KOBİ Destek Kredisi 2020 (Başvuruları 500.000 TL Başladı)

Iktisat denildiği vakit bir ülkede dengeleri elde eden kim bilir tek kesim KOBİ’lerdir. Bunun bilince de olan devletimiz özellik ile işsizlik oranı tek hanelerde tutmak için bir oldukça desteklemelerini çeşitli kanallar vasıtası ile tüm büyüklü, küçüklü KOBİ’lere sağlamaktadır. Daha oldukça KOSGEB ile bağışlama yada tamamen faizsiz ve kendine ilişkin banka olan Türkiye Halk Bankası ile senelik %4 benzer biçimde simgesel faiz oranları kredi imkanı elde eden devletimiz, her yıl sunmuş olduğu imkanları genişletmektedir. 2020 senesinde 100 bin TL ile 500 bin TL kadar KOBİ’lere hususi olarak sunulan bu imkanlardan şartlara uygun tüm esnaflarımız rahatlık ile istifade edebilmektedir. Peki, Türkiye’deki tüm KOBİ’lere verilen bu destek kredileri nedir ? tamamen devlet tarafınca faiz  destekli olarak verilen bu krediler iyi mi alınır ? işte sizlere hususi hazırladığım videolu olarak tüm merak edilenlerin cevapları..

KOBİ ‘lere Hususi Verilen Devlet Destekli Krediler Nedir?

Vatanımızda devletimiz tarafınca KOBİ ‘lere yönelik sağlanan bir oldukça ekonomik anlamda teşvikler mevcuttur. Bunlar daha oldukça ekonomik anlamda KOBİ ‘leri rahatlatacak olan projelerdir. Devletimiz her geçen gün bu projeleri daha oldukça genişletmektedir. 2020 senesinde bu desteklerini arttırarak giren devletimiz KOBİ’lere daha oldukça KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası aracılığı ile elini uzatmaktadır. Dönemsel zamanlarda tüm esnaflara vermiş olduğu faizsiz krediler haricinde bir oldukça bağışlama teşviklerini de gene her yıl olduğu benzer biçimde bu yılda bu iki kurum aracılığı ile şartlara uygun olmanız halinde sağlamaya devam etmektedir. Gelin şimdi hep beraber 2020 senesinde tüm KOBİ bünyesinde işletmesini yönetim eden yurttaşlarımıza sağlanan imkanlardan bahsedelim.

KOSGEB’den KOBİ’lere 2020’de 12 Programla Tam Destek!

KOBİ’lere her alanda gerekseme duydukları desteği sağlamak amacı ile devletimiz KOSGEB aracılığı ile yardım elini uzatmaktadır. Bir bir çok karşılıksız şu demek oluyor ki ”HİBE” olarak sunulan bu imkanlar ile yalnız nakit ihtiyaçlarınız karşılanmak ile kalmayıp gerekseme duyacağınız birçok alanda desteği de programlara bakılırsa alabilmekte siniz. Şuan için tam 11 değişik program ile siz KOBİ ‘lere sunulan programların başlıkları ve özetlemek gerekirse içerikleri şu şekildedir.

