KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (FIRSATLAR BURADA)

Asla şüphesiz ki ülke ekonomisi tamamen KOBİ olarak faaliyette bulunan esnaflarımızın elindedir. Devlet bu denli kuvvetli kitleyi devamlı olarak kredi imkanları ile desteklemektedir. Çeşitli adlar altında bir oldukça KOBİ’lere kredi olanakları şimdiye kadar elde etmiştir. Bunların bir bir çok Türkiye Halk Bankası aracılığı ile NEFES KREDİSİ adı altında verilirken bir çoğuda KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile sağlanan FAİZSİZ KREDİ imkanlarından oluşmaktadır. Bunlar ile yetinmeyen devletimiz TESKOM üstünden de yeni KOBİ olan esnaflarımıza da kredi faiz desteği sağlayarak 200.000 liraya kadar kredi imkanlarını 2020 senesinde %5 den süregelen faiz imkanları ile üstelik tam 48 ay vadeli olarak vermektedir. Tüm bu imkanlar kimlere ve iyi mi verilir ? işte şartlar ve istenilen lüzumlu tüm evraklar, müracaat dilekçeleri ile beraber.

KOBİ Kredisi Nedir? Kimler Alabilir?

KOBİ kredisini en uygun şartlar ile devlet kurumlarından yada kamu bankalarından alabilirsiniz. Bunun haricinde hususi bankalardan da gene KOBİ kredileri adı altında TİCARİ KREDİ imkanlarından elbet yararlanabilirsiniz, sadece! asla hem geri ödeme hemde kredinin faiz imkanları devlet tarafınca sunulan olanaklara kesinlik ile benzemez. Hem hususi hemde kamu ve devlet tarafınca sağlanan KOBİ kredilerine özetlemek gerekirse TİCARİ İHTİYAÇ KREDİSİ ‘de diyebiliriz. Hem kamu hemde hususi bankalarca sağlanan bu ticari kredi imkanlarından ise bir tek KOBİ ‘ler yararlana bilmektedir.

Devlet KOBİ Kredisi Iyi mi Alınır?

Devlet faiz desteği sağlayarak KOBİ’lerin ticari gereksinimlerini karşılamak amacı ile kredi imkanlarını Türkiye Halk Bankası tarafınca TESKOM üstünden sağlamaktadır. Türkiye Halk Bankası ve TESKOM üstünden sağlanan İŞLETME KREDİSİ şartlara uygun olan tüm KOBİ’lere 48 ay vadeli 1 yılık vadelerde ayda %0.5 ve 2020 senesinde 200.000 LİRA üst limitli olarak finanse edilmektedir. Ek olarak bunun yanında da KOSGEB üstünden de ” KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI ” kapsamında tam 300.000 liraya kadar kullanacakları kedinin faizlerini karşılanıp anlaşmalı bankalarca 48 ay vadeli olarak kredi imkanı sağlanır. KOSGEB üstünden sağlanan 300.000 liraya kadar olan kredinin tamamı faizsiz olarak KOBİ’lere verilmektedir. Bu her iki imkandan uygun faizli olarak kredi almak isteyen KOBİ kuruma nazaran istenilen şartları yerine getirmesi gerekir.

Türkiye Halk Bankası Ticari Kredi Şartları Nedir?

Türkiye Halk Bankası şartlara uygun tüm KOBİ’lere hususi ayrıcalıklar sağlayarak uzun vadeli (48 ay) ve oldukça düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Tüm şartlara uygun olanlara sağlanan bu kredinin faiz oranları;

  • 1 ile 12 vadelerde senelik %6 aylık ise yalnızca %0.41 orandadır.
  • 12 ile 48 ay vadeler de ise senelik %8 aylık ise 0.66 faiz uygulanmaktadır.

Bu imkanlar ile sağlanan imkanlardan kredi kullanacak olandan aranan şartlar ise şu şekildedir.

