlaması gereklidir. Projeye başvuruda bulunabilmesi için çiftçinin tahsil belgesini temin etmesi gereklidir bunun içinde ne olursa olsun genç çiftçinin Okur ve yazar olması gereklidir. Proje müracaat tarihlerinde çiftçilerin herhangi bir örgün eğitim kurumunda okuyor olmaması da aranan şartlar arasındadır.
Genç çiftçilere sağlanan bağışlama desteğinden yararlanma şartları yukarıdaki gibidir. Peki Genç çiftçilere hangi projeler karşılığında bu bağışlama desteği verilecektir.

Sektörler;

16 bin genç çiftçinin yararlanacağı köye dönüş hibesi olarak genç çiftçilere verilecek 30 bin lira bağışlama desteğini almaya gerçek sahibi olanlar bitkisel yatırımları ve hayvansal yatırımlar olmak suretiyle 3 ana başlık altında desteklerden yararlanabilecektir. Hayvan alımları Tigem üstünden canlı hayvan alımı yapılacaktır. Canlı  hayvan alımları için hayvansal üretim amaçlı yatırımlara, bitkisel üretim için yapılacak yatırımlara ve Bölgesel tıbbı ve aromatik üretimi için yapılacak yatırım projelerine karşılık projesi onaylanan genç çiftçilere  30 bin lira bağışlama desteği verilecektir.

Hayvansal Üretim

Bakanlık tarafınca hayvansal üretim amaçlı olarak  yapılacak yatırımlar 4 ana başlık altında yapılması şartı ile hibeden yararlanılabilecektir. Bu 4 ana başlık ise büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kanatlı üretimi için tavuk hindi kaz üretimi ve ipekböceği yetiştiriciliği için bağışlama destekleri verilecektir.

Adam sığır alımlarında 4 tane damızlık düze minimum 9 aylık olmak şartı ile 7 tane etçil ve kombine ırkı besicilik için minimum 220 kilo canlı hayvan alımları büyükbaş hayvancılık üretimi için koşul koşulan hayvan alımlarıdır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için 38 tane dişi 2 tane adam toplam 40 baş küçükbaş hayvan alımı yapılacaktır.

Arıcılıkta yapılacak yatırımlar için minimum 40 arılı kovan ve temel ekipmanlar için bağışlama verilecektir. Kanatlı hayvancılık yatırımı meydana getirecek olanlar ise Yumurta tavukçuluğuna 500 tane, 400 tane de hindi, ördek yada kaz yetiştiriciliği yapacaklar için bağışlama desteği verilecektir. Son olarak olarak ipek böceği yetiştiriciliğinde yatırım meydana getirecek genç çiftçilere ipek böceği üretimi için minimum 80 m2 alanda yapılacak olan yatırımlarda proje kapsamında gereksinim duyulan termometre ve higrometre, yaprak kıymak için gereksinim duyulan tahta ve bıçaklar benzer biçimde ekipman alımlarında bağışlama desteği verilecektir. Ek olarak ipek böceği üretimi için lüzumlu aspiratör, serinletici ve 250 tane dut verilecektir.

tıbbi-ve-aromatik-bitki-üretimi

Tıbbi ve Aromatik Nebat Üretimi

Bununla beraber Tıbbı ve aromatik nebat üretimi için de buğday, arpa, mısır benzer biçimde ziraat ürünleri ve tıbbı aromatik ürünlerin işlenmesi paketlenmesi ve depolanması amaçlı yapılacak olan yatırımlara bağışlama desteği verilecektir.

Bitkisel Üretim

Kırsal kalkınma Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca mühim bir stratejik hedefi olduğundan kırsal alanlarda yaşamayı taahhüt eden ve 3 yıl süresince ziraat ve hayvancılık sektöründe yatırım meydana getirecek olan genç çiftçilerin bitkisel üretim alanlarında yapacakları yatırımlar için bağışlama destekleri bitkisel alanlardaki yatırımlarında kapama meyve bahçesi tesisi kurulumu, iç ve dış mekan süs nebat yetiştiriciliği, örtü altı kısaca sera projeleri ve mantar üretime yapılacak olan yatırımlara destek verilecektir.

Kapama Meyve Bahçesi Yatırımları için;

İç ve Dış Mekan Süs Nebat Yetiştiriciliği için;

Sera Projelerinde;

Mantar üretim için;

Sizde Genç Ziraatçi Projesinde Desteklenen Sektörler den birinde yatırım yapmak istiyorsanız Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca eğer istenilen özelliklere haiz iseniz, gene devletimiz tarafınca belirlenen sektörlere yatırım yapmayı kabul edip 3 yıl süresince yatırımları yapmayı kabul ediyorsanız devletimizden köy dönüş hibesi olarak geri ödemesiz bağışlama kredi alabilirsiniz. Ek olarak hanım çiftçiler için pozitif ayrımcılık devam edecek ve geçen yıl 11 bin 200 hanım çiftçiye verilen destek rakamı bu yıl da artırılarak verilmeye devam edilecektir.

Gerçekleştiren uygulama sonucunda 16 bin gencimize 30 ar bin liralık destek kapısı açıldı. Şuan sözleşmeler imzalanıyor ve yakında ödemeler yapılacak.

Genç Ziraatçi Desteği Alabilmek İçin Şartlar

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tahsilli olmak
 • 18 yaşını doldurmuş, sadece 41 yaşından gün almamış olmak
 • Herhangi bir kurumda ücretli çalışmamak
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olmak
 • Herhangi bir eğitim kurumunda etken olarak talebe olmamak (Açıköğretim ve uzaktan eğitim hariç)
 • Vergi mükellefi olmamak
 • 15 büyükbaş ya da 50 küçükbaş hayvan sahibi olmak

Daha evvel aynı destekten yararlanmamış olmak gerekmektedir. Bu şartları taşıyan çiftçilerimiz destekleme ödemelerini almıştır. 2020 yılı için ise başvurular hemen hemen başlamamıştır.

Kati Müracaat İçin İstenen Belgeler

 • T.C. kimlik belgesini fotokopisi
 • Müracaat dilekçe
 • Yazılım programı üstünden temin edilecek olan proje tanıtım formu
 • Resmi gazetede gösterilen taahhütname
 • Herhangi bir işte ücretli olarak çalışılmadığını gösteren belge
 • Gerçek ya da rahat usulde vergi mükellefi olunmadığına dair belge gerekmektedir.


About admin

Check Also

Genç Çiftçilere 5 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek!

Avrupa Birliği tarafınca genç çiftçilere yönelik olarak yeni bir program başlatılacağı öğrenildi. Buna gore AB  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>