 1. Gelişen İşletmeler KOBİ Destek Programı; 9 Kasım 2015 tarihinde kurulmuş olan bu programda BORSA İSTANBUL Gelişen İşetmeler piyasasında işlem görmesi ve ana para piyasasında fon temin edilmesini sağlamak amacı gereksinim duyulan danışmalık ve denetim hizmeti almak için meydana getirilen giderlerin karşılanmasına yönelik kurulan bir programdır. Ayrıntılar, için tıklayınız.
 2. Kredi Faiz Desteklenmesi; Finansal, istihdam yada işletmenin üretim ve kalitesinin artırılmasına yönelik yapacağı harcamaları anlaşmalı olan bankalardan faizsiz kredi alarak sağlaması için kurulmuş olan bir programdır. Üst limit şuan için 300 bin TL ve vade ise en fazla 48 aydır. Detaylar burada..
 3. Laboratuvar Hizmet Uygulaması; 9 ilde yer edinen laboratuvarlardan ürün kalitenizi arttırmak adına hizmet almanız için kurulmuştur.
 4. Uluslar Arası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı; Alt yapısının vatanımızda sağlanan teknolojik ürünlerin uluslar arası pazarda yer bulması amacı ile kurulmuş olan bir programdır.
 5. İş Birliği Güç Birliği Destek Programı; KOBİ ‘leri bir araya getirmek amacı ile kurulmuş destek programıdır.
 6. Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama; Fikrinizi teknolojiye dökmek isteyen KOBİ ‘ler için oluşturulan programdır.
 7. Genel Destek Programı; Benim şahsen en oldukça beğendiğim programdır. Bu sebeple içinde bir KOBİ ‘nin gerekseme duyacağı tüm paketler mevcuttur. Bunlardan başlıcaları ise ; Yurt içi fuar ve tanıdım destekleri, eğitim ve nitelikli eleman istihdamı, lojistik ve danışmanlık destekleri benzer biçimde.
 8. KOBİGEL; Rekabet gücünüzü arttıracak projelere verilen teşviklerdir.
 9. AR-GE İnovasyon; Teknolojiye ve bilime dayalı projelerin desteklenmesi için kurulmuştur.
 10. Endüstriyel Uygulama; Yeni bir ürünün kalitesinin artırılması amacı ile meydana getirilen giderler
 11. TEKNOPAZAR; Teknolojik alanda etkinlik gösteren KOBİ ‘lerin uluslar arası pazarda rekabet güçlerinin arttırılması
 12. KOBİ TEKNO YATIRIM; Teknolojik ürün ihracatını arttırmaya yönelik atılan adımlar.

Güncel etken durumdaki KOSGEB KOBİ Destek Programlarını buradan bulabilirsiniz.

Destek Programlarına Iyi mi Başvurabilirsiniz?

Sizin için oluşturulan bu destek programları kapsamında herhangi bir teşviki alabilmeniz için ilk olarak kesinlikle kobi statüsünde olmanız şarttır. KOBİ nedir? daha ilkin sizler için açıklamıştım. Eğer belirtilen kriterler içinde bir kobi iseniz, bahse geçen programlardan istifade edebilmeniz için bazı adımları KBS denilen sistem üstünden sağlamanız gerekir. Bunlar ise şunlardır.

 1. İlk olarak KOSGEB’e ilk kayıt başvurusunu yapmalısınız.
 2. Sonrasında e-kobi girişi yapınız.
 3. Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerini sağlayınız.
 4. Destek programı KBS üstünden doldurunuz.

KOBİ ‘lerden Aranan Şartlar:

 1. Devlete herhangi bir vergi borcunun olmaması.
 2. Banka kredi notu değerinin risk içeren alanlarda yer almaması.
 3. Gerek duyulması halinde ipotek ve kefil temin edebilmesi.

Ticari Kredi Hesaplama 2020 (Ayın En İyi Bankası)

KOBİ destek programı haricinde düşük faiz oranları ili ticari kredi kullanmak isteyenler için hususi ve kamu bankaları da kredi vermektedir. Her ay tertipli olarak sizler için en iyi ticari kredi faiz oranına haiz olan bankayı tanıtıyoruz. bu ay için en iyi ticari kredi veren bankamız ve ona ilişkin örnek hesaplama tablosu ise aşağıda yer almıştır.

MART AYI EN İYİ TİCARİ KREDİ 36 AY VADELİ %0.99 ING BANK’TIR.
MİKTAR AYLIK ÖDEME TOPLAM ÖDEME
20.000 TL 686 TL 24.697 TL
30.000 TL 1.029 TL 37.046 TL
40.000 TL 1.372 TL 49.395 TL
50.000 TL 1.715 TL 61.743 TL
60.000 TL 2.058 TL 74.092 TL
70.000 TL 2.401 TL 86.441 TL
80.000 TL 2.744 TL 98.789 TL
90.000 TL 3.087 TL 111.138 TL
100.000 TL 3.430 TL 123.487 TL

Öteki bankaların bu ay ticari kredi faiz oranları:

 • Türkiye İş Bankası %0.98
 • QNB Finansbank %1.11
 • Güvence Bankası %1.15
 • Denizbank %1.59
 • Akbank %1.18

oranındadır.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>