KOBİ Değer Kredisi 2020 Projesi

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kobi Kıymet Kredisi Tanıtım Toplantısı’ nda konuştu. Kobiler için 13 bankanın destek verdiği bir proje başlatıldı. Yeni kredi paketi ile Kobiler 20 milyar TL ile desteklenecek. Sadece Kobiler’ in bu destekten yararlanması için ihtiyaç duyulan bazı şartlar bulunuyor. Bankaların aslına bakarsan verdikleri mevcut kobi kredileri var. Sadece ayrılan bütçe ile kullandırılacak kredi faiz oranları geçmiş yıllarda verilen kredilere gore daha düşük faizli. Üstelik 6 ay ödemesiz. Kredi projesi ile ilgili bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

KOBİ Kıymet Kredisi 2020

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ kıymet kredisi tanıtım toplantısında oldukça çarpıcı açıklamalarda bulunmuş oldu. Geçen yılının son çeyreğinde yaşanmış olan olumsuzlukların giderilmesi için çalışmaların devam etmiş olduğu bildirildi. Geçen senenin son 3 ayında Enflasyon İle Savaşım Programları oluşturularak enflasyonun denetim altına alınması amaçlanmıştı. Meydana getirilen emekler netice verdi ve kur düşüş eğilimi gösterdi. Faizler de yüksek seviyelerdeydi. Sadece yavaş yavaş düşmeye başladı.

Meydana getirilen izahat şu satırlar eklendi;

Kobiler’ in faaliyetlerinin devam etmesi ve durumda kalmalarının önlenmesi amacı ile Türkiye Bankalar Birliği’nde yer edinen 13 bankanın iştirakı ile düşük faizli kredi kampanyası başlatılmıştır. Verilecek olan bu krediler ile el ele zor durumlarından üstesinden gelinecektir. Ekonomide güvenli adımlar atılmaya devam edilecektir. Mevcut dengelenme sürecinde pozitif bir eğilim izlenmiştir. Bazı kesimler ekonominin negatif yönde seyretmesini bekleseler de emellerine ulaşamayacaklardır. Atılan adımlar ile kuvvetli bir gelecek çok da fazla uzakta değildir. 

Hükumet tarafınca verilen müjdelerin arkası kesilmiyor. Seçimlere azca bir vakit kala bu faaliyetler bazı kesimler tarafınca seçim emek vermesi olarak görünse de, maddi durumu yetersiz aileler, esnaf, kredi kartı borçluları şeklinde kesimlerin verilecek olan çeşitleri destek sunar ile yüzleri gülecek.

KOBİ miyim?

Kobi kredilerinden yararlanmanın yolu Kobi olmaktan geçiyor. Sadece bazı işletmeler Kobi olup olmadıkları ile ilgili herhangi bir fikre haiz değil. Biliyor musunuz ? 2018 senesinde meydana getirilen düzenleme ile Kobi tanımı değişmişti.

kobi-tanımı-2019

Kobi tanımı 2020

Kobiler 3 sınıfa ayrılıyor. Bunlar mikro ölçekli, ufak ölçekli ve orta ölçekli Kobiler. Kobi tanımında yer almak için mevcut işletmede minimum 10 personel emek vermesi ve bilanço toplamlarının 3 milyon TL olması gerekiyor. Siz de bu tablo yardımı ile Kobi tanımına uyup uymadığınızı öğrenebilirsiniz. Ek olarak Kosgeb tarafınca oluşturulan Kobi miyim? testini de doldurabilirsiniz. Sadece 2020 senesinde kobilere verilecek olan destekleme paketinden yararlanabilmeniz için bir tek bu şartlara haiz olmanız gerekmiyor. İlgili Bakanlık tarafınca belirlenmiş olan kredi bilgileri bulunuyor. Limitleri elde eden Kobiler sadece ve sadece düşük faizli krediden yararlanabilirler. En İyi Kobi Kredisi Veren Bankalar Listesi (DÜŞÜK FAİZ) isminde içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Kimler KOBİ Kıymet Kredisinden Yararlanabilir?

Kobi kıymet kredisinden yararlanmak için ihtiyaç duyulan bazı şartlar bulunuyor. Verilecek olan bu kredi ile esnafımız derin bir nefes alacak.

 1. ”KOBİ tanıma uygun olarak” etkinlik gösteriyor olmak ,
 2. TOBB’ a bağlı odalardan herhangi birine üye olmak,
 3. Kredi başvurusu yapacağınız tarih itibari ile 1 senedir tertipli ve aralıksız olarak etkinlik gösteriyor olmak,
 4. Mali müşavir, YMM, Faktoring şirket, Eczane, Ziraat Kredi, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz büroları şeklinde alanlarda etkinlik göstermek 
 5. İmalat ve ihracat faaliyetleri ile ilgilenmek 
 6. Senelik cironun 25 milyon TL’ nin altında olması
 7. Mikro ve ufak ölçekli Kobi olmak
Kimler KOBİ Değer Kredisinden Yararlanabilir?

Kimler KOBİ Kıymet Kredisinden Yararlanabilir?

Bu şartlara haiz olanlar işletmeleri için lüzumlu olan finansmanın sağlanması amacı ile bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Bu amaçla verilecek olan kredilerden şartlarda görüldüğü şeklinde orta ölçekli kobiler yararlanamayacak(!)

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Ne Zaman Verilecek? içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz. 2020 senesinde esnafımıza Ocak, Şubat ve Mart aylarında tekrardan destek verilecektir. Verilecek destek ile yıl içinde esnafımız sıfır faizli kredi kullanabilecektir. Bu uygulama ile beraber BİNLERCE esnafımıza ulaşılması hedefleniyor.

