KKB Notu Sorgulama İşlemi (GÜNCEL)

Son yıllarda KKB KREDİ NOTU kredi çekmenin popüler anahtarı olarak bilinmektedir. Kredi Kayıt Bürosu isminde olan bir ofis tarafınca meydana getirilen kayıt işlemleri sonrasında, kimin kaç para kredi çekebileceği bu sorgulama sonucunda öğrenilmektedir. Doğal olarak bu mevzuda Halk içinde çeşitli söylentiler var olup, bazıları kredi notunun para ile yükseltilebildiğini söylüyor. Bankalardan bazıları ise, ister kredi notu düşük olsun, ister yüksek; her insana kredi verebiliyorlarmış. Peki bu işin doğrusu ne?

Kredi notu, kişilerin bankacılık işlemleri neticesinde, bankalar nezdinde oluşturdukları itimatı gösteren puanlama sistemidir.

Findeks Nedir?

Devletimizde hizmet veren 9 bankanın girişimi ile kurulan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafınca Findeks adlı kredi notu sorgulama ve öğrenme servisi hayata geçirilmiştir. Findeks adı verilen sistem, kişilerin kredi puanlarını belirlemeye ve risk faktörlerini ortaya koymaya yaramaktadır.

findeks

Sizde findeks yardımı ile kredi notu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

KKB. Hangi Bankalar Tarafınca Kurulmuştur?

Yazıhane 11 Nisan 1995 tarihinde kurulmuş  olmakla, şuan itibariyle üyesi olan bankalar alttadır.

  • T.C. ZİRAAT BANKASI
  • T.VAKIFLAR BANKASI
  • T.HALK BANKASI
  • AKBANK
  • T.GARANTİ BANKASI
  • YAPI VE KREDİ BANKASI
  • T.İŞ BANKASI
  • ŞEKERBANK
  • DENİZBANK

Bu bankaların, yatırımları doğrultusunda KKB’ da bir hisse oranları mevcuttur. Kredi notu öğrenme servisi Findeks üyesi olan bankaların sıralaması, hisse oranları ve katılımları aşağıda ki görselde görüntülenmektedir. KKB web sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız.

Kredi notu

Kredi notu

KKB Notu Neye Bakılırsa Belirlenir?

KKB Kredi notu servisinin, en büyük puanlarından biri  borçlu olamamanız durumudur. Bankalardan kendi adınıza çekmiş olduğunuz otomobil, gereksinim yada konut kredisini zamanında ödemiş iseniz, kredi kartı borcunuz yoksa, yüz üstünden 30 puanı kaptınız anlama gelir. Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödeme Puanı %30′ dur.

Mevcut banka hesaplarınızda bulunan para miktarları yada mevcut borçlar KKB Notunun %25’lik kısmınü oluşturmaktadır. Hesabınızda bir miktar paranız var ise ve hesabınız eksi bakiye de (kredili mevduat hesap) değilse, 100 üstünden 25 puan daha cepte diyebiliriz.

Geçmiş dönemde çekilmiş ve ödenmiş krediler KKB notu açısından mühim olsa da, kısa sürede kredi çekmeniz yada kredi çekmek için müracaat yapmanız, sizin her an yeni bir kredi çekebileceğiniz anlamına gelebilir. Bu kapsamda eğer yeni çektiğiniz bir krediniz var ise size 20 puan daha ekleyebiliriz.

Oldukca kredi çekenler, %15 kredi notu puanı daha alıyorlar. Asla borcu olmamasına karşın, asla kredi çekmeyen bir yurttaş bu puandan mahrumdur. Sık sık kredi çekiyorsanız, borçtan bir türlü kurtulamadıysanız güzel haber. 100 üstünden 15 puan daha ekleyebilirsiniz.

Bunun haricinde ki durumlar ise kredi notunun %10’luk kısmını oluşturur sadece, bunların ne olduğu sır şeklinde saklanır, hiç kimseye söylenmez. 🙂

2020 senesinde da, kredi notu sorgulama ve öğrenme servisleri aynı şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Finansal kuruluşlar artık bankaların yerine findeks kredi notunu esas almaktadır. Günümüzde bazı beyaz eşya firmaları bile, kredi çekmek isteyenlerin puanlarını denetim etmeden eşya vermemektedir. Puan durumunuzun kaç bulunduğunu bilmek, bu kadar önemlidir. Aşağıda, sorgulama ve hesaplama servisi verilerinde kullanılan puanlama sistemine ilişik şablon görüntülenmektedir.

KKB puanı sorgulama öğrenme şablonu

Bu şablon içinde görülmekte olan sıfır puan ile 700 puan içinde ki kişiler, en riskli kişiler içinde bulunmakta olup, bu kişilere kolay kolay bankalar tarafınca kredi verilmez. 700 ve 1100 puan arası ise durumu belirsiz kişileri oluşturur ve bankadan çektikleri krediyi geri ödeyip ödemeyecekleri mevzusunda 9 bankanın ortak puanlama sistemi güvence vermemektedir. Banka bu kişilere kredi vermek için, ipotek tesisi, kefil vb. güvenceler ister. Azca riskli grubuna gelirsek, 1100 puan alan yurttaşlarımız ile 1500 puan alan yurttaşlarımız bu grupta yer alırlar. Bankalar küçük meblağlarda kredi verirken çekinmeseler de, durum konut kredisi yada yüksek tutarlarda ki krediler olunca, sorun olacaktır.

Bu puanlama sisteminde YEŞİL renk ile gösterilen 1499 ve 1699 arası İYİ puan olup, tüm bankalar bu şahıslara güvenerek kredi verebilirler.

Oldukca iyi olarak vasıflandırılan vatandaşlar ise, süper krediciler olup, birçok kez kredi çekmesine karşın kredilerinin tamamını geciktirmeden ödemiş, (iyi mi yaptıysa 🙂 ) bankada üç beş kuruş kenarda köşede parası bulunan, kredi kartı kullanan ve kart borçlarını da zamanında ödeyen, bankada parası olmasına karşın nedense kısa sürede kredi çeken kişilerdir. Doğrusu bankaların ardında gezip, her gün kredi verelim şeklinde ileti gönderdikleri kişilerdir.

Kredi Notu Iyi mi Yükseltilir?

Siciliniz bozuk ise, bunun tek sebebi finansal kuruluşlara olan borçlarınızdır. Tüm borçlarınızdan kurtulmanız kredi puanınızı en kısa sürede yükseltmenizi elde edecektir. Halk içinde ki söylentileri boşverin. Not yükseltmenin tek çaresi budur. Borçlarınızı temizledikten sonrasında bir kredi kartı alarak tertipli ödemeler yapabilir ya da bankaya bir miktar mevduat yatırarak kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredi borçlarınızdan kurtulmanın tek yolu ise borç yapılandırmasıdır. Yapılandırma işlemini tüm bankaların faiz oranlarını inceleyerek en düşük faizli banka tarafınca yapabilirsiniz.

Yapılandırma işlemi sonrası bankalar tarafınca sicilinizin temizlenmesi 5 yıl sürmektedir. Doğrusu borcunuz bitse dahi 5 yıl süre süresince kredi notunuz yükselmeyecektir. Ek olarak e-devlet kredi notu sorgulama hizmeti başlatmıştır. Herhangi bir ücret ödemeden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu, Vodafone, Turkcell ve Findeks şeklinde birçok servis vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Güncel not sorgulama tutarı findeks 4,5 TL.’dir. Findeks ürün listesinden seçtiğiniz değişik bir ürünün tutarını öğrenmek için tıklayınız.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>