KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)

KOBİ tanımı RESMİ GAZETE ile yeniden düzenlenerek değiştirdi. Başta KOSGEB olmak suretiyle bir fazlaca devlet kurumundan bağışlama yada kredi faiz desteklerinden yararlanmak için mutlak suret ile taşımanız ihtiyaç duyulan KOBİ ibaresi için limitler 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak suretiyle 40.000.000 TL den 125.000.000 TL çıkarıldı. Özetlemek gerekirse açılımı Minik ve Orta Büyüklüklerdeki İşletmeler olan bu sınıfın tanımına uygun olan her işletme bir fazlaca finansal avantajları yakalamaktadırlar. Meydana getirilen yeni düzenleme sonrasında 3 türler altında yer edinen ” KOBİ” olmak için işletmenizin şu şartlara uygun olarak mali bilançoya ve çalışan sayısına haiz olması gerekmektedir.

KOBİ Nedir? Tanımı iyi mi yapılır? Avantajları Nedir?

Ticarette bir fazlaca sınıflandırma mevcuttur. Tüccar, esnaf ve KOBİ benzer biçimde kelimeleri sıklık ile duyduklarınızın başlarında gelenleri olmaktadır. KOBİ kelimesini ise özellik ile KOSGEB ‘in sağlamış olduğu desteklerin artmasından sonrasında bir fazlaca tv reklamların da daha sık duymaktayız. KOBİ nedir ? derseniz, KOSGEB tarafınca tanımı şu şekildedir.

Küçük ve Orta Büyüklüklerdeki İşletmeler ” denilmektedir. Bu kelimenin baş harflerinden de kısaltılmış olarak karşımıza KOBİ olarak çıkmaktadır.

KOSGEB’in anlamı da esasen buradan gelmekte ve başkanlığı adı de bu niçin ile ” Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ” olmaktadır. Terim olarak ise özetlemek gerekirse açıklaması ” Bir işletmenin senelik mali bilançosu ve çalışan sayısını gösteren sınıflandırma ” denilebilmektedir. KOBİ olmanızın size sağlamış olduğu bir fazlaca avantajlar vardır. Bunlar asla kuşkusuz prestijden ve marka değerinden ilkin devlet tarafınca verilen ” bağışlama, faizsiz krediler yada kredi faiz destekleri ” olmaktadır. KGF desteği dahil olmak suretiyle bir fazlaca avantajlardan istifade etmeniz için 2018 senesinde işletmenizin aşağıda yer edinen şu özelliklerden herhangi birini taşımasını tavsiye derim.

Mikro İşletme Bünyesindeki ”KOBİ”

Isminde da anlaşılacağını benzer biçimde KOBİ sınıfın en ufak bireyine ” MİKRO KOBİ ”  denilmektedir. Mikro sınıfında yer almanız için 10 şahıs sayısından aşağıya bir SGK ‘lı çalışana haiz olmanız gerekir. Ek olarak 12 ay süresince mali bilanço yada senelik olarak net satışınız dan herhangi birinin 3.000.000 TL rakamının altında olması gerekmektedir.

Minik ”KOBİ” İşletmeler Hangileridir?

Ticaretin orta sınıfındaki işletmelere ufak işletmeler denilir. Eğer 50 yada daha azca kayıtlı olarak çalışana sahipseniz, 1 yıl süresince net satışınız yada mali bilançonuz 12.000.000 TL altındaysa siz ” KÜÇÜK İŞLETME KOBİ ” sınıfında yer almaktasınız. ( 2018 yıl öncesinde çalışan sayısı aynı olsa da senelik gelir rakamı 8.000.000 TL olmaktaydı )

Orta Büyüklükteki İşletmeler

KOBİ sınıfının en üstünde yer edinen işletmelere ” Orta Büyüklükteki İşletmeler ” denir. Bu işletmeler en fazla 250 şahıs çalıştıran ve 2018 senesinde meydana getirilen düzenleme ile senelik olarak en fazla 125.000.000 TL gelir elde eden yerlerdir. Geçtiğimiz senelerde gelir olarak Orta Büyüklü İşletmeler için belirlenen gelir rakamı. 40.000.000 TL’di.Bu şartlara uygun iseniz eğer KOSGEB KOBİ beyannamesi doldura bilir, bir fazlaca devlet desteklerini gene aynı kurum aracılığı ile alabilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>