  1. Kesinlikle esnafın kendi meslek odasına kayıtlı olması gerekir. (Kayıt ücretsi ortalama 720 lira civarındadır.)
  2. Devlete herhangi bir vergi yada ödenmemiş SGK pirim borcunun olmaması gerekir.
  3. Finansman banka olduğundan müracaat sahibi esnafın KKB kredi notu değeri sorgulanır, sorgulama sonrasında risk içermeyen gurupta olması aranır.

Bu şartlara uygun olması durumunda buradaki yol haritasını takip ederek kredi başvurusunda bulunması istenilmektedir.

Yol haritası sonrasında banka esnafın gelir beyanına nazaran kredi limitini belirler ve gerek duyulması durumunda kefil yada ipotek ister. Bunun haricinde ise işlemlerin tamamlana bilmesi içinde buradaki belgeleri talep ederler.

KOSGEB KOBİ’lere Sağlamış olduğu Faizsiz Kredi İmkanları

KOSGEB bir oldukça program ile KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Bu programların içinde ” KOBİ finansman destekleri ” başlığında ” Kredi Faiz Desteği ” programı yer verilmiştir. Bu program şartlara uygun olup başvuruda bulunan KOBİ’lere 300.000 liraya kadar kullanacakları kredilerinin faizlerini karşılamaktadır. Dolayısı ile müracaat icra eden KOBİ’mize sıfır faizli kredi vermektedir.

Kurumun elde etmiş olduğu bu imkanlardan yararlanmak için şu yol haritasını takip etmenizi tavsiye ederim.

  1. İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunuz. İşlemleri BURADAKİ adresinden sağlaya bilirsiniz.
  2. Buradaki sayfasına giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurunuz.
  3. Ondan sonra https://kds.kosgeb.gov.tr/ui/kobilogin.aspx giriş yaparak ”KOBİ FİNANSMAN DESTEKLERİ” programına müracaat yapınız.

Eğer devlete herhangi bir vergi borcunuz bulunuyor ve daha ilkin bu programdan istifade etmediyseniz kurum tarafınca talep edilen öteki evrakları da teslim etmeniz halinde bu programdan yararlana bilirsiniz.

 Bu Ay Bankaların KOBİ Kredisi Kampanyaları Nedir?

Hususi bankalarda KOBİ ‘lere yönelik bir oldukça kredi paketi oluşturmaktadır. Bu kredilerin vadeleri en fazla 60 ay olup kredi faiz oranları ise bankalara nazaran değişim göstermektedir. Sadece KOBİ kredisi veren bankaların bir bir çok bu vadeyi 36 ay ile sınırı olan bir halde tutmaktadır. Aylık taksit ödemeleri ise bireysel kredilere nazaran oldukça daha avantajlıdır. 3 ayda bir hatta 6 ayda bir geri ödemeli olarak bir oldukça bankadan ticari kredi alabilirsiniz. Bu ay için sizlere hem en fazla 36 ay hemde 60 ay vadeli olarak en uygun faizler ile ticari kredi veren bankayı sunmak istiyoruz.

MART ayı için en fazla 60 ay vadeli olarak en düşük %1.23 faiz ile kredi veren AKBANK olurken 36 ay vadeye minimum %0.93 faiz tatbik eden banka ALBARAKA olmaktadır. Her ikisinde geri ödeme örnek taksit tablosu şu şekilde yer verilmiştir.

TİCARİ KREDİ FAİZ ORANLARI
Miktar ALBARAKA (36 AY) AKBANK (60 AY)
20.000 TL 677,66 TL 504,74 TL
40.000 TL 1.355,32 TL 1.009,48 TL
60.000 TL 2.032,98 TL 1.514,22 TL
80.000 TL 2.710,65 TL 2.018,96 TL
100.000 TL 3.388,31 TL 2.523,70 TL

Özellik ile kredi notu düşük olanlar için Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar (EN HIZLI 5 BANKA) hangisi bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen ilgili içeriğimize bir göz atın.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>