KOBİ Kıymet Kredisi Bilgileri

2020 senesinde verilmesi planlanan Kobi Kıymet Kredisi’ ne şu an itibari ile 13 banka destek vermektedir. İşletmelerin senelik cirolarının 25 milyon TL’ nin altında olması gerekmektedir. Bu kapsamda verilecek olan kredi toplamı 20 MİLYAR TL‘ dir. Bu kredi devlet hazinesinden değil projeye destek veren 13 banka tarafınca sağlanacaktır.

★ İMALAT VE İHRACAT SEKTÖRÜNE : 1 MİLYON TL.

★ DİĞER SEKTÖRLERE : 500 BİN TL. destek verilecektir.

Esnafımız kredi faiz oranları ile ilgili şimdiden araştırma içine girdiler. Bu sebeple mevcut faiz oranları oldukça yüksek. Sadece meydana getirilen izahat doğrultusunda KOBİ’ lere verilmesi planlanan kredinin faiz oranı %1,54 olarak belirlenmiştir. Kredi 6 ay geri ödemesiz olacaktır.

İmalat ve ihracat sektöründe etkinlik gösteren mikro ve ufak ölçekli işletmelerin 2020 senesinde daha yüksek meblağlar ile desteklendiğini görmekteyiz. Bankacılık sektörünün canlanması amacı gerçek ve hususi sektöre imtina ile yaklaşılmaktadır. Hükumet tarafınca başlatılan dengeleme emek harcamaları verilecek olan düşük faizli krediler yardımı ile kendini hissettirecektir. Senelik ciroları 25 milyon TL’ nin altında olan kobiler finansman gereksinimlerini bankalar tarafınca verilecek olan krediler yolu ile giderebilir. Tecim ve istihdam faaliyetlerinin artırılması, mali yapıların düzeltilmesi adına başlatılan bu krediler ile ekonomide yaşanmış olan kırılgan dengeler yerini itimat ortamına bırakacaktır.

Halkbank KOBİ Kredisi

Kobi kredisi finansmanı elde eden bankaların başlangıcında Halkbank gelmektedir. Banka, Kobi bankacılığı isminde olan hususi bir sistem ile esnaf müşterileriyle ilgilenmektedir. Kobi’ lere sunulan kredi imkanları aşağıdaki gibidir,

Halkbank KOBİ Kredisi

Halkbank KOBİ Kredisi

 1. E-Tecim kredisi
 2. Enerji yatırımlarına yönelik olarak verilen krediler
 3. İmalat kredisi
 4. İhracat kredisi
 5. Çay sektörü desteği
 6. Şoförler için plaka desteği
 7. POS iş yeri desteği
 8. Su ürünleri ve balıkçılık kredisi
 9. Bayilik kredisi
 10. Kobi istihdam desteği
 11. Kobi iş geliştirme kredisi
 12. Sıhhat sektörü desteği
 13. Eczane kredi desteği
 14. Medikal sektörü
 15. Mobilya sektörü
 16. Kobi gezim sektörü kredileri şeklinde paketler ile Kobilerin yanında olmaya devam etmektedir.

Bankaların Kobiler için sunmuş olduğu kredilerin vadeleri genel anlamda 36 ay olmaktadır. Örnek kredi hesaplamaları ile durumu daha net ifade etmeye çalışalım. Kobi Nedir? Yeni Düzenlemede Yer Alanlar! içeriğimizi incelediniz mi?

KOBİ Kredisi Veren Bankalar

KOBİ Kredisi Veren Bankalar

KOBİ Kıymet Kredisi Hesaplama

Kobi kıymet kredisinin 36 ay vadeli olarak verileceği söyleniyor. Sadece bazı bankalar tarafınca vadeler daha düşük olabilir. Halkbank tarafınca verilen kobi kredileri 36 ay vadeli olduğundan hesabımızı bu vadelere gore yaptık.

KREDİ TUTARI VADE AYLIK TAKSİT
20 bin TL 12 ay 1.873,58 TL
20 bin TL 24 ay 1.039,30 TL
20 bin TL 36 ay 765,63 TL
50 bin TL 12 ay 4.683,96 TL
50 bin TL 24 ay 2.598,26 TL
50 bin TL 36 ay 1.914,08 TL
100 bin TL 12 ay 9.367,91 TL
100 bin TL 24 ay 5.196,51 TL
100 bin TL 36 ay 3.828,16 TL

KOBİ Kredisi Veren Bankalar

Kobi kıymet kredisi paketine destek verecek olan toplamda 13 banka vardır. Sadece Kobi bankacılık sistemleri gelişmiş bankalar içinde sayacağımız bankalardan kredilerini alabilirsiniz.

Açıklamanın Öteki Başlıkları

2020 yılı içinde zor durumda olan esnafımıza yenide kredi desteği sağlanacak. Sadece yapılacak olan emekler bir tek bundan ibaret değil. Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca değinilen değişik başlıklar da söz mevzusudur.

 1. CARİ DENGE
 2. FİYAT İSTİKRARI
 3. BÜTÇE DİSİPLİNİ

Son 16 yılda ekonomik manada ülkemiz için pozitif gelişmeler kaydedildiğini belirten bakan çalışmaların bu 3 ana başlık altında ele alınacağını belirtti. İthalat ve ihracat dengesinin düzenlenmesi amacı ile bu başlıklar ile ilgili lüzumlu açıklamalar önümüzde günlerde yapılacaktır. Bu kredi yardımıyla maksimum 40 bin işletmeye finansman sağlanacaktır. Şartları taşıyan kobilerimiz kredi ile ilgili bilgileri katılımcı bankalardan öğrenebilirler.

KOBİ kıymet kredisi ile esnafımız derin bir nefes alacak! 36 ay vadeli ve %1,54 faiz oranı ile verilecek olan krediden yararlanmak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>